19. detsember 2012 kell 21:00

Seadus näpistab ravimimüügitulu

Eesti võtab üle ELi direktiivi ja lõdvendab kliinilistes uuringutes kasutatavate ravimite sisseveonõudeid, kirjutas Meditsiiniuudised. See tekitab hulgimüüjates pahameelt, kuna nende sissetulek väheneb.

Hulgimüüjad on seisukohal, et seaduste lõdvendamine nõrgendab oluliselt järelevalvet. “Olukorras, kus EL on seadnud eesmärgiks tõhustada kontrolli ravimiahela üle, sealhulgas võidelda võltsitud ravimitega, on Eesti otsustanud leevendada ravimitele kehtestatud piiranguid,” oli Eesti Ravimite Hulgimüüjate Liidu juhataja ning ASi Magnum kontserni juht Leon Jankelevitsh pahane. Ta lisas, et lihtsustuste tulemusena kaob ravimiametil võimalus uuringuravimite liikumise ennetavaks kontrolliks ja nõrgeneb ülevaade uuringukeskuste ja vastutavate arstide üle, kuna teavituses tuleb esitada vähem andmeid ravimi kasutamise kohta kui loa taotlemisel.

Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk Jankele­vitshi muret siiski ei jaga. “Ravimite liikumist uuringukeskusesse ja ravimiameti kontrolli see muudatus kuidagi ei mõjuta ega vähenda. Kontroll jääb, aga seda tehakse teavituse järel, mitte sisse- või väljaveo taotluse esitamisel,” selgitas Kiisk. Ta lisas, et muudatusega ei leevendata mitte nõudeid kliinilise uuringu ravimile, vaid üksnes loa taotlemise protseduuri – eelnev loa taotlemine asendatakse teavitamisega.

Hulgimüüjad on vaatamata ravimiameti kinnitustele endiselt murelikud. Magnum Logisticsi juhatuse liige Mari Krassi sõnul on nende kogemuse järgi ravimiamet siiani kliinilise uuringu ravimi sisseveo loa taotlustesse ja lubade väljastamisse väga tõsiselt suhtunud. “Sageli küsitakse täpsustavaid küsimusi ja lisaandmeid. Kui edaspidi ennetavat lubade andmist enam ei toimu, muutub kliiniliste uuringute liikumisest tagantjärele teavitamine pigem statistilise iseloomuga tegevuseks. Reaalselt ravimite liikumist kontrollida pole sellise korralduse järgi võimalik,” ütles Krass.

Hulgimüüjate muret ei jaga ka Eesti Ravimitootjate Liit, mille juhi Riho Tapferi sõnul on Eesti praeguseks ainus ELi riik, kus taotluse esitamise nõue veel säilinud. “See muudatus vähendab liigset bürokraatiat ja annab positiivse sõnumi uuringu sponsoritele. Ravimitootjad tervitavad muudatust,” ütles Tapfer.

Hetkel kuum