Sirje Rank • 17. märts 2013 kell 13:08

Küpros viivitab abipaketi kinnitamisega

Küprose parlament hääletab abipaketti riigi finantssüsteemi stabiliseerimiseks alles esmaspäeval, mitte nädalavahetusel, nagu eelistanuks Euroopa Keskpank, IMF ja eurogrupp, mis paketi tingimustes laupäeva hommikul kokkuleppele jõudsid.

Küprose president Nicos Anastasiades lükkas hääletuse edasi, et saada rohkem aega parlamendisaadikutele selgitamiseks, miks tuleb paketti rahastada ka hoiustajatel, kellele seni on väidetud, et nende raha on ELi ühtse hoiusegarantiiga kaitstud.

Kui parlament kokkulepet ei kinnita, jäävad Küprose pangad ka teisipäeval suletuks, vahendas Küprose riiklik ringhääling. Esmaspäeval on riigis pangapüha, vahendas Bloomberg.

Euroala rahandusministrite kohtumisel sündinud kokkulepe näeb ette hoiustajate maksustamise ühekordse maksuga (6,75%ga hoiustelt, mis jäävad alla 100 000 euro taset ning 9,9%ga suurematelt summadelt), et aidata kanda finantssüsteemi stabiliseerimise kulusid. Anastasiades, kes võitis veebruaris Küprose presidendivalimised lubadustega kõnelused abipaketi üle uuesti käima lükata ning igal juhul hoiustajaid säästa, peab nüüd selgitama, miks ta oma sõnadest taganeb.

„Meile pandi ette juba valmis lahendus,“ ütles Anastasiades eilses avalduses. Ta lisas, et Euroopa Keskpank lõpetab likviidsuslaenud riigi ühele suurpangale, kui valitsus abipaketist keeldunud oleks. Presidendi sõnul oli valida kas katastroofilise pangakrahhi või valusa, kuid kontrollitud kriisilahenduse vahel.

„Seda lahendust ei tule kõrvutada mitte ideaalse, vaid väga tõenäolise võimalusega, et pangandussüsteemi või kogu riigi pankrot läinuks veelgi kulukamaks,“ ütles Küprose rahandusminister Michael Sarris

Küprose pankade rekapitaliseerimise vajadus küündib 80%-le riigi SKPst, võrreldes 40%ga Iirimaal, 27%ga Kreekas ja 6,5%ga Hispaanias.

Hetkel kuum