Poolas üleskutse boikotile

Sirje Rank 09. jaanuar 2014, 11:04

Suurbritannia peaministri David Cameroni salvav kriitika tööjõu vaba liikumise aadressil ning teiste ELi riikide kodanike õiguste piiramine Suurbritannias sotsiaaltoetuste saamiseks on eriti teravaid vastureaktsioone tekitanud Poolas.

Poola valitsuskoalitsiooni kuuluva Rahvapartei parlamendifreaktsiooni juht Jan Bury kutsus sel nädalal poolakaid üles boikoteerima Suurbritannia suurimat jaeketti Tesco, millel on Poolas enam kui 400 kauplust ning suur kauplustevõrk ka mujal Kesk- ja Ida Euroopas - Tšehhis, Ungaris ja Slovakkias.

"Me ei saa jääda kõrvaltvaatajaks, kui peaminister Cameron pidevalt poolakaid solvab ja Poola perekondi ründab," ütles Bury. "Kutsume poolakaid üles Tesco kauplusi boikoteerima."

Kritiseerides tööjõu vaba liikumist Euroopa Liidus, kus eriti ahvatlevad on vaesematest riikidest tulijatele ELi vanade riikide helded sotsiaalkindlustussüsteemid, on Cameron süsteemi kuritarvitamisest rääkides just poolakaid nimetanud.

Cameroni pressiesindaja ütles agentuurile Reuters, et see on õigustatud, kuna 2004. aastast, mil Suurbritannia oma tööturu avas, on just Poolast kõige rohkem inimesi Suurbritanniasse tulnud. Hinnanguliselt elab Suurbritannias 700 000 poolakat.

Poola peaminister Donald Tusk ütles teisipäeval, et sotsiaaltoetuste maksmisel ELi kodanikel kodakondsuse järgi vahetegemist ei saa aktsepteerida.

Poola Euroopa asjade minister Piotr Serafin ütles kolmapäeval, et telefonivestluses kinnitas Cameron Tuskile, et tema eesmärk ei ole poolakaid halvustada. Lepiti kokku koos edasi arutada, kuidas paremini toime tulla ELi sisese migratsiooni mõjudega riikide sotsiaalkindlustussüsteemile.

Tesco püüab tülist eemale hoida. "Tesco Poland on ettevõte, mis tegutseb kaubanduses, mitte poliitikas," tsiteeris Financial Times Tesco pressiesindajat.

1995. aastast on Tesco Poolasse investeerinud üle 2 miljardi euro ning annab tööd 30 000 inimesele. Läinud aasta müügist tuli 3 mld eurot ehk 3% Poolast.

Nii Poola kui Suurbritannia poliitikutele on teema terav ka 2015. a toimuvate valimiste pärast. David Cameron loodab suurendada konservatiivide edumaad Briti eurovastase Iseseisvuspartei ees. Ka Poolas on 2015. a parlamendivalimised ning migratsiooniteema poliitiliselt väga hell ja terav teema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. January 2014, 09:52
Otsi:

Ava täpsem otsing