Romet Kreek • 10. jaanuar 2013 kell 10:45

Küprose päästmine oleks poliitiliselt vastuvõetamatu

Saksmaa kantsleril Angela Merkelil, kes püüab iga hinna eest vältida enne sel aastal toimuvaid valimisi järjekordset päästmist, võib olla ees uus katsumus, kirjutab ZeroHedge.

Küpros võib olla euroalal viies riik, kes palub päästmist või võib muidu kuulutada välja maksujõuetuse ja väljuda tema pilgu all euroalast. Maksumaksjate või Euroopa Keskpanga raha kasutamine Küprose kreeklastest korrumpeerunud eliidi, aktsionäride, võlakirjaomanike, pankade ja isegi privilegeeritud spekulantide päästmiseks on üks asi, kuid venelaste musta raha päästmine on hoopis midagi muud.

Küpros on kohutavas olukorras. Iseäranis pangad. Neil on 152 miljaridi euro eest varasid ehk 8,5kordne riigi 17,8 miljardi eurone SKP. Pankade varad on küsimärgi all, kuna 23 miljardit eurot ehk 27 protsenti pankade kogukrediidiportfellist on hapud laenud. Seda on 127 protsenti SKPst. Ja nendes pankades on venelastele kuuluvad musta raha kontod.

Novembris lekkis Saksamaa luureteenistuse Bundesnachrichtendiensti ehk BND raport, mis selgitas, et Küprose päästmise võitjad oleksid rikkad venelased ja nende 26 miljard eurot musta raha, mis on hoiustatud raskustes Küprose pankadesse. Raport kirjeldas, et Küpros on loonud ideaalsed tingimused suuremahuliseks rahapesuks, sealhulgas jagatakse Vene oligarhidele Küprose passe. Palju pestud rahast voolab tagasi Venemaale, mis on muutnud mikroskoopilise Küprose Venemaa suurimaks välisinvestoriks.

Küpros vajaks 17,5 miljardit eurot, millest 12 miljardit läheks otse pankadesse. Pakett võidakse kokku panna ja alla kirjutada 10. veebruaril euroala rahandusministrite kohtumisel.

„Mina ei kujuta ette, et Saksamaa maksumaksja päästab Küprose pangad, kelle ärimudel põhineb maksupettustel,“ ütles Saksmaa opositsioonilise partei SPD esimees Sigmar Gabriel, kes on seni olnud euro päästepakettide pooldaja.

Merkel, kes on juba opositsiooni sattunud omaenda valitsuskoalitsioonis, sõltub SPD häältest. Rohelised ei poolda Küprose päästmist samadel põhjustel. Esimest korda ei ole Merkelil häälteenamust, et suruda läbi päästepakett.

Enne, kui Saksamaa rahandusminister saab hääletada eurogrupi rahandusministrite koosolekul päästepaketi väljamaksete üle, peab ta saama parlamendi nõusoleku.

Merkeli koalitsioonipartneri CSU juht Markus Ferber nõudis garantiid, et me aitame Küprose inimesi, mitte Vene oligarhe. Ja lisaks tuleb nõuda Küprose kodakondsusseaduse muutmist.

„Kui Küpros soovib päästmist, siis peab ta hoolitsema selle eest, et mitte igaüks, kellel on paks rahakott, ei saa Küprose passi,“ ütles Ferber.

Hetkel kuum