8. oktoober 2012 kell 21:00

Rängim kvartal pärast masu

Täna algav tulemuste hooaeg ähvardab tulla üks rängemaid pärast seda, kui Ühendriikide suurkorporatsioonid hakkasid ennast tasahaaval majanduskriisist välja rabelema. Seda isegi siis, kui tulemused ei ole nii halvad, kui kõige mustemad prognoosid ette näevad.

Ettevõtete tulud on Hiina aeglustuva majanduskasvu ja Euroopa võlakriisi tingimustes kokku kuivamas ja firmadel on jäämas üha vähem võimalusi kulude kokkuhoiuks. Asi on nii koledaks tõmbunud, et analüütikud prognoosivad septembris lõppenud kvartalile esimest kasumilangust pärast 11 järjestikust kvartaalset tõusu.

Optimism kahaneb. Energia- ja toorainesektori firmad on analüütikute silmis langust vedamas, samas kui finantssektor peaks algava hooaja üks väheseid pärleid olema. FactSeti küsitletud analüütikute hinnangul langeb Standard & Poor’s 500 indeksi ettevõtete kasum aktsia kohta aastataguse tasemega võrreldes 2,7%. Veel kolm kuud tagasi prognoositi 1,9% kasvu. Hooaeg saab alguse täna, kui juba traditsiooniliselt avab otsa USA alumiiniumihiid Alcoa ning lisaks kuuleme ka Chevroni ja Yum! Brandsi tulemustest.

Palju suudab Fed aktsiaid aidata? Sellist pessimistlikku tulevikuootust on toitnud need samad suurfirmad, kes mitu kuud järjest on iseenda prognoose alandanud. Kullerfirmad FedEx ja UPS, keda nähakse maailmamajanduse tervise oluliste indikaatoritena, on alandanud enda majandusaasta prognoose, tuues põhjuseks aeglustumise globaalses kaubanduses.

Kuigi firmad ja analüütikud on enda prognoose oluliselt alandanud, pole see takistanud aktsiatel tõusta. S&P 500 indeks on sel aastal tõusnud 16%. Aktsiate hindu toetab praegu võlakirju kokku ostev Föderaalreserv, mis alandab nende intressimäärasid ning tõstab riskantsemate varaklasside, nagu aktsiate atraktiivsust investorite silmis.

“Kui pärast pettumust valmistavat tulemuste hooaega ning prognooside halvenemist me endiselt korrektsiooni aktsiaturgudel ei näe, siis on selge, et fundamentaalid on teed andnud Föderaalreservile,” ütles Prudential Financiali turustrateeg Quincy Krosby intervjuus Financial Timesile.

Finantssektor tugev. Lisaks on investorid vaatamas juba kolmanda kvartali tulemustest ettepoole, et näha, kas lootus taastuvatest kasumitest aasta viimases kvartalis ka realiseerub. Praeguste prognooside kohaselt saavutavad S&P 500 indeksi ettevõtted 2012. aastal rekordkasumid. See prognoos võib aga saada tagasilöögi, kui firmad väljendavad muret enda tulevaste sissetulekute kohta.

Ühena vähestest peaks finantssektor sel hooajal positiivselt silma paistma. FactSeti andmetel ootavad analüütikud sektorile keskmiselt 10% kasumikasvu võrreldes aasta varasemaga.

Esimestena sellest sektorist avalikustavad reedel enda tulemused Wells Fargo ja JPMorgan Chase.

 

Kommentaar

Latt peaks piisavalt madalal olema

Erko Rebane, LHV Panga analüütikKolmanda kvartali tulemuste eel ei saa eitada, et investorid sealt midagi väga head kuulda loodavad, võttes arvesse rohkeid kasumihoiatusi erinevate valdkondade ettevõtetelt alates FedExist lõpetades lukskaupade tootja Burberryga. Aga aktsiaturud reedavad, et investorid pole positsioneerinud ennast selle järgi, mida kõnelevad fundamentaalnäitajad, vaid pigem lähtutakse keskpankade poliitikast.Ma ei usu, et ettevõtetel lõppenud kvartali ootuste täitmisega suuri raskusi saab olema. Mäletatavasti hakati varakult kärpima ka teise kvartali prognoose, kuid lõpuks jõudis latt nii madalale, et selle ületamine muutus suhteliselt hõlpsaks. Ka kolmanda kvartali prognooside langetamisega on alates kevadest usinalt tegeletud, aga hoopis teistsugune on lugu neljanda kvartali ootustega, mis põhimõtteliselt eeldavad endiselt väikest makromajanduslikku imet.   Ühendriikides jaanuaris aeguvad maksusoodustused ning saabuvad kärped eelarves ei juhata ka uut aastat kuigi meeldivate sõnumitega sisse.Õhku järgnevate kvartalite ootustes tundub olevalt palju, mistõttu ise otsiksin juhtkonna sõnumitest vihjeid, et lõpptarbimine on vähemalt stabiliseerumas, leevendamaks negatiivset reaktsiooni aktsia jaoks.

Hetkel kuum