14. november 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Rahvuslik kapital tegutseb hindele 2+

Rahvusliku kapitali seisule võib viie palli skaalal anda hinde 2+, sest hoolimata ajaloo suurimast kapitali akumulatsioonist seisab see jõude, sõnas Aare Tammemäe Redgate Capitalist.

Eesti eraisikuil on pankades säästudena 5,1 miljardit eurot ja ettevõtteil 5,6 miljardit. Lisandub investeeritavate pensionifondide maht 1,6 miljardit eurot, millest alla 10% on paigutatud koduturule, võrreldes näiteks Soome 34% ja Rootsi 55%ga. "Sellist Eesti residentide kapitali akumulatsiooni mina Eesti ajaloost ei teagi," nentis Tammemäe.

Tema hinnangul tuleks jõude seisvat kapitali ettevõtluses rohkem kasutada. "Kui Eesti iseseisvudes oli majanduspoliitika põhieesmärgiks läbi väliskapitali raha ja know-how kaasamine, siis täna võiksime ehitada üles oma rahvuslikul kapitalil põhinevaid nutikaid ettevõtteid, mis võiksid edukalt läbi lüüa ka globaalselt," märkis Tammemäe. "Kui Eesti ettevõtjale on avatud kodumaiselt turult kapitali kaasamiseks ainult üks uks ja see on pangauks, pole see normaalne," lisas Redgate Capitali juhatuse liige.

Rahvusliku kapitali olulisust põhjendas Tammemäe suurema kindlustundega. "1990. aastate lõpu Vene kriis ja 2008. aastal alguse saanud finantskriis näitasid selgelt, et väliskapitalil on kiired jalad," sõnas ta. Paljud suured väliskontsernid on osalused Eestis maha müünud, nagu Tallinna Kütte endine omanik Dalkia, Postimehe müünud Schibsted või Loksa laevatehase endine omanik Maersk Grupp.

Pärast viimast kriisi langes kordades börsikäive, uusi riskikapitalifonde pole aastaid loodud ning osad on tegevust lõpetamas, näiteks Rootsi taustaga Askembla fond, lisas ta.

Tammemäe rõhutas ka, et rahvusvaheline kapital ei tunne Eesti ettevõtete vastu piisavalt huvi, sest Eesti ettevõtteist on 99,9% Eruoopa mõistes väikefirmad ja kapital maailmas konsolideerub. "Tüüpiline Poolas või Soomes resideeruv riskikapitalifondi investeeringute juht, kes paigutab raha ettevõtete aktsiatesse, ei vaevu isegi e-maili lahti tegema, kui küsitakse vähem kui viis või kümme miljonit eurot," viitas Tammemäe. Tema sõnul pole ka Soome või Rootsi pensionifondidel huvi siia raha paigutada, kui kohalik investor seda ei tee.

Äripäev korraldab 28. novembril Tallinnas Roseni tornis.investeerimisfoorumi "Rahvusliku kapitali ärkamisaeg". Foorumil räägivad ettevõtjad ja tehingute vahendajad rahvusliku kapitali missioonist ja Eesti ettevõtete väljaostudest välismaal ja kodus. Foorumi esinejatest on viimase aasta-paari jooksul välisomanikelt ettevõtteid või osalusi ostnud näiteks katusetegija Toode juht Aivo Rosenberg, Utilitase omanik Kristjan Rahu, MyInvest Estonia osanik Armin Kõomägi, Aeroc Jämerä omanik Ivar Paplavskis ja Briti mobiiliturundusettevõtte TextMagic omanik Priit Vaikmaa.

Foorumil saab ülevaate ka pensionifonde puudutavatest seadusemuudatustest, mida rahandusministeerium hetkel ette valmistab, samuti saab kiirülevaate avanevatest rahaallikatest, mille abil suurendada ettevõtte omakapitali ilma pangalaenu võtmata.

Lähem info foorumi kohta SIIT.

Autor: Kertu Ruus, Rivo Sarapik

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt