Sirje Rank • 9. juuli 2014 kell 9:08

Kallas: kulu on kulu, võlg on võlg, punkt

ELi rahandusministrite kohtumisel osalenud Siim Kallas keeldus liikmesriikide kulusid tõlgendamast moel, mis võimaldaks neid eelarvedefitsiidi arvestusest välja jätta.

"Ei ole häid ja halbu kulusid. Kulu on kulu, võlg on võlg," ütles Kallas eile rahandusministrite kohtumisele järgnenud pressikonverentsil vastuseks Itaalia peaministri Matteo Renzi välja pakutud plaanile kõik digitaalmajanduse arengusse investeeritavad summad võlaarvestusest välja võtta. Renzi käsitluse järgi jätaks see riikidele euroala ranges reeglistikus rohkem ruumi majanduskasvu ergutavateks investeeringuteks.

Kallas oli resoluutne ja võrdles taolist kulude erinevat tõlgendamist Pandora laeka avamisega. Nii puhkeks iga kululiigi puhul vaidlus, kas seda defitsiidi sisse arvestada või ei - näiteks kaitsekulud. Puht raamatupidamislikult on igasugune kulu eelarvetasakaalu arvestuses kulu, punkt, oli Kallase seisukoht.

Ta kordas, et euroala stabiilsus- ja kasvupakt on oluline stabiilsuse nurgakivi, mille reeglite poole pürgimine on aidanud euroala raskustes riikidel taastada turgude usalduse. Seda nurgakivi ei või kõigutada.

Kallase sõnul on kasvupaktis juba praegu piisavalt paindlikkust. Esmalt peab liikmesriik alustama reforme, siis saab komisjon reeglite raames vastu tulla.

Juulist Euroopa Liidu eesistujariigiks saanud Itaalia peaminister Matteo Renzi on palju rääkinud euroreeglite paindlikumast tõlgendamisest, et anda majanduskasvu ergutamiseks rohkem hingamisruumi.

Itaalia rahandusminister Pier Carlo Padoan ütles aga eile ministrite kohtumise järel, et majanduskasvu kiirendamiseks ja investeeringute saamiseks peab eelkõige paranema ka investeerimise kliima. Kasvu kiirendamine seisab tema sõnul kolmel talal - ühisturu arendamine, struktuursed reformid ja investeeringud.

Hetkel kuum