Börsile jõudis esimene bitcoiniäri

Juhan Lang 16. juuni 2014, 16:26

Eile hommikul tehti Austraalias börsiajalugu, mil esimesena maailmas noteeriti sealsel põhibörsil bitcoinidele keskendunud ettevõte Digital CC Limited.

Rohelisel Mandril bitcoinide kaevandamisega alustanud, kuid ka virtuaalrahaga kauplemise ning tarbijarakenduste arendamisega tegelev Digital CC Limited (kaupleb nime all digitalBTC) debüteeris Austraalia suurimal väärtpaberiturul ASX (Australian Securities Exchange), vahendab bitcoini hindu jälgiv ettevõte CoinDesk.

DCC sümboli all kaupleva ettevõtte teatel on samm olulise tähendusega tarbijate usalduse loomisel bitcoinide ettevõtte vastu, kuna just madal usaldus ja virtuaalrahaga kaasas käivad skandaalid on firma teatel virtuaalraha jaoks suurimad murelapsed.

DigitalBTC kõneisikute hinnangul muudab  börsiletulek ettevõtte seni kõige läbipaistvamaks bitcoini firmaks.

CoinDeski teatel on DigitalBTC teoreetiliselt börsil noteeritud küll juba märtsist, alates RTOst (reverse takeover) ettevõtte Macro Energy Limited poolt, kuid on alates sellest taotlenud iseenda noteerimiseks vajaminevat lisalegitiimsust, mis vajas täiendavat heakskiitu.

RTO tähendab maakeeli seda, et eraettevõte ühendatakse või ostetakse üle juba börsil kaupleva ettevõtte poolt. Antud juhul omandas Macro Energy ametlikult digitalBTC, kiirendades sedasi viimase teekonda börsile.

Alates sellest on digitalBTC kaevandustegevuselt teeninud enam kui 5100 bitcoini ehk tänase turuhinnaga veidi üle 3 miljoni USA dollari. DigitalBTC finantseerijate rivis olid institutsionaalsed -ja erainvestorid, kes tegid  tehingu 9,1 miljoni Austraalia dollari ehk 8,55 miljoni USA dollari eest.

Enne eilset oli investoritel võimalik soetada Macro aktsiaid, ent digitalBTC nimi oli vajalik, näitamaks ettevõtte tegelikku tegevusala ja raha kaasamiseks. Väärtpaberitega kauplemine oli enne eilset kolmeks nädalaks peatatud, et ASX ametnikud saaks läbi vaadata ettevõtte paberimajanduse.

Vaatlejad ootavad pikisilmi, mida teeb digitalBTC aktsia hind, sest enamik  bitcoinidega tegelevaid ettevõtteid on noteeritud mitteametlikel väärtpaberiturgudel, mis tegutsevad regulatsioonide mõistes nö „hallis alas“.

Just ebakindluse ja puuduvate regulatsioonide tõttu  on peavoolu investorid CoinDeski teatel seni krüptorahast eemale hoidnud. Austraalia maksuamet on teatanud kavatsusest avaldada ametlikud maksujuhised nii bitcoiniäridele kui investoritele enne käesoleva fiskaalaasta lõppu 30. juunil.

Austraalia väärtpaberituru ASX päevakäive küünib üle 4,6 miljardi Austraalia dollari ehk enam kui 4,3 USA dollari. Börsi turuväärtus on 1,6 triljoni Austraalia dollari ümber. DigitalBTC aktsia oli täna keskpäevaks kukkunud 5,9%, 28,5 Austraalia sendile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. June 2014, 12:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing