Katainen: Soomel pole stiimuliks raha

Sirje Rank 14. jaanuar 2014, 11:15

Soome peaminister Jyrki Katainen ütles, et Soome valitsusel ei ole  sellist raha, millega majandust ergutada - selle asemel on poliitika suunatud majanduskasvu taastumisele ekspordi toel.

"Me ei saa majandust stimuleerida, kuna me ei saa seda endale lubada," ütles Katainen agentuurile Bloomberg. "Me ei saa teha enamat kui tegeleda konkurentsivõime tõstmisega ning ülejäänu sõltub juba majandussituatsioonist.".

Kaks viimast aastat on euroala kõrgeima reitinguga Soome majandus languses olnud. 2011. a peaministriks saamise järel on Katainen makse tõstnud ja kulusid kärpinud 5,5 mld euro väärtuses, mis on vähendanud nõudlust Soome majanduses, kuid pole suutnud peatada riigi võlakoorma kasvu.

Eksportivate firmade toetuseks kärpis valitsus sellest aastast ettevõtte tulumaksu.

"Kui majandusolukord meie ümber paraneb, siis hakkab ka meie poliitika vilja kandma," ütles Katainen. "Eriti tööstuses, mis niivõrd palju sõltub arengutest maailmamajanduses. Praegusel hetkel ei saa nad kusagile investeerida."

Äsja Põhjala riike väisanud nobelist Paul Krugman ütles Soome majanduse kohta, et see on depressioonis, ning taunis valitsuse kärpemeetmeid.

Esmakordselt riskib Soome avaliku sektori defitsiiti ületada euroalal lubatud 60% piiri SKPst. Töötuse määr Soomes kasvas novembris 7,9%-le tööealisest elanikkonnast oktoobri 7,4%-lt.

Katainen kriitikast hoolimata kurssi muuta ei kavatse.

"Samaaegselt kärbetega oleme investeerinud tulevasse kasvu," ütles Katainen, viidates muudatustele ettevõtete ja dividendide maksustamises ja struktuursetele muudatustele, mida on nõudnud elanikkonna vananemine.

Läinud aastal leppis Soome valitsus kokku struktuursete meetmete paketi 9 mld euro väärtuses.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. January 2014, 11:15
Otsi:

Ava täpsem otsing