20. juuli 2014 kell 21:00

Börsil kaubeldavate fondide buum

Börsil kaubeldavad fondid ehk ETFid on alates turule tulekust üle ilma võimsalt populaarsust kasvatanud. Hüppelist investorite ja kauplejate huvi suurenemist on tunnistanud ka Eestis tegutsevad pangad.

“Tõepoolest on ETFide populaarsus mõne aastaga plahvatuslikult kasvanud nii era- kui ka institutsionaalsete investorite seas,” tõdes Swedbanki aktsiaturgude maakler Meelis Maasik. Tema sõnul on ETFide populaarsus tingitud suurest valikuvõimalusest ja väikestest kuludest.

Traditsioonilised fondid kaotavad tähtsust. “Üks määravaid tegureid on kindlasti ka hajutatuse võimalus – investorid on tasapisi tavapärased aktsiafondid oma portfellides ETFide vastu välja vahetanud ja selle võrra on kauplemismahtudes aktiivsust juurde tekkinud,” selgitas ta ja lisas, et soetamiskulude poolest on ETFid samal pulgal aktsiatega ehk oluliselt soodsamad kui näiteks investeerimisfondid.

SEB panga aktsiaturgude osakonna maakler Karmo Piikmann rääkis, et pigem on panga vahendusel kauplemine suurenenud, kuna see pakub teadlikumale kliendile võimalust koostada isiklik portfell ilma üksikaktsiatesse investeerimiseta või panustada turgude lühiajaliste liikumiste peale võimendusega ETFide puhul.

Nende fondide plussiks on tema hinnangul võimalus investeerida erinevatesse regioonidesse või sektoritesse vastava ETFi kaudu, mis üldiselt peaks olema väiksema riski ja volatiilsusega kui üksikaktsiad.

Ehkki aktsiatel ja ETFidel on sama tasu, tõi Piikmann ETFide miinusena välja ETFi pakkuja võetava tasu, mida üksikaktsiatel ei ole. Tema sõnul peaks silmas pidama sedagi, kui likviidne konkreetne fond on, kas sel on turutegijad ning kui suure hinnavahega nad hindu väljas hoiavad. Indeks-ETFide puhul soovitab ta vaadata ka seda, kui edukalt on suudetud jälgida alusindeksi hinnaliikumist.

LHV: hoidke eemale tagurpidi võimendusest. LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi sõnul annab ETF võimaluse investeerida kümnetesse ja sadadesse aktsiatesse ühekorraga ning sisuliselt kaob ära üksiku ettevõtte risk. Miinuseks on aga tihti asjaolu, et valitakse liiga riskantne sektor või investeeritakse instrumentidesse, mis on mõeldud eelkõige lühiajaliseks kauplemiseks.

Ühtegi konkreetset regiooni või ETFi ta soovitada ei julgenud. “Turgude viimaste kuude tõus on olnud nii püsiv ja kindel ning ootaks siin pigem korrektsiooni, mis ei jätaks puutumata ka ETFe,” toonitas ta. “Pikemas perspektiivis tuleks eelistada regioone, mis on kiirelt arenevad ning mida teised investorid pole veel avastanud.”

Tema sõnul võib ka lähtuda oletusest, et üksik investor turgu lüüa ei suuda, ning sellisel juhul võiks eelistada võimalikult laiapõhjalisi fonde. Investoril soovitab Vallikivi igal juhul eemale hoida tagurpidi (reverse – ingl k) ja võimendusega ETFidest. Ta märkis, et tihti on ka futuurihindadel põhinevad ETFid (volatiilsus, nafta, kullafutuur) investorile pikaajaliseks hoidmiseks liiga kallid.

“Need instrumendid jäägu lühiajalistele kauplejatele,” rõhutas ta. Lisaks haldustasudele ja kaubeldavusele tuleks tema sõnul uurida ka, kas konkreetsele fondile leidub alternatiive, kuna näiteks indekseid järgivate fondide puhul võib populaarsemaid indekseid järgida õige mitu ETFi. Samuti peaks silmas pidama seda, kuidas dividende makstakse või kas need näiteks reinvesteeritakse.

Nõnda nagu Swedbankis ja SEB pangas, nii on ka LHV pangas ETFide ja üksikaktsiate hinnakiri sama – Balti turgudel kaubeldavad aktsiad ja ETFid­ on panga teatel teenustasuga 3 eurot pluss 0,2% ning välisturgudel kauplevad ETFid ning aktsiad 11 eurot pluss 0,3% tehingult.

Paljudel fondidel lühike eluiga. Veel mõne aasta taguse ajaga võrreldes on ETFid andnud investoritele rohkelt uusi investeerimisideid, pakkudes võimalusi investeerida nii fondi poolt kindlaks määratud toormete, aktsiate, valuutade kui ka võlakirjade komplekti. Sealjuures annavad need fondid võimalusi vägagi hea fantaasiaga investoritele.

Aastatel 2008–2013 on USAs börsil kaubeldavate fondide hulk kasvanud 78% võrra, küündides finantssaidi CNBC andmetel praegu 1600ni. Traditsiooniliste avatud investeerimisfondide hulk vähenes samal perioodil 4 protsenti.

Morningstari analüütiku Robert Goldsborough’ hinnangul ei tähenda kvantiteet aga sugugi alati kvaliteeti – paljudel fondidel on kapitali vaid mõned miljonid ja nende võime efektiivselt kaubelda on väiksem. Samuti on paljudel väiksematel ETFidel kombeks pärast turule tulekut üsna kiiresti kaduda.

Tuntud USA ajakirjanik ja aktsiaturgude kommentaator Herb Greenberg põhjendab paljude ETFide­ lühikest eluiga sellega, et nii mõnigi neist on loodud viimaste trendide püüdmiseks, on veidrad või ei oma perspektiivi. “Ma võiksin samuti alustada “viska spagetid vastu seina, et näha, mis kinni jääb” ETFi,” lahkas ta CNBCs.

 

Mis on mis

Börsil kaubeldavad fondid

ETF ehk Exchange Traded Fund 

Omadused ja eelised samad mis tavalisel aktsial.Erinevustavalisest fondist: saab lühikeseks müüa ja osta võimendusega, kaubelda päevasiseselt ning kasutada erinevaid orderitüüpe.

Jagunevad kaheks:kinnised fondid (closed end ETFid) lähtuvad investeerimisel fondijuhi otsustestindeksfondide (index ETF) portfell vastab mõne indeksi koosseisule, seetõttu järgib hind indeksi liikumist ega sõltu fondijuhi otsustest.

 

Edetabel

Parim tootlus tänavu kullakaevanduste aktsiatele panustanud ETFidel

tootlikumate ja halvemate fondide TOP, sektor ja tootlus tänavu protsentides 

Suurimad tõusjad  Direxion Daily Jr Gld Mnrs Bull 3X Shrs (JNUG) väikesed ning keskmised kulla- ja hõbedakaevandused: 97,25

Direxion Daily Gold Miners Bull 3X Shrs (NUGT) kulla- ja hõbedakaevandused :75,91

Direxion Daily Real Estate Bull 3X Shrs (DRN) kinnisvara: 64,26

Direxion Daily Semicondct Bull 3X Shares (SOXL) pooljuhid: 63,07

Direxion Daily India Bull 3X Shares (INDL) India regiooni aktsiad: 55,78

Suurimad langejad  ProShares Ultra VIX Short-Term Futures (UVXY) S&P 500 VIX Short-Term Futures Index: -57,11

Direxion Daily Russia Bull 3X Shares (RUSL) Venemaa Market Vectors Russia indeks: -46,45

Direxion Daily Semicondct Bear 3X Shares (SOXS) PHLX Semiconductor Sector Index (lühikeseks müük): -46,91

Direxion Daily Gold Miners Bear 3X Shrs (DUST) kulla- ja hõbedakaevandused (lühikeseks müük): -65,61

Direxion Daily Jr Gld Mnrs Bear 3X Shrs (JDST) väikesed kulla- ja hõbedakaevandused (lühikeseks müük): -85,49

Allikas: morningstar

 

Üks küsimus

Kuhu paigutavad raha Eesti investorid?

Viimasel ajal on kaubelduimad ETFid olnud pigem arenevate turgude suunalised Emerging Market (XMEM GY ja EEM US) ja Emerging Asia (XMAS GY). Populaarsemad indeksaktsiad eespoolmainitute kõrval on ka regiooni- ja/või riigipõhised indeksaktsiad, nagu SPY, ILF, INP, XDAX. Lisaks on väikeinvestorite seas hakanud populaarsust koguma ka igasugused volatiilsuse tõusule või langusele panustavad ja võimendusega kauplevad instrumendid, nagu näiteks VXX US (S&P 500 VIX Short-Term Futures) ja SVXY US (Short VIX ST Future).Swedbank

Üldiselt on panga klientide seas populaarsemad suuremate indeksite ETFid. Näiteks MSCI World, STOXX Europe 600, S&P 500. Samuti ka võimendusega ETFid erinevatele USA indeksitele.SEB pank

Investorid on eelistanud eelkõige Euroopa ja USA suuremaid indekseid järgivaid ­ETFe (QQQ, EFA, IVV). Kauplejate eelistuseks on aga võimendusega pangandussektori ­ETFid (FAZ, FAS) ning volatiilsuse futuuride liikumist kajastavad ETFid (UVXY, VXX).LHV pank

Hetkel kuum