Ave Lepik • 21. november 2012 kell 7:54

Siseministeerium asendab kraanivee pudeliveega

Siseministeerium planeerib lähiajal alustada avatud hankemenetlust pudeldatud joogivee ostmiseks ja selle tarbimiseks vajalike seadmete rentimiseks. Eesti Vee-Ettevõtete Liit leiab, et vähemalt riigiasutused ei peaks pudelivett kraaniveele eelistama.

Veel välja kuulutamata ühishankega tahaks siseministeerium koos allasutuste (ja teiste hankega liitunud asutustega) osta kaheaastase raamlepingu vältel pudeldatud joogivett ning rentida selle tarbimiseks nii joogiveeseadmeid, mis võimaldavad tarbida kuuma ja jahutatud vett kui ka veeseadmeid, millega oleks võimalik lisaks kuumale ja külmale veele valmistada ka karboniseeritud vett. Lisaks soovitakse rentida statiive 19liitriste veepudelite hoidmiseks.

„Mulle jätab sellise hanke kavandamine mulje, et riigi ametnikkond elab mingis omas maailmas,“ ütles Eesti Vee-ettevõtete Liidu (EVEL) juhatuse esimees Hans Liibek. „Ehk siis meie, Eestimaa vee-ettevõtted, võitleme igapäevaselt selle eest, et kraanivesi oleks puhas ja tervislik, oleme selle nimel pikki aastaid ränka vaeva näinud ja sadu miljoneid eurosid investeerinud ning nüüd arvab üks ministeerium, et me pakutav kraanivesi ei kõlba juua! See on solvav!“

Järelikult ei kõlba Liibeki hinnangul riigiametnikel juua vett, millesse Euroopa Liit, Eesti Vabariik, Keskkonnainvesteeringute Keskus ja kohalikud omavalitsused on aastakümnete jooksul investeerinud sadu miljoneid eurosid. "Kas tegemist on siis luhtunud investeeringuga?“ küsis Liibek.

EVELi tegevdirektor Vahur Tarkmehe sõnul kõneleb pudelivee-hange mõtlematusest ja on väga keskkonnavaenulik. „Joogivee pudelisse panemine tekitab keskkonnale korvamatut kahju (pudelite valmistamine, transport jne) ning ei maksa ka unustada, et 60% müüdavast pudeliveest ongi tavaline kraanivesi, mida on lihtsalt rohkemal või vähemal määral töödeldud,“ lisas Tarkmees. „Keskkonnateadliku kodanikuna ütleks selle hanke kohta lihtsalt: piinlik lugu.“

Eesti Vee-Ettevõtete Liit ehk EVEL on 1995. aastal loodud üleriigiline ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni kaudu teenust osutavate vee-ettevõtjate ja sama tegevusalaga seotud teiste ettevõtjate vabatahtlik ühendus. EVELisse kuulub 39 vee- ja 20 vee-alaga seotud ettevõtet.

Hetkel kuum