Kaisa Gabral • 22. november 2012 kell 14:34

Viljar Arakas: saagem eurooplasteks, kuid jäägem inimesteks

Eesti vajab selliseid poliitikuid, kel ei pea olema nii paks nahk, et neil selgroog puuduks, leidis kärajapäeval Eften Capitali juhatuse liige Viljar Arakas.

”Tajun, kuidas välismaalased on tulnud Eesti ettevõtetesse, kujundanud toote ümber ja seda kallimalt edasi müünud. Meil on vaja uut mõtlemist ja see tuleb läbi kogemuste,” lausus Arakas ja lisas, et tema ei tahaks küünilist, pahatahtlikku ja ükstest süüdistavat Eestit.

”Kui meid jääb järjest vähemaks, siis kuidas seda asendada? Nutika immigratsiooniga, on minu vastus. Sõnaga immigrant kehastub meile reeglina mittepositiivne pilt. Kuid ma ei räägi siin massiimmigratsioonist,” rääkis Arakas ning tõi näite ühest start-up ettevõttest, kes suutis oma toodet müüa maailmas 2000 tükki, enne kui sein ette tuli. Siis tõi ettevõte riiki välismüügimehe, kes kohendas veidi toote hinda ja toodet ennast ning müüs seda siis 20 000 tükki.

”Areng käibki läbi uute võtete, mida saab õppida inimeselt inimesele. Kuidas neid inimesi siia meelitada? Kindlasti on meil siin teatud iseärasusi,” märkis Arakas ja rääkis muheda loo, mis vihjas Eesti pidevale pilves ja päikesevabale ilmale. ”Kui me räägime uuest targast tööjõust, siis miks meil on vaja kvoote, mis 20 aastat tagasi olid võibolla olulised, kuid nüüd mitte. Saagem eurooplasteks, kuid jäägem inimesteks, on tänaseks tõeks saanud,” lisas Arakas.

“Me ootame inimesi, kes tulevad koos kapitaliga siia elama. Kuidas seda saada? Lihtne oleks rääkida maksualandustest, see on küll oluline, kuid vaid üks komponent. Me vajame juurde uusi inimesi. Rahva taastootmine on pikaajaline protsess,” märkis ettevõtja.

Hetkel kuum