Sirje Rank • 16. juuni 2013 kell 12:32

Iraanis valimiste järel uus lootus

Iraani presidendivalimised võitis nädalavahetusel mõõdukas vaimulik Hassan Rohani, kes on kritiseerinud valitsuse sekkumist iraanlaste eraellu ning lubanud lääneriikidega dialoogi asuda.

Rohani sai enam kui poolte valijate toetuse, vahendas agentuur Bloomberg.

Suhete parandamiseks lääneriikidega ning majanduse elustamiseks, mida rõhuvad tuumaprogrammi tõkestamiseks kehtestatud sanktsioonid, vajab 64-aastane Rohani aga Iraani kõrgeima juhataja ajatolla Ali Khamenei heakskiitu.

"Tema võit heidab väljakutse status quole. Paljudel iraanlastel, kes ei ole tingimata praeguse režiimi vastased, oli mõõt täis riigi tänasest kursist ja sooviti muutust," ütles Bloombergile kirjanik Yasmin Alem. "Pettunud inimesed nägid lootuskiirt, millest sai toetus Rohanile."

"See võit oli tarkuse, mõõdukuse, progressi, teadlikkuse, kohusetundlikkuse ja religioossuse võit ekstremismi ja halva käitumise üle," ütles Rohani oma avalduses Iraani riigitelevisioonis.

36,7 miljonist häälest sai Rohani 18,6 miljonit häält.

Lääneriigid andsid mõista, et on huvitatud Rohaniga suhete arendamisest.

"Rohani võidu üle on põhjust rõõmustada," ütles Rand Corpi analüütik Alireza Nader. "Samas ei saa optimismikiirel lasta üle kasvada ülemääraseks lootuseks. Tegelikult juhib Iraani üks mees, ajatolla Ali Khamenei.”

Rohani pärib 30%ni küündivast inflatsioonist ja naftaekspordi vähenemisest kannatava majanduse koos rahva nõudmisega saavutada sanktsioonide tühistamine. Neljandik iraanlastest vanuses 15-29 on tööta.

Hetkel kuum