Sirje Rank • 28. veebruar 2013
Jaga lugu:

Euroopa Keskpank ei kiirusta kriisiabi lõpetama

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi andis eile mõista, et lähiajal pole keskpangal mingit plaani euroala kriisi tõrjeks lõdvemaks lastud rahapoliitikat koomale tõmmata, kuna inflatsioon on praegu „oluliselt“ allpool keskpanga n.ö punast joont.

Euroopa Keskpanga bilansimaht küll väheneb, kui usaldus taastub ja kommertspangad kriisilaene tagasi maksavad, kuid poliitikategijad on alles kaugel sellest, et hakata kaaluma stimuleerivate meetmete lõpetamist, ütles Draghi eile Münchenis toimunud üritusel.

„Prognoosime järgmiseks aastaks inflatsioonitaset, mis on oluliselt allpool 2%,“ tsiteeris Draghit agentuur Bloomberg.

Detsembris prognoosis keskpank inflatsiooni alanemist 2014. aastaks 1,4%-le. Uue prognoosi avalikustab Euroopa Kekspank tuleval nädalal.

Euroopa Keskpank on kärpinud euroala enim jälgitud baasintressi määra rekordmadalale 0,75% tasemele, andnud pankadele odavaid likviidsuslaene enam kui triljoni euro väärtuses ning lubanud euroala riikide laenukulud tugiostudega all hoida, kui riigid asuvad tegema vajalikke reforme.

Samas kostab ka Euroopa Keskpangast juba murelikke hääli, et keskpanga kriisimeetmed ei saa liiga pikaks ajaks paika jääda. Ka Draghi möönis eile, et keskpanga võimetel on piirid ja kriisi saavad lahendada vaid euroala liikmesriigid.

„Meie ei saa parandada tasakaalustamata eelarveid. Meie ei saa puhtaks rookida raskustes panku. Meie ei saa lahendada sügavalt juurdunud probleeme Euroopa majanduste struktuuris,“ tuletas Draghi meelde, mida kõike rahapoliitikaga pole võimalik saavutada. 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum