Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Preatoni ostab Pro Kapitali aktsiaid

  Ligi kaks nädalat Tallinna börsil olnud Pro Kapital Grupi aktsia on püsinud üllatavalt kõrgel tasemel. Selle taga on aga vanade osanike endi tehingud.

  Kolm kuud tagasi ei suutnud kinnisvaraarendaja oma aktsiaid uutele investoritele 1,90–2,05eurosel hinnatasemel kuidagi maha müüa ning paljud investeerimisspetsialistid pidasid arendaja küsitud aktsia hinda ülepaisutatuks.
  Samas praegu kaubeldakse väärtpaberiga juba 2,2 euro tasemel. See on tõstnud kinnisvaraarendaja turuväärtuse ligi 120 miljoni euroni, muutes ettevõtte konkurent Arco Varast paarkümmend korda kallimaks.
  Hinnaralli vastus peitub aktsiaraamatus. Kummalisele “hinnarallile” annab ühe lihtsa seletuse Pro Kapitali aktsiaraamat. Nimelt selgub, et börsile tulnud aktsiatega on teinud tehinguid peaasjalikult vaid vanad omanikud, sealhulgas 34,5% firmast kontrolliv Ernesto Preatoni (OÜ Svalbork Invest kaudu). Eesti kinnisvara- ja aktsiaturul 1990ndatel kõvasti laineid löönud Itaalia ärimehe kontole langes näiteks Pro Kapitali aktsiadebüüdi kõige esimene ostutehing 23. novembri börsipäeva esimestel minutitel.
  Eelmisel esmaspäeval ja kolmapäeval ostis endale aktsiaid juurde ka Liechtensteinis registreeritud A.F.I. American Financial Investments, mille kolme omaniku sekka kuulub samuti Ernesto Preatoni.
  Reisil viibiv Preatoni selgitas Äripäevale lühidalt, et temaga seotud Svalbork Invest OÜ-l pole piiranguid Pro Kapitali aktsiate ostmisel ehk kõik on seaduslik.
  Preatonit ei loeta oma firma insaideriks. Ka Preatoni pikaaegne pressiesindaja ja börsifirma investorsuhete juht Iveta Vanaga kinnitas, et börsifirma suuromaniku tehtud tehing on igati seaduslik, kuna Preatoni ei kuulu Pro Kapitali siseinfo valdajate (insaiderite) hulka, kel kehtis enne kolmanda kvartali majandustulemuste avaldamist (28. novembrit) tehingute tegemise keeld.
  “Härra Preatoni ei kuulu ettevõtte nõukogusse ja pole seotud juhatuse või nõukogu liikmetega börsireglemendi punktide 4.2. ja 4.5.2 mõistes. Pro Kapital kohtleb kõiki investoreid – isegi kõige suuremaid – võrdselt ja avaldab informatsiooni börsisüsteemi kaudu kõigile üheaegselt,” märkis Vanaga.
  Nasdaq OMX Tallinna börsi emitenditeenuse juhi Kalle Viksi sõnul kehtivad börsi reglemendis sätestatud keeluperioodid tõesti vaid juhatuse ja nõukogu liikmetele ning prokuristile ja nende lähikondlastele. “Suuromanikuga seotud ettevõtte kauplemistegevust reglement ei piira. Samas laieneb suuromanikule ja temaga seotud ettevõtetele seadusest tulenev üldine keeld siseteavet kuritarvitada. See on aga juba fakti tuvastamise küsimus ning finantsinspektsiooni tegevusväli,” märkis Viks.
  Pro Kapitali projektid vajavad hädasti raha. Investoritelt paari kuu eest ebaõnnestunult 70 miljonit eurot jahtinud Pro Kapitalil on edasisteks investeeringuteks hädasti kapitali vaja. Raha ootavad näiteks Tallinnasse Peterburi tee äärde planeeritav võimas kaubanduskeskus ja pooleliolev Tondi elamukvartal.
  Kuna börsifirma aktsionäride ring on väga väike, võivad suurinvestorid ühes turutegijast maaklerfirmaga hoida aktsiat teoreetiliselt väga lihtsalt “enda jaoks sobival kõrgel hinnatasemel”. See oleks Pro Kapitalile aga igati soodne, kuna kõrge hind võib olla aluseks tulevase aktsiaemissiooni hinna määramisel.
  Viks tunnistas, et kuna aktsiate avalikku esmaemissiooni ei toimunud, jäi Pro Kapitali aktsial nn turuhind IPO käigus tõepoolest välja kujunemata. “Aktsia kaubeldavus on praegu madal ning seetõttu ei pruugi hinnakujunemise protsess kulgeda kiiresti, aga nii on see ka teiste vähem likviidsete aktsiate puhul alati olnud. Me loodame turujõudude toimimisele ehk liiga madala hinna puhul sekkuvad ostjad ja liiga kõrge hinna puhul müüjad,” selgitas Viks.
  Ta ei näe, et investoreid peaks Pro Kapitali aktsiaga kauplemise puhul hoiatama ning aktsiale vaatlusmärke lisama.
  Leedu maakler muretseb kauplemise pärast. Pro Kapitali aktsia kauplemisaktiivsuse eest vastutab Bank Finasta, kel on kohustus igal ajahetkel soovitajatele osta või müüa vähemalt 3000 euro eest Pro Kapitali aktsiaid. Leedu maaklerfirma finantsturgude divisjoni juhi Andrej Cuba sõnul on nende ülesanne aktsia turutegijana tõsta Pro Kapitali aktsia likviidsust ja parandada kauplemisaktiivsust börsil.
  “Et saavutada aktiivne kauplemine, ei mõjuta pank Pro Kapitali aktsia hinda ega suunda,” märkis Cyba. Ta ei soovinud täpsustada, kui palju Pro Kapitali aktsiaid on pank ise pidanud investoritelt turult ära ostma. Samas kinnitas Cyba, et kõik maaklerfirmale ostetavad aktsiad on Finasta enda (investeeringute) kulu ning kooskõlas turutegemise lepinguga.
  Preatoni usub Baltimaade kinnisvaraärisse. Ernesto Preatoni kinnitusel pidi Pro Kapital septembris IPO tühistama eelkõige rahvusvahelistel finantsturgudel valitsenud olukorra tõttu. “Kahjuks langes Pro Kapitali aktsiate märkimisperiood nendele nädalatele, kui makromajanduse olukord oli kõige haavatavam,” täpsustas ta. Preatoni lisas, et aktsionärina toetab ta Pro Kapitali börsiletulekut, kuna see aitab ettevõttel kasvada.
  Baltimaade majandusel näeb Preatoni suurt potentsiaali. “Ma olen alati uskunud Baltimaade kinnisvaraturu tugevusse pikas perspektiivis ja nüüd isegi enam. Euroopa arengute kontekstis tunduvad Balti riigid investeeringute tegemiseks märksa atraktiivsema kohana,” märkis ta.
   
   Tasub teada
  Pro Kapital Grupi aktsiate tehingud
  perioodil 23.–28. novemberSvalbork Invest (seotud Ernesto Preatoni ning tema lähikondlase Evelyn Tihemetsaga) +300 aktsiatA.F.I. American Financial Investments Ltd. (üks kolmest omanikust Ernesto Preatoni) + 2300 aktsiatLeedu Keskdepositoorium (tõenäoliselt on selle konto taga Bank Finasta, kelle on Pro Kapitali Grupp valinud enda aktsiate turutegijaks) +1600Eurofiduciaria S.R.L (üks suurimaid Pro Kapitali aktsionäre ja ühtlasi ka suurim vahetusvõlakirjade omanik) -4800 aktsiatAlessandro Boldoni -1500 aktsiat
   
  Kommentaar
  Pro Kapitali kõrge hind võib aidata lihtsamalt IPOt teha
  Kristjan Lepik, Tark Investori asutaja
  Pro Kapitali suuromanike jaoks ei muuda aktsia hinna tõus pärast noteerimist praktiliselt midagi. Sellise käibega turule ei ole võimalik koguseid müüa ning ehk aitab vaid selles mõttes, et tulevikus võimaldab kergemini emissioonide teel raha kaasata. Kuid väikeinvestorite jaoks peaksin mõistlikumaks otsida turgudelt selgemaid võimalusi kui sellise ebalikviidsusega lisanimekirja aktsiad.Lisanimekirjas olemine on Pro Kapitali puhul tähendamas väga väikeseid käibeid ning koos sellega ka madalat likviidsust. Käive annab sageli ka liikumistele kaalu – väiksema käibega liikumised on ka väiksema tähtsusega. Seetõttu ma ei osutaks noteerimisjärgsele aktsia hinna liikumisele erilist tähtsust. Ehk vaid siis, kui käibed peaks kasvama. Kui keegi otsustaks 100 000 euro eest aktsiaid osta või müüa, tooks see ilmselt kaasa väga suure hinnaliikumise.
 • Hetkel kuum
Kai Realo: riigi konkurentsivõime ei teki üleöö, ka majandust tuleb juhtida
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Jaapani jeen langes dollari suhtes kriitiliselt madalale tasemele
Jaapani jeen nõrgenes dollari suhtes kümnendat päeva järjest ja üks dollar maksab nüüd 158 jeeni, mis on Jaapani valuuta jaoks madalaim tase 34 aasta jooksul.
Jaapani jeen nõrgenes dollari suhtes kümnendat päeva järjest ja üks dollar maksab nüüd 158 jeeni, mis on Jaapani valuuta jaoks madalaim tase 34 aasta jooksul.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Plaan küps: väikefirmadele terendavad soodsamad laenud
KredExi ja EASi ühendasutus tahab pakkuda mikro- ja väikeettevõtetele laenu võtmisel käendust, et nad saaksid finantseeringu parematel tingimustel. Plaan pole veel pankades vastu võetud, aga küpseb.
KredExi ja EASi ühendasutus tahab pakkuda mikro- ja väikeettevõtetele laenu võtmisel käendust, et nad saaksid finantseeringu parematel tingimustel. Plaan pole veel pankades vastu võetud, aga küpseb.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Panga personalijuht: kõigile sama palga maksmine on märk nõrgast juhtimisest
Ettevõtte töötajatele sama palga maksmine on märk nõrgast juhtimisest, ütles SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal.
Ettevõtte töötajatele sama palga maksmine on märk nõrgast juhtimisest, ütles SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal.
Neste lahkus Rohetiigrist. Vastastikku jagatakse teravaid süüdistusi
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Maailma autohiidudele tootev firma tegi käiberekordi. „Mis siin öelda, eks ikka tuleb rahul olla“
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
Kallas tormiliseks kiskunud kaitsedebatist: meenutab kuldkala kulgemist akvaariumis
Peaminister Kaja Kallas tõdes tänasel pressikonverentsil, et kaitsevõime ja julgeoleku debatt on kiskunud tomiliseks, mis meenutab talle kuldkala kulgemist akvaariumis.
Peaminister Kaja Kallas tõdes tänasel pressikonverentsil, et kaitsevõime ja julgeoleku debatt on kiskunud tomiliseks, mis meenutab talle kuldkala kulgemist akvaariumis.
Saaremaa Piimatööstus kukkus juustu pärast kahjumisse
Saaremaa Piimatööstus jäi eelmisel aastal miljoni euroga miinusesse ja nimetab põhjuseks juustu hinna rekordilist vabalangust aasta alguses.
Saaremaa Piimatööstus jäi eelmisel aastal miljoni euroga miinusesse ja nimetab põhjuseks juustu hinna rekordilist vabalangust aasta alguses.