21. oktoober 2013 kell 21:00

Paremparteid jäid peale

Tallinna ümber asuvates valdades valimas käinud elanikud eelistasid pigem muid erakondi kui Keskerakond. Populaarsust kogusid ka valimisliidud.

Viimsi vallavanema Haldo Oravase sõnul elab nende piirkonnas palju aktiivseid kõrge sissetulekuga haritud inimesi. “Suuresti valiti parempoolseid erakondi, sotsid ja Keskerakond jäid vähemusse,” ütles Oravas.

Oravas hindas Viimsi valimistulemusi ootuspäraseks, peamine üllatus oli kohaliku valimisliidu populaarsus. “Arvasime, et kolm erakonda on isegi ühel joonel,” ütles Reformierakonna ning sotsiaaldemokraatide kohta Isamaa ja Res Publica liige. “Üllataja oli “Parteivaba Viimsi”, kes sai kolm mandaati – sama palju kui sotsid,”  lisas Oravas, kelle sõnul on läbirääkimisi peetud seni kõigi parteide või valimisliitudega, kes osutusid volikogukoha vääriliseks. Vallavanema sõnul pidasid koalitsioonihuvilised läbirääkimisi üleeile kella kaheni öösel ning aruteluga jätkati seitse tundi hiljem.

Viimsil koostöö Piritaga. Koostööd Tallinna kui naaberomavalitsusega hindab IRLi Viimsi nimekirjas paremuselt kolmanda koha saanud mees heaks, sest on suudetud arendada mitut projekti.  “Pirita linnaosaga on kõige tihedam side, Tallinna kui tervikuga... väga raske öelda,” ütles vallavanem. Ühe ühisprojektina hindab vallavanem hommikuseid koolibusse, mis viivad lapsi tasuta kesklinnani.

Rae vald panustab pigem ühise transpordi arendamisele Harju maakonna siseselt kui pealinnaga. Vallavanem Mart Võrklaeva sõnul võivad sellise suuna  põhjuseks olla valla- ja linnajuhtide erinevad poliitilised vaated.

“Ega koostöö liiga aktiivne ei ole,” ütles Võrklaev. “Tallinn on ikka suur linn oma struktuuriga, meie ajame oma asja. Meil on oma muresid hästi palju, katsume neid lahendada.” Vallavanema sõnul moodustavad nende elanikkonna suures osas inimesed, kes on pigem ettevõtlikud, nooruslikud ja pealehakkajad.

Valla valimistulemustega jäi Võrklaev rahule, sest koalitsiooni loomise seisukohalt säilitasid enamuse samad erakonnad kui eelmiselgi korral. Vallavanem soovib  Reformierakonna esindajana leida kõigepealt poliitilist partnerit, kuid üldise suunana tahab partei jätkata sama koalitsiooniga, kuhu praegugi kuuluvad kahekesi vaid Reformierakond ning IRL.

Tugev opositsioon hoiab erksa. Harku vallas kohalikel valimistel kümme kohta 21st saavutanud IRL otsustab suurele ülekaalule vaatamata minna teiseks jäänud Reformierakonnaga koalitsiooniläbirääkimistele.

IRLi nimekirjas kandideerinud vallavanem Kaupo Rätsepp kaalub kindlasti ka teiste parteidega ühise rinde loomist, kuid kohaliku valimisliiduga koostööd ei näe. “Tugev opositsioon on väga hea, see hoiab erksa ega lase mingisse mugavustsooni laskuda,” ütles Rätsepp pooleldi naljatedes. Ta loodab nädala jooksul jõuda koalitsioonikõnelustega lõpule. Vallavanema sõnul kaalub IRL praegu koalitsiooni loomist Reformierakonnaga ning välistatud pole ka koostöö ühe koha saanud sotsiaaldemokraadiga, selle hääle võitles välja tuntud kultuuritegelane Hardi Volmer.

“Harku on ikkagi selline koht, kus üksteist teatakse ja tuntakse. Nii meie kui ka ükskõik millise erakonna nimekirjas on kohalikud, kellel polegi erakondlikku tausta, vaid nad on kuskilt külaseltsist pärit,” lisas vallavanem, kelle hinnangul on parteilisel kuuluvusel kohalikul tasandil väiksem roll kui suuremates  linnades.

Üle 9000 elanikuga valla juht hindab ka praegusel tasemel koostööd pealinnaga, kuid näeb veel arenguruumi. Ühe unktina tõi Rätsepp ühistranspordi, mille puhul ei  tohiks erakondlikud erimeelsused takistada. Näiteks loodab vallavanem saavutada variandi, kus buss hakkaks sõitma ka Tabasalu mäe otsa.

Tallinna valimistulemused valmistasid küll väikese pettumuse, kuid Rätsepp ei pidanud seda takistuseks. “Läks jälle nii, nagu karta oli,” ütles Rätsepp. “Hoolimata  sellest ei tähenda see, et Tallinnaga koostööd ei ole,” lisas vallajuht optimistlikult.

 

 Tulemused

Keskerakond võitis Tallinnas ülekaalukalt

Keskerakond sai lõppenud kohalikel valimistel Tallinnas 52,65 protsenti häältest ja 46 mandaati.Teisele kohale jäi IRL 19,17 protsendiga ning kolmas on Reformierakond 10,59 protsendiga. Sotside poolt hääletas 10 protsenti valijatest.Keskerakonna juht ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar kogus ka enim hääli – 39 932. Teisele kohale tuli Jüri Ratas 8018 häälega ja kolmandaks Eerik-Niiles Kross, kes sai 6878 häält.

 

Valimistulemused

Tallinna ümbruses jäi Keskerakond varju

Tallinna ümber paiknevate omavalitsuste valimistulemused, mandaatide arv

Viimsi valdIsamaa ja Res Publica Liit 6Reformierakond 6Valimisliit “Parteivaba Viimsi” 3Sotsiaaldemokraatlik Erakond 3Keskerakond 2Valimisliit “Rannarahvas” 1

Maardu linnMaardu Valimisliit 13Keskerakond 8

Jõelähtme valdReformierakond 8Valimisliit “Ühendatud jõud” 3Sotsiaaldemokraatlik Erakond 3Keskerakond 2Isamaa ja Res Publica Liit 1

Saue valdSaue valla valimisliit “Koostöö” 7Valimisliit “Meie vald” 5Isamaa ja Res Publica Liit 2Keskerakond 1Reformierakond 1Sotsiaaldemokraatlik Erakond 1

Rae valdReformierakond 9Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8Isamaa ja Res Publica Liit 5Keskerakond 3

Kiili valdValimisliit “Kiili valla külade ühendus” 9Isamaa ja Res Publica Liit 5Reformierakond 1

Saku valdValimisliit “Väikelinn Saku” 6Reformierakond 6Valimisliit “Kodu” 5Isamaa ja Res Publica Liit 2

Harku valdIsamaa ja Res Publica Liit 10Reformierakond 5Valimisliit “Harku Valla Kodanike Ühenduste Liit” 3Keskerakond 2Sotsiaaldemokraatlik Erakond 1

Allikas: vabariigi valimiskomisjon

Hetkel kuum