19. detsember 2012 kell 21:00

Savisaare kaebus kui kuum kartul

Prokuratuuri tegevuse peale halduskohtusse kaebuse esitanud Keskerakonna esimees Edgar Savisaar sellest avalikkusele rääkida ei taha.

Suud on lukus ka tema esindajatel, advokaadibüroo LEXTAL advokaatidel Üllar Talvistel ja Oliver Nääsil. Ka kaaskaebaja, ärimees Aleksander Kofkini advokaat Aivar Pilv e-kirjaga saadetud küsimustele ei vastanud.

Savisaar ja Kofkin esitasid Tallinna halduskohtule kaebuse isikuandmete töötlemise lõpetamiseks, ebaõigete faktiväidete ümberlükkamiseks, väärtushinnangute avaldamise õigusvastasuse tuvastamiseks.

“Antud kaebus ei ole esitatud härra Savisaare kui linnapea, vaid kui kodaniku poolt. Seega pöörduge ses osas palun advokaadibüroosse,” teatas ajakirjanike küsimusi Savisaarele vahendav linnavalitsuse nõunik Liina Oja juba oktoobri lõpus Äripäevale. Siiani ei ole Savisaare advokaadid Nääs ja Talviste korduvalt saadetud kirjadele reageerinud.

Halduskohus Savisaare ja Kofkini kaebust menetlusse ei võtnud, vastava kohtumääruse kaebasid advokaadid ringkonnakohtusse. Seetõttu ei ole halduskohtu määrus veel avalik.

Savisaar jätab küsimustele vastamata. Uurisime Tallinna linnavalitsuses eile toimunud pressikonverentsil Savisaarelt, mis sundis teda prokuratuuri tegevuse peale kaebust esitama ning mida on tema arvates prokuratuur valesti teinud. Savisaare vaidlusest prokuratuuriga kirjutas ka eilne Postimees.

“Ma tean täpselt, et te peaksite küsima seda prokuratuurilt või kohtult,” tõrjus Savisaar küsimuse kõrvale.

Miks see teema Teile ikkagi nii ebamugav on?

“Ma olen ikka püüdnud hoiduda sellest, et ajakirjandus töötaks kohtu asemel. Ma tean, miks te selle asja üles panite. Aga see on teie asi. Jõudu!” lisas ta.

Savisaare vaikimise põhjus võib olla asjaolu, et prokuratuur sai oktoobris kätte õigusabitaotluse kaudu Šveitsist välja küsitud viimased dokumendid.

Eesti Ekspress kirjutas eelmisel nädalal, et Savisaar ja/või temaga seotud tegelased vaidlustasid Šveitsi kohtus õigusabitaotlusega küsitud info edastamise Eesti prokuratuurile. Kõik kohtuastmed aga toetasid õigusabitaotluse rahuldamist ning oktoobri alguses laekus viimane osa dokumentidest Eestisse.

Kriitilised artiklid Pealinnas ja Kesknädalas. Septembrikuises Tallinna linnavõimu väljaantavas ajalehes Pealinn tutvustati Kofkini avaldust, milles ta süüdistas Eesti prokuratuuri laimukampaanias ning plaanis selle peatamiseks vastumeetmeid. “Kinnitan, et olen toetanud Edgar Savisaart ja tema ettevõtmisi ulatuses, mida olen pidanud võimalikuks ja vajalikuks, ning teen seda ka edaspidi,” märkis Kofkin avalduses.

Lisaks laenuandmisele tunnistas Kofkin, et on toetanud tema, Savisaare ning mõne kolmanda isikuga seoses olnud välismaist juriidilist isikut.

“Avalikuks tulnud Eesti prokuratuuri poolt välisriikidesse saadetud teave minu poolt Edgar Savisaarele või mõnele teisele Tallinna linnavalitsuse ametnikule pistise või altkäemaksu andmise kohta või osalemise kohta rahapesus on ebaõiged ja minu isikut laimavad,” lisas Kofkin.

Savisaar on ajalehes Kesknädal seostanud prokuratuuri uurimist 1997. aastal Šveitsis asutatud fondiga, mis rahastab tema raamatut “Tõde Eestist”. “Eks täpsemalt oskab selle kohta rääkida Aleksander Kofkin, keda ma siiralt tänan nõu ja toetuse eest fondile,” sõnas Savisaar intervjuus Kesknädalale.

Põhja ringkonnaprokuratuur saatis eelmise aasta algul Šveitsi õiguskaitseasutusele õigusabitaotluse, et saada infot Savisaare ning tema laenuga seotud inimeste ja firmade kohta. Savisaar laenas 2009. aasta lõpul 173 000 eurot Panama firmalt Pipa Business Corporation, mis kuulub Liechtensteini advokaadile Peter Kaiserile. Lisaks on Savisaarele laenu andnud ka Kofkin.

Ebamugav teema

Proovisime eile linnavalitsuse pressikonverentsil Tallinna linnapealt Edgar Savisaarelt teada saada, mis sundis teda prokuratuuri tegevuse peale kaebust esitama.Järgneb intervjuu Savisaarega.

Esitasite oktoobris prokuratuuri tegevuse peale Tallinna halduskohtusse kaebuse. Miks Te seda tegite? Vaadake, hagisid, nagu Te teate, lahendatakse kohtus. Kohus on avalik ja Te olete sinna kindlasti teretulnud. Kohut ei peeta pressikonverentside kaudu. Ja peale selle ei ole sellel midagi pistmist Tallinna linnavalitsusega.

Jah, aga paari lausega saate asja sisu selgitada? Ma arvan, et Te olete seda rohkem kui paari lausega selgitanud. Kui õigesti või valesti, see on juba teie küsimus. Küll kohus lahendab neid küsimusi.

(pärast pressikonverentsi)Ma ei jätaks Teid ikkagi rahule...  Mul ükskõik, kas jätate või ei jäta. Ma tean täpselt, et Te peaksite küsima seda prokuratuurilt või kohtult.

Küsisin. Küsisin ka Teie advokaatidelt, kes ei reageeri. Sellepärast küsin Teie käest. Mina juba vastasin.

See ei olnud vastus. Andke andeks, aga vastaja otsustab ise, mis on vastus.

Aga mina võin küsida. Ja mina võin vastata.

Miks see teema Teile ikkagi nii ebamugav on? Ma olen ikka püüdnud hoiduda sellest, et ajakirjandus töötaks kohtu asemel. Ma tean, miks Te selle asja täna üles panite. Aga see on Teie asi. Jõudu!

Kas Te räägite Postimehest? Ma räägin Postimehest ja Äripäevast. Mis vahet teil kahel on praegu. Te olete ühesugused. (Rohkem Savisaar ei vasta ja lahkub raekoja tagaruumidesse.)

Hetkel kuum