• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tool surubki Luitsalu ja Tomingase välja?

  Alates augusti lõpust on Toomas Tool kasutanud sisuliselt iga vaba kauplemispäeva Arco Vara aktsiate väikesemahuliseks müügiks ning paistab, et tema taktika on vilja kandmas. Aktsia hinnast ligi 70% maha lihvinud Tool on pannud teised kaks suuromanikku Richard Tomingase ja Hillar-Peeter Luitsalu olukorda, kus pank on sunnitud müüma nende panditud aktsiaid.

  Antud juhul oleks tegu justkui 2008. aasta kordusetendusega, kui Tool üritas SEB toonase maakleri Karoly Kirberi abiga sama taktikat kasutades sundida Luitsalu ja Tomingast müüma. Kui lugeda kohtus avalikustatud materjali Tooli ja Kirberi 2008. aasta vestlusest, võiks kuupäevi vaatamata vanduda, et kõned on tehtud tänavu suvel/sügisel.
  Tool alustas enda aktsiamüügi rallit pärast Rain Lõhmuse ja Arvo Nõgese lisandumist Arco Vara nõukogusse. 17. augustil avalikustas börsifirma enda teise kvartali majandustulemused ning 22. augustil alustas insaideri keeluperioodi alt vabanenud Tool kohe müüki ja jätkas seda sisuliselt iga päev kuni uue perioodi alguseni nädal enne kolmanda kvartali algust.
  Seda müüki jätkas ta poolteist nädalat pärast kolmanda kvartali keeluperioodi lõppemist kuni 30. novembrini. Kuna Toomas Tooli ei õnnestunud mitme päeva jooksul kätte saada, jääb üle vaid aimata, mis tema taktika on. Kuid see taktika paistab vilja kandvat.
  Toolil raha on. Ebalikviidsele turule aktsiaid paisates on Toomas Tool suutnud aktsia hinna tuua augusti lõpu 3,50 euro pealt alla tuua 1,37 euroni. See tähendab, et juba või sees olnud Luitsalu ja Tomingase panditud aktsiate väärtus tagatisena kukkus 65% ning sellises olukorras otsustas pank hakata tagatist rahaks tegema, müües aktsiaid turule.
  Kuid turg on ju ebalikviidne ning panga otsus lükata repolaenude tagatiseks antud aktsiad müüki on veelgi aktsia hinda alla toonud ning omakorda Luitsalu ja Tomingase tagatise väärtust veelgi vähendanud. Olukord, mis kumbagi Arco Vara nõukogu liiget kindlasti ei rahulda.
  Erinevalt Tomingasest, Luitsalust või Nõgesest eristab Tooli fakt, et tal on piisavalt vaba raha. Tema elujärge Arco Vara aktsia hinna langus oluliselt ei mõjuta, samas kui teisi mehi pitsitab see tugevalt.
  Tool sai sel aastal ainuüksi Silvano Fashion Groupist kahe miljoni euro jagu dividende, samas kui Luitsalu ja Tomingas sõltuvad LHV Panga armust. Luitsalu, Tomingase ja Nõgese rasket seisu illustreerib fakt, et nende firmad pole suutnud 2011. aasta aruannetki esitada, kuigi tähtaeg oli 1. juulil.
  “Ei oska pankade eest sõna võtta,” vastas Tomingas küsimusele, kas pankade tegutsemine on õige. “Likviidsus on madal ja sellest tingituna ka väga suured lühiajalised hinnamuutused. Mida rohkem mistahes hinnaga müüki paisatakse, seda rohkem hind alla läheb,” võttis ta olukorra kokku.
  Kui vaadata finantsinspektsiooni andmeid, siis on võlausaldaja ehk panga valulävi hästi näha. Esimene piir tuli suve alguses, kui aktsia hind langes kahele eurole. Siis müüsid Luitsalu ja Tomingas mõlemad 75 000 aktsiat LHV pensionifondidele. Pärast suvist tõusu ligi nelja euroni on Luitsalu ja Tomingas müünud aktsiaid vastavalt 2,5 euro, 2 euro ja 1,5 euro piiril. Ehk panga valulävi on liikunud pooleeurose sammuga.
  Kõik kannatavad. Tooli tegutsemine on samas halvanud ka Eesti ühe esiinvestori Arvo Nõgese tegutsemisindu, kes omab juba mõni aasta kinnisvaraarendajas ligi kümne protsendi suurust osalust. Mitmekordne Äripäeva erainvestorite TOPi võitja on lausmüügi tulemusel kaotanud suurel hulgal raha. Kui Nõgese praegune osalus on väärt ligi 600 000 eurot, siis eelmise aasta alguses oli sama kogus aktsiaid väärt üle 2,6 miljoni euro. Nõges ise teemat kommenteerima ei soostunud, öeldes, et ta keskendub praegusel ajahetkel eneseharimisele.
  Priske kahjumi on saanud ka LHV pensionifondid, kes ostsid Luitsalult ja Tomingaselt aktsiaid hinnaga kaks eurot tükk. 540 000eurosest investeeringust on järele jäänud vaid 350 000, kuid seda kahjumit on pidanud kannatama LHVs pensionit koguvad inimesed, mitte pank ise.
  LHV ise teemat kommenteerima ei soostu. LHV pensionifondide juhile Andres Viisemannile ja Arco Vara nõukogu liikmele Rain Lõhmusele saadetud küsimuste kohta ütles Viisemann, et ei saa neile vastata.
   
  Tasub meenutada
  Tooli ja Kirberi vestlused
  Toomas Tooli ja SEB endise maakleri Karoly Kirberi 2008. aasta suvel toimunud telefonivestlused, mil Tool tegi Arco Vara aktsiatega hulga tehinguid ja sai seetõttu kriminaalsüüdistuse.
  16.07.2008Tool: Põhimõtteliselt, sellest ettevõttest saab asja ainult sel juhul, kui kuradi aktsia hind läheb nii madalale, et seal on mõtet kuidagi alt teda… Ma ei tea, üles osta ja siis pöörata, raisk, et noh, muidu ei ole seal midagi teha. Selle juhtkonnaga ei ole seal mitte midagi teha, raisk.See on ainult allamäge raisk, nii nagu börsigraafik on, nii ta jätkub, raisk, kui ainult ei muutu turul mingi sentiment, kurat, et kõigile tundub, et see on jube odav, raisk, et lihtsalt peab ostma, ükskõik, mis nad teevad, raisk.Kirber: Noh, see nüüd ilmselt siin tuleb suvel ja noh, kurat teab, kuna see muutub.Tool: Pikema aja jooksul ei muutu, jah.Kirber: Ilmselt natukene võtab aega.Tool: Ilmselt ei muutu ja kuradi sellepärast ma ei näe sellel ettevõttel mitte mingisugust tulevikku. Tähendab, selle juhtkonna alla ei… Noh, ta on ainult üks kuradi suur õnnetus.
  21.07.2008Kirber: SEB Enskilda, Karoly.Tool: Kuule, ma tahtsin öelda, et proovi siis ikka minu kartuleid eelisjärjekorras müüa, noh.Kirber: Ikka-ikka.Tool: Onju, ja kuradi küsi kohe juurde, kui…Kirber: Tõenäoliselt peaks siin niimoodi tegema, et kui saab müüa, siis jagame ära selle müügi lihtsalt.
  22.07.2008 Tool: Müüa tükid maha, need tänased aktsionärid ei suuda seda oma käes hoida, nad ei suuda seda anyway oma käes hoida. Kirber: Seda on siin natukene näha ju. Tool: Jah, nad vintsklevad, mõistuse häält kuulda ei võta, see on rohkem nagu see kuradi tüüpiline Eesti värk, saad aru, siuke kuradi, kellel till pikem ja kellel mantel suurem, raisk.…
  Tool: Mhmh, eks kõik ootavad seda, mis edasi saab ja kuradi kuhu poole see liigub. Kirber: Investorid ju kõige rohkem kardavad ilmselt sellist määramatust. Tool: No seal on täna määramatus selles suhtes, et need sellid ei saa ise ka aru, mis nad teevad. Põhimõtteliselt nüüd on nagu kuradi paar päeva ootamist, nende repod kukkusid läbi, nüüd on kuradi kolm päeva, kas nad leiavad kolme päevaga raha või hakkavad pangad realiseerima. Kirber: Mhmh, no aga siis peab natukene ootama ja vaatama, mis siin nüüd saama hakkab. Tool: Jah, vaata, mul samamoodi, et ma ei oska nagu kuradi ei ostu ega müügi poole minna. Ma nii kaugele, nii kaugele jõudsime, et kuradi need kukkusid läbi, onju. Vaatame, kui palju heasoovlikke inimesi on, kes tahavad nendele sõpradele laenu anda.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Anu Ruul: kestliku innovatsiooni võimalikkusest Maal – kümme sammu maailmalõpust eemale
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Alexander Elder hoiatas Toomase konverentsil pullituru lõpu eest
Eesti juurtega börsikaupleja Alexander Elder on turgude suhtes pessimistlik ning usub, et ka Tallinna börsil on oodata varsti karuturgu.
Eesti juurtega börsikaupleja Alexander Elder on turgude suhtes pessimistlik ning usub, et ka Tallinna börsil on oodata varsti karuturgu.
Kasumiga müüdud LHV aktsia tõi investorile suure kahetsuse
Investor, Funderbeami kasvujuht Kristjan Raude rõhutas investor Toomase konverentsil oma investeerimisvigadest ja -õppetundidest rääkides, et ta küll armastab raha ja selle teenimist, aga ka selle kulutamiste heade emotsioonide saamiseks ei tohiks ära unustada.
Investor, Funderbeami kasvujuht Kristjan Raude rõhutas investor Toomase konverentsil oma investeerimisvigadest ja -õppetundidest rääkides, et ta küll armastab raha ja selle teenimist, aga ka selle kulutamiste heade emotsioonide saamiseks ei tohiks ära unustada.
Kapo kahtlustus: transpordiameti ekstöötaja tegi lähedasele 200 000eurose magusa otsuse Lisatud võimaliku hanke info
Kaitsepolitseiamet esitas kolmapäeval transpordiameti endisele ametnikule kahtlustuse toimingupiirangu teadvas rikkumises suures ulatuses.
Kaitsepolitseiamet esitas kolmapäeval transpordiameti endisele ametnikule kahtlustuse toimingupiirangu teadvas rikkumises suures ulatuses.