Romet Kreek • 3. detsember 2012 kell 8:26

Tarbimise kasv aeglustus Poolas järsult

Poola tarbijate nõudlus tegi üheksa aasta väikseima tõusu, signaliseerides vajadust kärpida intressimäärasid Euroopa Liidu Ida-Euroopa suurima majanduse elavdamiseks, vahendab Bloomberg.

Kodumajapidamiste kulutused, mis moodustavad 62 protsenti Poola majandusest, kasvas kolmandas kvartalis vaid 0,1 protsenti, mis on viletsaim kasv alates 2003. aastast. See on viinud Poola majanduse kasvama kolme aasta aeglasemas tempos. Poola sõltub sisenõudlusest rohkem kui Tšehhi või Ungari. Kolmandas kvartalis kasvas Poola majandus aastaga 1,4 protsenti. Kasvab surve, et keskpank peaks kärpima 4.-5. detsembri istungil baasintressimäära.

„Tõenäosus 50 baaspunkti suuruseks detsembrikuiseks intressikärpeks on kasvanud, kuid selle tõenäosus on siiski väiksem 25baaspunktisest kärpest,“ ütles 4Cast analüütik Gabor Ambrus. „See on muutnud nüüd rohkem võiduajamiseks nagu ka kogu intressitsükli suurus.“

Majanduskasv stabiliseeruv aasta viimasel kolmel kuul, ütles peaminister Donald Tusk Bialystokis reporteritele 30. novembril. Tusk avaldas oktoobris 300 miljardi zlotise ehk 73 miljardi eurose kava erasektori, riigi ja EL rahade kasutamiseks, et luua töökohti ja kaitsta majanduskasvu. Valitsus õgvendab ka selle ja tuleva aasta eelarvepuudujäägi eesmärke.

„Kasv oli aeglane, kuid mitte kohutav,“ ütles Aberdeen Asset Managementi fondijuht Viktor Szabo. „Sa ei saa järsult panna majandust kiiremini kasvama intressimäärasid kärpides, kuna intressimäära kanalid ei ole piisavalt tugevad.“

Hetkel kuum