Alyona Stadnik • 9. detsember 2012 kell 4:35

Ninnas: 15% elust jätan enda teada

Neljapäeval esitas Tallinki nõukogu esimees Toivo Ninnas oma uut raamatut „Üheksa lainet“, mille kirjutamise initsiatiiv tuli tema sõnul Tallinki kolleegidelt.

Neljapäeva pärastlõunal toimus Eesti Meremuuseumis ASi Tallink Grupp nõukogu esimehe Toivo Ninnase elulooraamatu esitlus. Raamatu pani kirja kirjanik ja kruiisilaeva Silja Festival kapten Lembit Uustulnd. Uustulndi sulest on see juba teine kapteniraamat. Raamatu andis välja kirjastus Pegasus.

Ninnas tõdes, et raamatusse sai 85% tema elust, ülejäänud 15% võtab ta endaga kaasa. Uustulnd lisas, et initsiatiiv tuli Tallinkist juba paar aastat tagasi, sest eesmärk oli raamat valmis saada Toivo Ninnase 70. juubelisünnipäevaks. Kuid kuna idee tekkis paar nädalat enne Ninnase juubelit, siis said tähtpäevaks valmis ainult kaaned. Alles pärast seda hakkas Uustulnd kaante vahele sisu looma.

Nüüd on raamat valmis ja kaante vahel, raamatu kirjutamisele kulus kaks aastat. „Oli hea kirjutada, sest tead, et teine ei hüppa alt ära. Teise inimese eluloo kirjutamine on raske, sest on palju vastutust,“ kommenteeris Uustulnd. Toivo ise tõdes, et tema ei ole ammu midagi kirjutanud. „Viimati kirjutasin pikema jutu keskkoolis, see oli kolm lehekülge,“ muigas ta.

Enne kokkutulnutele raamatute kinkimist märkis Uustulnd, et Toivol on hea filosoofia ning ta soovitab kõikidel sellest õppida. Esimese raamatu kinkis Ninnas oma pojatütrele, seejärel tulid tema koolikaaslased, Tallinki kolleegid ja head sõbrad.

Küsimusele, kui palju on raamatus juttu Tallinkist, vastas Ninnas, et rääkis põhiliselt Tallinki esimestest rasketest aastatest. Tallinki juhtkonna esimese miljoni teenimise lugusid raamatust ei leia, lisas Ninnas. Ninnas on viimasel ajal hoidnud madalat profiili. Oma sõnul tegeleb ta ikka Tallinkiga ja elab Tallinnas.

Tallinki järgmise aasta suhtes on Ninnasel head ootused, kuid takistuseks võib saada kõrge nafta hind. Dividendide maksmise otsustavad tema sõnul aktsionärid, kuid Ninnas andis mõista, et suur võimalus selleks on olemas. Ta tõdes, et on Tallinki juhatuse esimehe Enn Pandi tööga rahul. „Rahul olla saab siis, kui tulemused on head. Tallinkil on head tulemused, nii head pole juba ammu olnud,“ lausus Ninnas.

Ninnase hinnangul on imelik valitsuse kehtestatud veeteetasu ka nendele ettevõtetele, kes ei kasuta jäämurdjat. "Veeteetasu on nagu habememaks: maksavad need, kellel ei ole habet," muigas Ninnas. 

Rääkides valitsuskriisist, märkis ta, et Kristen Michali tagasiastumine ei ole maailmalõpp, kuid minister oleks pidanud seda tegema juba varem. Sellest ajast, kui ta veel ise poliitikas oli, mäletab Ninnas Michalit kui tublit noormeest. „Tagasiastumine ei ole maailmalõpp. Omal ajal on mitmeid poliitikud tagasi astunud,“ sõnas Ninnas ja meenutas kunagist kultuurministrit Signe Kivi.

Juhan Partsile kui majandusministrile tal pretensioone ei ole. „Parem on, kui ta jätkab, sest uus minister peab ju jälle ennast asjadega kurssi viima,“ sõnas Ninnas.

Keskkonnaministri Keit Pentus-Rosimannuse tagasiastumise võimalikkuse teemal Ninnas seisukohta ei võtnud. „Las kohus otsustab, paari artikli pärast ei ole mõtet tagasi astuda,“ ütles ta.  

Hetkel kuum