Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  ETTEVÕTJA. Üleilmse haardega bakterite hävitaja

  Ruth Oltjeri nimi sattus paljude eestlaste teadvusse alles siis, kui ta pärjati tänavu ettevõtja tiitliga.

  Tegelikult on äridaam olnud edukas ettevõtja juba aastaid enne selle tunnustuse saamist.
  Enne ärimaailma asumist oli Ruth Oltjer lugupeetud arst. Aasta ettevõtja auhinnagalal torkas pisike punase kleidiga naine tumedate mehelike pintsakute vahel silma. On seisukoht, et erksavärviline kostüüm muudab enesekindlamaks, kuid Ruthil justkui polekski seda tarvis – pärast auhinna välja kuulutamist soovis iga “pintsak” end koos temaga pildile sättida.
  Ruth Oltjer on loonud eduka desinfektsioonivahendeid tootva keemiaettevõtte Chemi-Pharm, mis võitleb mikroobidega ja kogub tuntust mitmel mandril. Eestis kasutab tema ettevõtte tooteid umbes 85% haiglatest, lisaks Euroopale ja Venemaale on nüüd sihikul Aasia. Terendab ka võimalik koostöö NATOga. Kuid kes on see daam, kelle sõrm on päästikul?
  Kellaviieteed Nõmme mändide all. Ruth Oltjer on põline tallinlane. Ta sündis 1959. aastal Nõmmel ja kasvas pere ainsa lapsena. Tema kodune õhkkond oli vürtsitatud inglaslike kellaviieteede ja intellektuaalsete jutuajamistega. Seega ei tundnud ta lapsepõlves end kuidagi üksikuna.
  Muidugi korraldati ka naabrilastega põnevaid mänguretki – Ruth mängis isegi korvpallivõistkonnas –, kuid suurema osa ajast paelusid teda vestlused täiskasvanutega. Prantsuse juurtega vanaemal ja saksa juurtega vanaisal käis palju külalisi ning sageli loeti tee kõrvale eri keeltes maailmakirjandust.
  Kui praegu reisib Oltjer vaheldumisi Ameerika, Aasia ja Eesti vahet, siis lapsepõlves veetis ta lisaks Nõmmele palju aega koos vanematega Hiiumaal. Nüüd jõuab Ruth Hiiumaale küll harva, viimati viis aastat tagasi. Peasüüdlaseks selles on tihe elugraafik.
  Oltjeril on kaks tütart. Britta töötab Aivar Pilve büroos vandeadvokaadina ja Gretta lõpetab Uppsala ülikoolis magistrantuuri. Mõlemad on juristid. Ruthi abikaasa Andres töötab perefirmas tehnikadirektorina.
  Hingelt arst. Kui me reede õhtul pärast tööpäeva kohtume, on Ruthil minu jaoks aega tunnike. Ta näpistab selle kohvripakkimise ajast. Ees on sõit New Yorki, järjekordsele tööreisile.
  Me kohtume Mustamäe haigla kõrval Soku pubis, sest sinna on hea PERHist tulla. Ja PERH on Oltjeri firma üks suurkliente Eestis.
  “Kaisa, lepime kohe kokku, et sinatame teineteist,” lausub Oltjer kohtudes avalalt naeratades ja lisab, et talle ei meeldi teietamine üldse. Jää murdub raginaga.
  “Sündisin teadmisega, et tahan saada arstiks,” lausub Ruth ja lisab, et veidi innustas teda lapsepõlves ka vanaisa õde, kes oli samuti arst. “Tänu sellele olid mul ülikooli meditsiini õppima minnes vist küll kõik arstiteaduse raamatud juba läbi loetud,” lisab ta.
  Nüüd pole Ruthil vastuvõttudeks enam piisavalt aega, hoolimata sellest, et tal on toimiv arstilitsents. “Tunnen, et olen mõtlemiselt ja käitumiselt arst,” ütleb ta igatsevalt.
  Ettevõte Chemi-Pharm kasvas välja isiklikust probleemist. Ruthil tekkis kohalikest desinfitseerimisvahenditest allergia ning ta hakkas enda ja oma asutatud Telliskivi perearstikeskuse jaoks paremaid vahendeid otsima. Lõpuks ostis need 1996. aastal Inglismaalt sisse.
  Sõna levis ja mõni aasta hiljem pani Ruth aluse ettevõttele Chemi-Pharm, mille algkapitaliks oli just valminud raamatu honorar. Praegu on firma osanikud 30% Inglise firma Chemi-Pharm Ltd. ja 70% kuulub Ruth Oltjerile.
  Hindab pehmeid väärtusi. Kuigi äriilma peetakse ülekohtuselt pigem meeste pärusmaaks, siis enese kehtestamine ärimaailmas pole Ruthi jaoks olnud mingi küsimus.
  “Mina pole tunnetanud seda meeste mängumaana. Telliskivi perearstikeskust asutades ma tundsin, et kui panen punase pintsaku selga, siis mul on rohkem energiat,” meenutab ta ja lisab, et naisele annab värvilise riideeseme kandmine sära ja enesekindlust.
  Tema sõnul ei peaks naised muutuma n-ö meeste maailmas ka ise meesteks, vaid jääma naiselikuks. “Julgustaksin naisi ettevõtlusega rohkem tegelema,” märgib Ruth ja lisab, et naised tõmbuvad juba eos tihtilugu tagasi ega arene juhtpositsioonile välja. See võib olla kinni nõukogude ajas, kui tegutsesid valdavalt halli ja pruuni pintsakuga mehed ning naine oli kodune.
  “Mina läksin juba kolmekuuse lapsega loengutesse. Minu laps oli ka kukupai, aga alati on võimalik leida tasakaal,” räägib ta naerdes ja tõdeb, et kui laps oleks rohkem haige olnud, oleks tal ilmselt raskeks läinud.
  Mis puutub sookvootidesse, siis usub Ruth, et inimesi peaks valima siiski oskuste põhjal. “Näiteks meie firmas on juhtivatel kohtadel rohkem naisi kui mehi,” lisab Ruth naerdes. “Aga mehed ei kurda!”
  Ruthi hapra hääle tagant kerkib vestluse käigus esile enesekindel ning inimesi ja inimlikkust väärtustav isiksus. “Naised hindavad ka pehmeid väärtusi, mehed seda nii palju ei tee ja see teebki naistest head juhid,” lisab ta.
  Läbirääkimised NATOga. Chemi-Pharm areneb mühinal, käimas on liikumine Aasia suunda. New Yorki plaanib Oltjer seekord jääda kuni detsembrini. “Oleme natuke vaadanud ka WHO ja ÜRO poole ning NATO hankeid. Kuulame maad, kuidas asjad on. Palestiinas oli praegu üks ÜRO hange, aga seal on vaja eelnevaid registratsioone,” räägib Oltjer oma sündmusterohkest elust, mis paneb teda ennast eri kontinentide vahel jagama.
  “Mul ongi põnev elu! Eelmine kord sai juristist tütar ka reisil kaasas käia ja sellest oli palju abi,” lausub ärinaine uhkelt. Tema vanem tütar kuulub ka ettevõtte nõukogusse ning noorem tegeleb kooli kõrvalt ettevõtte lepingutega. Oltjerile meeldib, et kogu pere on ühise asja eest väljas. Samas üritavad nad pidulauas tööjutte vältida. Perel on ka kindel traditsioon – pühapäevahommikused pannkoogisöömised.
  Kui esimesed kümme aastat kulusid Chemi-Pharmil sellele, et arendada välja tooteid, mis oleksid paremad kui need, mis olid toona turul, siis järgmised kümme aastat peaksid kuluma nende toodete tutvustamiseks. “Tegelikkuses meil polegi piire ees, kuhu me areneda ei saaks,” lausub Ruth Oltjer.
  Kuna töö on Oltjeri elustiil, siis hobide jaoks jääb aega väheks. “Praegu ma käin peotantsus. Mulle meeldib ka mägedes suusatada, kuid mul õnnestus katki sõita oma mõlemad põlvesidemed, nii et ma annan natuke jalgadele veel puhkust,” lausub ta.
  Naine, kes läheneb ettevõttele nagu sisehaiguste arst – kes ta erialalt ju ongi –, ei välista, et naaseb veel kunagi ka tõsisemalt arstikutse juurde juurde tagasi. “Never say never,” lisab Oltjer muigega.
  Neli kirglikku tantsusõpra
  Ruth Oltjer peab end õnnelikuks inimeseks, tal on palju sõpru ja põnev elu. Tema suur kirg on tantsimine, peamiselt seltskonnatants. Teine kirg on reisimine. Ruthi ja tema sõpru ootab peagi ees puhkusereis Dominikaani Vabariiki. “Sõbrad on mu mõttekaaslased,” lisab Ruth.“Ta on naiselik, särav ja tark,” lausub Ruthi 13 aastat tundev kursuseõde ülikooli majandusteaduskonnast ja ettevõtte Antalis juht Külli Meister (pildil koos Oltjeriga). “Temas on rohkem riskijulgust, kui mõnes teises naises – see, kuidas ta on frantsiise ja tehaseid üles ehitanud, Venemaa pärapõgus käinud ja nüüd Aasia liini ajab,” tunnustab Meister ja lisab, et tänu tarkusele ja headusele on Ruth suutnud enda ümber hea meeskonna koondada.Kingabrändi Vivian Vau maaletooja ja kaupluste omanik Vivian Unt tunneb Oltjerit aastast 2003, kui nad tutvusid ärikursustel. “Mulle meeldib, et Ruth ei karda suurelt mõelda. Inimesed sageli piiravad end, kuid ­Ruth näeb kaugemat horisonti. Ta väärtustab inimesi ja suhteid,” rääkis Unt, kelle sõnul on Oltjeri puhul oluline see, et ta keskendub elus pigem rõõmule ja sellele, mis on hästi. Samast ajast tunneb Oltjerit ka Jäneda mõisaproua Elo Kallas, kes hindab samuti tema tarkust ja elukogemust. Kallase hääl muutub Oltjerist rääkides väga rõõmsaks. Tema usub, et eredatest elamustest võib rääkida alles pärast ühist päikesereisi, sest tegemist on tantsumaaga ja kõik neli sõpra armastavad tantsida. Kui siia lisada ka päike, vein ja hea seltskond, võib aimata, et ega ekstreemsustestki puudu jää.
  Õppetund strippariga
  “Temaga on alati lõbus ja me kahekesi oleme üks paras tandem olnud,” meenutab Külli Meister Tartu-aegu. “Meil oli grupivend, kellele meeldisid allapoole-vööd naljad. Meil ­Ruthiga viskas see üle ja otsustasime midagi ette võtta. Korraldati pidu. Taksoga peole sõites tuli idee, et telliks grupivennale strippari, kes temaga neid “asju” kõigi ees teeks. Vaataks, kui kõva mees on! Rääkisime taksojuhile augu pähe ja saime strippari. Kõik see oli kohutavalt naljakas. (Meister naerab südamest.) Kursavend vaatas minu poole ja arvas, et kõik on minu süü, mis seal toimus. Ta karjus üle saali, et Külli, kurat, see on sinu süü! Tegelikult organiseerisime selle ikka Ruthiga koos.”
   
  Mis on mis
  AS Chemi-Pharm
  Desinfektsioonivahendeid tootev keemiafirma2011. aasta käive 2,2 miljonit eurot, kasum 96 804 eurot.Omanik Ruth Oltjer: lõpetas Tallinna Reaalkooli, õppis elektroonikaklassis ainsa tüdrukuna. Edasi õppis Tartu Ülikoolis meditsiini, seejärel lõpetas Tartu Ülikoolis majanduse magistrantuuri cum laude.15 aastat töötas sisehaiguste arstina, olnud ka reanimatsiooni ja kardiointensiivosakonna meditsiiniõde.Aastal 1997 asutas firma Chemi-Pharm.Aastal 2012 valiti aasta ettevõtjaks.
   
  Üks küsimus
  Milleta ei saaks Ruth üksikul saarel hakkama?
  Elo Kallas, Jäneda mõisaprouaRuth on nii rõõmus inimene, et ma ei tea, kas ta päris üksinda sinna ikka läheks. Aga ta võtaks kindlasti telefoni kaasa. Ta tahab alati midagi ilusat ka teistega jagada.
  Külli Meister, Antalise tegevjuhtKindlasti võtaks ta kaasa mobiiltelefoni, et saaks meile pilte saata ja tööd teha. Ta kontrollib alati raudselt seda, mis tema haardes on. Kui suvel Nizzas reisil käisime, ei saanud ta selle reisi peal ka rahu. Eks ta veidi töönarkomaan on kah, kuid tal on selline haridus, et sellise taustaga inimest teist pole võtta.
  Vivian Unt, Vivian Vau kingapoodide omanik:Ma arvan, et pigem kelleta kui milleta. Kellestki on pikem rõõm kui millestki ja ­Ruthile on tema pere väga tähtis. Lapsed on tal küll suured, kuid tal on nendega hea ja lähedane suhe. Kuigi ma ei tea, kas ta tahaks peret koos endaga ülejäänud maailmast eraldada.
 • Hetkel kuum
Kai Realo: riigi konkurentsivõime ei teki üleöö, ka majandust tuleb juhtida
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Rahagurude välimääraja: keda usaldada? Vaata suurest tabelist, kes mis hinnaga nõu jagab!
Kust rahatarkust ammutada, kui on soov oma finantsiline tulevik kindlustada? Üksi alati kaugele ei jõua, seega investeerimise ja laiemas mõistes rahatarkuse puhul saab appi võtta kogenud investorid, kel igaühel oma stiil ja nišš. Teeme asja selgeks!
Kust rahatarkust ammutada, kui on soov oma finantsiline tulevik kindlustada? Üksi alati kaugele ei jõua, seega investeerimise ja laiemas mõistes rahatarkuse puhul saab appi võtta kogenud investorid, kel igaühel oma stiil ja nišš. Teeme asja selgeks!
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Plaan küps: väikefirmadele terendavad soodsamad laenud
KredExi ja EASi ühendasutus tahab pakkuda mikro- ja väikeettevõtetele laenu võtmisel käendust, et nad saaksid finantseeringu parematel tingimustel. Plaan pole veel pankades vastu võetud, aga küpseb.
KredExi ja EASi ühendasutus tahab pakkuda mikro- ja väikeettevõtetele laenu võtmisel käendust, et nad saaksid finantseeringu parematel tingimustel. Plaan pole veel pankades vastu võetud, aga küpseb.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Esinemine on alati ebamugav. Kolm nippi, mis annavad publiku ees julgust juurde
Esinemine on meie jaoks alati kriisiolukord. Me ei saa muuta seda, et esinemine on ebamugav ja riskantne, aga me saame väga hästi valmistuda selleks, et meie ebamugavus ei segaks publikut.
Esinemine on meie jaoks alati kriisiolukord. Me ei saa muuta seda, et esinemine on ebamugav ja riskantne, aga me saame väga hästi valmistuda selleks, et meie ebamugavus ei segaks publikut.
Neste lahkus Rohetiigrist. Vastastikku jagatakse teravaid süüdistusi
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Maailma autohiidudele tootev firma tegi käiberekordi. „Mis siin öelda, eks ikka tuleb rahul olla“
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
Jaanipäev raadios: väikeõlletootja ja käsitööjäätise müügist pühadel
Äripäeva raadio jaaniesmaspäev pakub puhkust soodustavat kuulamist.
Äripäeva raadio jaaniesmaspäev pakub puhkust soodustavat kuulamist.
Kaubavedajad kaotavad Koidula piiripunkti öise sulgemisega: „Uusi turge pole nii lihtne leida!“
Tarneajad pikenevad, kui Koidula piiripunkt lõpetab ööpäevaringse töö, hoiatavad kaubavedajad.
Tarneajad pikenevad, kui Koidula piiripunkt lõpetab ööpäevaringse töö, hoiatavad kaubavedajad.