Pangad panevad seljad kokku

Sirje Rank 15. juuli 2014, 09:46

Rootsi SEB panga juht Annika Falkengren, kes on ühtlasi Rootsi pangaliidu juht, peab teiste Rootsi suurpankadega kõnelusi ühise lahenduse leidmiseks rootslaste kõrge võlakoorma probleemile.

Probleem on selles, et väga vähesed laenuvõtjad maksavad tagasi laenu põhisummat - piirdutakse vaid intressimaksete tasumisega. Nii on rootslaste võlakoormus kerkinud juba 370 protsendile majapidamiste kasutada olevast sissetulekut, mis ohustab Rootsi finantssüsteemi stabiilsust ja on ohukoht ka Eesti finantssüsteemi stabiilsusele.

Intervjuus agentuurile Bloomberg ütles Falkengren, et pangad peavad nõu ühesuguste suuniste kokku leppimiseks, mis sunniks laenuvõtjaid võlakoormat vähendada. "Arutame, kuidas vähendada võlakoormust vähem kui 70%-le (elamispinna maksumusest," ütles Falkengren.

Kõrge võlakoormuse probleemile lahendust otsides loodab Falkengren vältida olukorda, kus tingimuste karmistamine ühes pangas paneb kliendid konkurendi juurde pagema. Nii nagu juhtus Balti riikides 2009. aastal, mil pangad ei koordineerinud oma tegevust ja kokkuvõttes oli tagajärjeks suurem kriis, ütles Falkengren.

"Kaotasime palju turuosa - kliendid pagesid teistesse pankadesse," ütles Falkengren. "Mida me Balti kogemusest õppisime, oli see, et ühelgi pangal pole mõtet üksi midagi üritada (st vastuvoolu ujuda - toim.), kuna konkurents on suur on kerge on oma laen teise panka üle viia."

"Kogu majandusharu peab oma sammud sünkroniseerima, kuna sellisel moel saab kehtestada uue kultuuri," ütles Falkengren. "Üks osaleja ei suuda veel tarbijate käitumist muuta."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. July 2014, 13:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing