Romet Kreek • 31. oktoober 2012 kell 12:55

Kuidas elasid Wall Streeti ässad Sandy üle?

Wall Street pöördus ajal, kui orkaan Sandy laastas täies hoos, Bordeaux veinide, sushi ja fakside poole, kui linna ühistranspordisüsteem seiskus ja börsid olid kaks järjestikust kauplemispäeva kauplemiseks suletud, vahendab Bloomberg.

„Pidin ronima alla veinikeldrisse ja leidma ühe hea veini ja seda nautima, enne kui see läheb halvaks,“ ütles investeerimisfirma Kilimanjaro Advisorsi 50aastane asutaja Murry Stegelmann e-kirjas pärast seda, kui tal kadus Connecticutis Darienis 29. oktoobril kell 18 elekter. Ta valis 2005. aasta Chateau Margaux', millele veinikriitik Robert Parker andis 98 punkti ja mida müüakse Westchester Wine Warehouse'is 999,99 dollariga.

„Suurepärane,“ ütles Stegelmann. Ta alustas päeva Starbucksis rohelise teega, vestles naabritega New York Yankeesi tulevikust ja paatide Middlesexi keskkooli parklast äraviimisest.

Kui Stegelmann ei jõudnud töökohta, siis vähemalt kaks Wall Streeti pankade juhatuse esimees töötasid peakontorites tormi ajal, mis tappis New Yorgis 18 inimest. Morgan Stanley juhatuse esimees James Gorman jalutas kolm miili, et jõuda Times Square kontorist koju Manhattanile.

Credit Suisse’i juhatuse esimehe Brady Dougani vanemnõunik Wilson Ervin, kes oli varem panga peariskijuht, alustas töönädalat kell 9 jalutades kahe tütrega Hudsoni jõe äärt mööda ja vaadates, kuidas ilm halveneb.

52aastane Ervin kandis musti veekindlaid pükse ja kollast vihmamantlit ning läks kell 11 pangakontorisse Madison Avenüül. Ta tegeles juhatuse liikmete hindamise ja finantsregulatsiooniga. Lõunat - kohvi ja banaani - sõi ta Rasin Branis.

Üks kolmest Goldman Sachsi juhatuse liikmest, kes vastutavad kauplemise eest, Pablo Salame, võttis toekama eine. 29. oktoobril postitas ta oma Twitteri kontole pildi 21 sushist, lisades, et vaid NYCis saab TriBeCast Sandy ajal esmaspäeval kell 19.30 sushit.“

Pankurid ei pääsenud ka ohu eest. Võtame näiteks JPMorgani jaepanganduse juhatuse kaasesimehe Gordon Smithi.

„Tema majas kukkus 60jalane puu kolmandale korrusele, mis hoidis teda kogu öö üleval,“ ütles 30. oktoobril Todd Maclin. „Ma püüan leida talle 150jalast kraanat, et saaks selle puu sealt alla.“

JPMorgan, kes saatis töötajatele Sandy kohta värsket infot, hoidis osa 270 Park Avenüü kohvikust lahti. Juhatuse esimees Jamie Dimon oli Singapuris ja sai kogu aeg telefonikõnesid, ütles pressiesindaja Kristin Lemkau.

Morgan Stanley juhatuse esimees James Gorman töötas Times Square peakontoris 29. oktoobri pärastlõunani, mis tegi temast ühe viimase, kes lahkus hoonest enne Sandy mandrile jõudmist. Tagasi tööle tuli ta järgmisel päeval, kandes esmakordselt alates 2010. aastal juhatuse esimeheks saamist teksapükse, kommenteeris üks töötaja.

Citigroupi juhatuse esimees Michael Corbat oli 399 Park Ave „komandopunktis“, kus ta sai teateid panga osakonnajuhtidelt. Panga peakontor 111 Wall Streetil sai tormis kannatada. „Hoones oli tugev üleujutus ja see on nädalaid töökõlbmatu,“ kirjutas Corbat eile memos töötajatele.

Wilbur Ross, kes ehitas oma äri üles USA stressis söevarade ostmisele ja müüs selle mullu 3,4 miljardi dollari eest, ütles 29. oktoobril, et on terve nädala New Yorgist eemal. Ta hoidis kolleegidega kontakti faksi, telefoni ja e-posti teel.

Schottenfeld Groupis jaekaubandusettevõtete aktsiaid kauplev Sean Gambino ütles, et South Street Seaporti naabruskond oli täielikult ruineeritud. Ta kasutas Skype'i, kuna ta telefon ei töötanud.

„Nüüd ma tean, mida tunnevad inimesed, kes näevad ennast telekas ja kelle kogu maailm on hetkega minema pühitud,“ kirjutas ta. „Autod vedelesid kõikjal.“ Tema korteris olid üleujutatud esik ja kelder.

Connecticutis Greenwichis oli tormi mõju väiksem, seal mängis üks 41aastane riskifondi juht perega Monopoli, ütles üks investor, kes ei olnud nõus fondijuhi nime ütlema, sest see ei lähe kokku nende meediasuhtluse põhimõtetega. Fondijuhi kümneaastased kaksikutest pojad ja kuueaastane tütar ei nautinud mängu, kuna fondijuht keeldus kinnisvaratehingutest. Ta võitis lapsi, olles pannud püsti hotelli Park Place’i.

Hetkel kuum