Vaata, mille eest advokaadile maksad

22. august 2014, 00:00

Advokaadibüroo kliendil on kasulik jälgida, millistest põhimõtetest lähtudes büroo kliendile arveid esitab. Kui arvel kajastub üldkulu, mis pole otseselt seotud õigusteenuse osutamisega, on mõistlik leppida kokku teistsuguses tasustamise korras. Muidu jäävad ka kohtuvaidluse võidu korral advokaadibüroole tasutud bürookulud kliendi enda kanda.

Mitu advokaadibürood eeldab kliendilt peale tunnitasu ka büroo üldkulude katmist. Arvel kajastub see üldjuhul real “büroo üldkulu”, “büroo üldkulu seoses õigusabi osutamisega” vms. Selle suurus algab tavaliselt ühest protsendist arve kogusummast ning on enamasti kuni 3–5%.

Riigikohtu lahend. Riigikohus on selle aasta juuli lahendis rõhutanud, et advokaadibüroo arvetel kajastatud bürookulud ei ole põhjendatud menetluskulu. Riigikohus leidis, et kuigi bürookulude kandmine on advokaadibüroo ja advokaadi tegevuseks kahtlemata vajalik, ei ole võimalik hinnata nende vajalikkust ja põhjendatust seoses konkreetse kohtuasjaga. Riigikohus jõudis järeldusele, et mõistlik on eeldada, et bürookulud sisalduvad advokaadi teenuse tunnihinnas, mitte selle kohta ei lisata arvele eraldi rida.

Kõnealune riigikohtu lahend on kooskõlas ka tsiviil­kolleegiumi varasema kohtupraktikaga. Näiteks saab tuua 2011. aasta tsiviilasja, mille puhul jõudis kohus samuti järeldusele, et kliendile esitatud arvetel kajastatud bürookulu ei kuulu põhjendatud menetluskulude hulka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. August 2014, 19:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing