4. november 2012 kell 21:00

Ericssoni pearivaalil rasked ajad

Prantsuse telekommunikatsioonivahendite tootja Alcatel-Lucent teatas kasvavast kahjumist ning plaanist koondada suurel hulgal töötajaid ja müüa firma varasid finantspositsiooni tugevdamiseks. Küsimus seisneb selles, kui paljud Alcatel-Lucenti hädadest kummitavad ka Eesti suurimat eksportööri ehk Ericssoni.

Ericssoni kange konkurent teatas 146 miljoni euro suurusest puhaskahjumist kolmandas kvartalis. Bloombergi küsitletud analüütikud prognoosisid kahjumiks keskmiselt 149,1 miljonit eurot. Tegu oli firma jaoks teise järjestikuse kvartaalse kahjumiga. Alcatel-Lucenti kolmanda kvartali käive kukkus aastatagusega võrreldes 2,8%, 3,6 miljardi euroni. Analüütikud ootasid keskmiselt 3,55 miljardi euro suurust käivet.

Raha säästmise nimel koondab ettevõte üle maailma 5500 töökohta, muu hulgas 15% firma tööjõust kodumaal Prantsusmaal, mis on osa 1,25 miljardi euro suurusest säästukuurist. Juhtkonna teatel on seni programmi raames kulusid vähendatud 450 miljoni euro võrra.

Mõjutab ka Eestit. Alcatel-Lucenti aktsia on viimase 12 kuuga kukkunud 57% ning on praeguseks maandunud 1989. aasta oktoobrikuisele tasemele. Ühtlasi on tegu Prantsusmaa enim lühikeseks müüdud aktsiaga ehk teisisõnu panustab suurim hulk investoreid aktsia langusele.

Mingit rõõmu ei pakkunud ka varem tulemused avalikustanud Ericsson. Firma kolmanda kvartali puhaskasum kukkus 43%, 2,18 miljardi Rootsi kroonini (ca 250 mln eurot). See jäi ka analüütikute ootustele selgelt alla.

Häda on selles, et mobiilsideoperaatorid on investeeringuid võrguseadmetesse oluliselt koomale tõmmanud, sest majandused üle kogu maailma püüavad igaüks oma muredega hakkama saada. See sunnib konkurentsi karmimaks ning vähemalt võib nentida, et kasumlikkuse poolest on Ericsson Alcatelist, Nokia Siemensist ja Huaweist paremas olukorras. Lisaks keskendub Rootsi firma senisest rohkem teenuste pakkumisele. Kõik see jätab aga suure küsimärgi alla ka Eesti ekspordi, mis näitas just Ericsson Eesti dikteerimisel möödunud aastal suurt kasvu.

Hetkel kuum