3. detsember 2012 kell 21:00

Trigoni piimafarm hakkab laienema

Kui möödunud aasta kevadel lubas Joakim Helenius, et viib kaheteistkümne kuu jooksul piimafarmi börsile, siis praegu näeb suurärimees, et Trigon Dairy Farming võtab investeeringuteks raha siiski pankadest ning investoritele tehakse suunatud aktsiaemissioon.

“Praegu pole hea aeg börsile tulla. Ehk mõne aasta pärast, kui oleme saanud regiooni suurimaks piimatootjaks ning turud on praegusest paremas seisus,” tunnistas ärimees.

Küll aga kavatseb Trigon Dairy Farming lähiaastatel Eestis jõuliselt laieneda ja investeerida 20 miljonit eurot, et panna Paide lähedal Väätsal püsti Euroopa suurim piimafarmikompleks.

Investeeringu rahastamiseks võetakse pankadest laenu ja kaasatakse projekti ka investoreid.

Pangad valmis laenu andma. Heleniuse sõnul on kõik Eesti suurpangad põhimõtteliselt huvitatud projekti finantseerimisest. Samuti on vestlusi peetud Skandinaavia ja Šveitsi investoritega. “Eriti märkimisväärne ja huvitav on see, et oleme pääsenud ka Eesti suurimate investorite jutule. Oleme rääkinud Eesti riskikapitalistidega, kes haldavad Eesti investorite raha,” seletas Helenius rõõmust pakatava häälega, lisades, et siiani on Eesti kapital kohalike investeeringute rollis pigem tagaplaanile jäänud.

“Mul on hea meel, et järgmises investeerimisfaasis võib meile sisse tulla ka kohalikku kapitali, kuna Eesti majanduse potentsiaal on suur. Lisaks näen, et piimaäril ja selle ekspordil on Eestis tulevikku,” märkis Helenius ja lisas, et ka pensionifondide raha sobiks projekti ideaalselt.

Heleniuse sõnul kavatseb Trigon Agri oma piimaüksuse poolitada. “Ühelt poolt me näeme piimatootmist siin Eestis ja teisalt jälle tootmist Venemaal. Praegu me plaanime tootmise laienemist ja investeeringuid just Eestis. Detailplaneeringu protsess on käimas ning siiani on kõik läinud väga hästi. Järgmisel aastal loodame siin alustada Euroopa suurima piimafarmi ehitamist.”

Väätsas kavatsetakse laiendada ja uuendada olemasolevat Saueaugu piimafarmikompleksi, püstitades kinnistule laudad umbes 3600 lüpsilehmale ja 4000 mullikale. “Euroopas ja Põhja-Ameerikaski poleks teist sellise suurusega lüpsifarmi,” lisas Helenius.

Biogaasijaam õhusaaste vähendamiseks. Tootmine kavatsetakse automatiseerida, et saaks korraga hallata niivõrd suurt hulka loomi. Lisaks kavatsetakse ehitada välja biogaasijaam, kuna põllumajandussektoris tekib metaani eraldamise tõttu õhku väga palju kasvuhoonegaase (metaanist eraldub kasvuhoonegaase õhku 23 korda enam kui süsihappegaasi korral – toim).

Helenius oli veendunud, et on vaid aja küsimus, kui Euroopa põllumajanduses hakatakse metaangaaside emissiooni reguleerima, nagu tööstuses on reguleeritud CO2 heitmeid. “Selleks peab farmidesse ehitama süsteemid, mis aitavad metaani eraldumist õhku piirata,” selgitas Helenius.

 

Taust

Trigon Dairy Farming

Kuulub praegu täielikult Stockholmi börsi põhinimekirjas noteeritud Taani firmale Trigon Agri A/S, mille põhitegevuseks on viljakasvatus Venemaal ja Ukrainas ning piimatootmine Eestis ja Loode-Venemaal.Suutis tänu aprillis üle võetud Väätsa Agroga näidata 2012. aasta üheksal kuul 7,08 miljoni eurost käivet (61% enam kui aasta tagasi) ja kasvatada kulumieelset ärikasumit (EBITDA) 1,30 miljonilt 2,66 miljonile eurole.

Hetkel kuum