• OMX Baltic−0,17266,92
  • OMX Riga−1,49866,71
  • OMX Tallinn0,141 739,38
  • OMX Vilnius0,00993,09
  • S&P 5001,115 459,1
  • DOW 301,6440 589,34
  • Nasdaq 1,0317 357,88
  • FTSE 1001,218 285,71
  • Nikkei 225−0,5337 667,41
  • CMC Crypto 2000,000,00
  • USD/EUR0,000,92
  • GBP/EUR0,001,18
  • EUR/RUB0,0093,47
  • OMX Baltic−0,17266,92
  • OMX Riga−1,49866,71
  • OMX Tallinn0,141 739,38
  • OMX Vilnius0,00993,09
  • S&P 5001,115 459,1
  • DOW 301,6440 589,34
  • Nasdaq 1,0317 357,88
  • FTSE 1001,218 285,71
  • Nikkei 225−0,5337 667,41
  • CMC Crypto 2000,000,00
  • USD/EUR0,000,92
  • GBP/EUR0,001,18
  • EUR/RUB0,0093,47
  • 19.11.13, 23:00

Soome pistiseskandaalil seos ka Eestiga

Soomes pistiseskandaali sattunud endine Helsingi narkoüksuse juht Jari Aarnio võttis kahtlustuse kohaselt pistist ettevõttelt Trevoc, millega on seotud endine Tallinna narkokomissar Kalev Mõtus.
Möödunud teisipäeval šokeeris soomlasi ­uudis, et kauaaegne narkopolitsei juht Aarnio vahistati. Eeluurimismaterjalide järgi hakkas ta viis aastat tagasi ametipositsiooni kuritarvitama. Seejärel aitas ta väidetavalt kaasa pettusele ja võttis pistist.
Kahtlustuse järgi andis Aarniole pistist jälgimisseadmeid tootev ettevõte Trevoc, millelt tellis seadmeid Helsingi politsei. Möödunud nädala lõpus võttis asi huvitava pöörde: selgus, et Trevoc on seotud ka kuritegeliku jõuguga. Helsingin Sanomate andmetel oli selle jõugu juht ühtlasi aastaid Aarnioga lähedastes suhetes.
Juhatuse liikmeks endine narkokomissar. Pistiseafääri puhkemine tuli Trevocile ajal, mil ettevõte oli just alustanud tegevust Eestis. Nimelt asutas Trevoc oktoobris Eestis tütarettevõtte Trevoc Baltic, mille juhatuse liige on endine Tallinna narko­komissar Kalev Mõtus. Helsingi narkopolitsei juht Aarnio ja Mõtus on aastaid ametialaselt tihedalt läbi käinud.
2000. aastate alguses Tallinna politseiprefektuurist piirivalveametisse narkoüksust looma läinud Mõtuse ja Aarnio koostöö narkokuritegude avastamisel läks koguni nii intensiivseks, et Eesti ja Soome amet läksid omavahel tülli. Väidetavalt ei tahtnud ka siinne kriminaalpolitsei leppida, et piirivalveamet koos Mõtusega teeb Soome narko­üksusega tihedamalt koostööd kui nemad.
Mõtus kommenteeris seda nii: “Meie tulemused olid väga head, tänu sellele see surve ka oli. Suutsime otsekontaktidega teha parema tulemuse kui Eesti-Soome keskorganid kokku.”
Mõtuse väitel kontrollisid tema koostööd Aarnio ja Soome ametiasutustega nii siseministeerium, prokuratuur kui ka riigikogu õiguskomisjon.
“See oli lumepalliefekt, et räägiti ühes kohas ja räägiti teises kohas, et tuleb lõpetada,” avas Mõtus tiheda kontrolli tagamaid. Ehkki ühtegi konkreetset etteheidet ei tulnud, lõpetati Soome keskkriminaalpolitsei survel meeste koostöö.
Endisel politseiametnikul Koit Pikarol on tema alluvuses töötanud Mõtusest oma arvamus. “Me suhtleme praegu ka. Ma ei näe tema juures midagi ohtlikku ega midagi sellist, mis kalduks korralikust teest kõrvale,” sõnas Pikaro.
Endine keskkriminaalpolitsei juht Andres Anvelt iseloomustas oma endist alluvat Mõtust järgmiselt: “Väga suure töövõimega. Selle kõrval on tal aga kasin juriidiline kirjaoskus. Tema on alati olnud seda tüüpi kriminaalpolitseinik, et põllu peal väga tubli, aga kabinetis seda kõige olulisemat paberitööd tehes kehvake.”
Kriitikanooled. Anvelt on tööalaselt mitu korda Aarnioga kokku puutunud ja talle on meelde jäänud, kuidas Helsingi narkoüksuse juht sagedaste narkokuritegude tõttu Eestit kritiseeris. Varem arvati, et naaberriigi tipp-politseiametnik kritiseeris Eesti politseid, et kahtlusevarje Soomelt kõrvale juhtida.
Aastaid tagasi sattus Aarnio kohtu alla. Teda süüdistati selles, et ta ei algatanud narkolasti tellija väidetava hoiatamise uurimiseks menetlust. Prokuratuur kahtlustas, et keegi politseinikest teavitas 2001. aastal Eestist Soome toimetatud kaheksakilose amfetamiinilasti tellijat politseioperatsioonist, mistõttu võttis politsei kinni vaid narkokulleri. Aarnio jäi kohtus õigeks.
Endine koostööpartner Mõtus ei varja oma vaimustust Aarnio suhtes: “Aateline, sihikindel, leppimatu, aus – selles mõttes musternäidis politseijuhist ja sõbrast. Mul on väga kahju sellest, mis toimub Aarnioga. Ma tõsiselt tunnen talle kaasa.”
Ei usu pistise võtmist. Mõtus on veendunud, et Aarnio pole pistist võtnud ja loodetavasti vabaneb varsti vahi alt. Väidetavad pistiseafääri osalised on ka Soome ettevõtte Trevoci juhatuse liikmed Pasi Pekka Tapani ja Markku Olavi Johannes. Mõtuse sõnul on ka nemad töötanud Soome korrakaitsejõududes.
Mõtus väitis, et tema tunneb vaid Tapanit ja tedagi vaid kolm viimast aastat. 2010. aastal käis ta Soomes Trevoci tehnikaga tutvumas ja sellest ajast on nad pidanud koostöö arendamiseks läbirääkimisi. Nimelt oli Soome edukal ettevõttel soov laieneda ka Balti riikidesse. Et Mõtus valiti seda tööd tegema, tuli talle endalegi üllatusena.
Mõtus kuulis Trevoci kahtlustamisest pistiseandmises alles siis, kui ettevõtte juhid koos Aarnioga vahistati: “Mul ei ole võimalik nendega suhelda. Minu meilidele ei vastata. Vastuseid ei tule ja kui lehte lugeda, siis ilmselt on nad kinni kõik.”
Samuti lisas Mõtus, et vastloodud Eesti tütarfirma tegevus tõenäoliselt mõneks ajaks seiskub: “Õnneks pole veel jõudnud ühtegi lepingut ega lubadust välja anda.”
 
Kes on kes
Kalev Mõtus
Sündinud 15.04.19692000. aastani töötas Tallinna narkokomissarina. Seejärel suundus tööle piirivalveametisse, kus asus looma narkopolitsei üksust.2007. aastal lahkus piirivalveametist ja läks tööle kindlustusfirmasse IF kindlustusuurimise üksuse juhina.2013. aasta augustis lahkus If Kindlustusest ja pärast seda on tegelenud ettevõttega Trevoc Baltic, mille juhatuse liige on oktoobrist.Mullu sügisel tuli “Pealtnägija” kaudu esimest korda avalikuks lugu viimaste aastate kummalisemast ja jultunumast kindlustuspettusest, kus autode põletamisega tegelenud bandet juhtis Pärnu politsei välijuht. Mõtus aitas pättidelt süütamisi tellinud politseiniku Toomas Tomsoni paljastada.
 
Taust
Kes on Jari Aarnio ja miks ta vahistati?
Aarnio on politseis töötanud 1987. aastast saadik. 1999. aastal määrati Helsingi narkopolitsei juhtkonda.Möödunud teisipäeval võeti Soomes kinni Helsingi narkopolitsei peadirektor Jari Aarnio, keda kahtlustatakse ametipositsiooni ärakasutamises ja pistise võtmises. Prokuratuuri kinnitusel on eeluurimise materjalide põhjal põhjust arvata, et ettevõtte Trevoc teenistuses olnud inimesed pakkusid Aarniole mitu korda pistist.Uute kahtlustuste kohaselt olevat Aarnio saanud Trevocilt eri aegadel mitmesuguseid soodustusi. Uurijate sõnul pole siin tegemist “koti rahaga”, vaid varjatud soodustustega, mida on korduvalt saadud.Aarniole pistise andmises kahtlustatava ettevõtte Trevoc osanike seas on investeerimisfirma, mida on asutamas olnud kuritegeliku jõugu United Brotherhood juhi õde, kirjutas Helsingin Sanomat.Eeluurimisest teavitati avalikkust septembris. Umbes samal ajal teatas Aarnio, et lahkub korrakaitsejõududest ja siirdub telekommunikatsioonifirmasse Elisa. Temast sai telekommunikatsioonifirma Elisa äriklientide spetsialist turvalisuse vallas.
Allikas: BNS

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.24, 14:15
Milline on ettevõtte roll riigikaitses? Coop Pank: reservisti palga säilitamine on hea algus
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele