18. detsember 2013 kell 21:00

Kohus suurendas trahvi. Tool peab maksma 0,5 miljonit

Tallinna ringkonnakohus tegi eile Toomas Toolile turumanipulatsiooni eest määratava karistuse kohta uue otsuse. Selle järgi peab Tool tasuma 2008. aastal Arco Vara aktsiahinnaga manipuleerimise eest 500 000 euro suuruse rahatrahvi.

Rahakaristus on korra juba riigikohtust läbi käinud. Kevadel kinnitas riigikohus, et Tool ja teda abistanud SEB endine maakler Karoly Kirber on turuga manipuleerimises süüdi. Tooli rahakaristuse suuruse saatis riigikohus aga tagasi, et seda paremini põhjendataks.

Ringkonnakohus määras Tooli trahvi suuruseks 250 päevamäära. Et karistus arvestaks ka Tooli elatustasemega, suurendati päevamäära 2000 euroni. “Kohtukolleegiumi hinnangul tuleb Toomas Tooli päevasissetulekut suurendada, arvestades tema üldist varanduslikku seisundit, majanduslikku suutlikkust ja isiklikku olukorda,” põhjendas kohus. Kohus on arvesse võtnud Toolile Eesti registrite järgi kuuluvat kinnisvara ja tema osalusi siin registreeritud ettevõtetes. Kohus hindas vara väärtuseks 58,9 miljonit eurot.

Samal ajal märkis kohus, et Tooli ametlik sissetulek 2008. aastal (kui kuritegu toimus – toim) oli 95 krooni päevas. Asja käsitleval istungil oktoobris rääkis Tooli kaitsja Aivar Pilv, et tegelikult saab Tool Eesti varade pealt pigem kahjumit – seejuures väga suurt kahju oma investeeringust Arco Varasse.

Ringkonnakohus kaitsja argumentidega ei nõustunud. “Arvestades Toomas Toolile inkrimineeritud kuriteo iseloomu, seadis kolleegium kahtluse alla, et kohtule näidatud sissetulekud kajastavad Toomas Tooli tegelikku varalist seisu,” seisab lahendis. Samuti märkis kohus, et karistuse määramise aluseks olev vara asub Eestis, Tooli elukohaks on aga veel kaks teist asukohta (Äripäeva andmetel Läti ja Monaco – toim). “Võib teha järelduse, et Toomas Tool omab lisaks vara ka vähemalt nendes riikides, tema elatustase on äärmiselt kõrge ning sellest tulenevalt on olemas kindlad alused tema sissetuleku päevamäära suurendamiseks,” põhjendas kohus.

Eile avaldatud kohtuotsuse saavad osapooled seitsme päeva jooksul edasi kaevata.

Hetkel kuum