Google’i ootamatu edulugu

Fredy-Edwin Esse, California, Harry Tuul 23. august 2014, 08:45

Google’il täitus äsja 10 aastat börsil ja tagasi vaadates on olnud tegu tõelise karusselliga

19. augustil 2004 tegi Google Nasdaqi börsil debüüdi, mida toona võeti paljude poolt vastu tugeva pessimismiga. “Need Google’i poisid tahavad olla miljardärid ja rokkstaarid, käia konverentsidel ja nautida kogu värki. Ootame ja vaatame, kas nad tahavad veel kahe või kolme aasta pärast äri juhtida,” ütles 2003. aastal Bill Gates.

“Olge nüüd. Neil on vaid üks toode ja see on olnud sama viis aastat. Nüüd on neil Gmail, kuid raha tuleb vaid ühest tootest ja see pole viie aasta jooksul muutunud,” märkis 2008. aastal Financial Timesi veergudel toonane Microsofti tegevjuht Steve Ballmer.

Ootamatu pööre

Kuigi kumbki mees pole 21. sajandil oma visiooni poolest tuntud, olid mõlema väljaütlemised osa üldisest pessimismist Google’i ärimudeli suhtes. Toode võis hea olla, aga ega internetiga suurt raha teenida ei saa.

Google aga oskas pakkuda inimestele tasuta teenuseid, võita turuosa ja viia reklaam inimesteni mitte tüütaval viisil, mis on tähelepanuväärne. Ja siinkohal peab kiitma Google’i suurepärast visiooni ja nägemust tulevikust. Polnud börsile minnes neil ei YouTube’i, Androidi, Chrome’i, prille, isesõitvaid autosid ega paljugi muud. Tuleb välja, et internetis reklaami müümisega võib endale nii mõndagi lubada.

2004. aastal oli firma käive 3,2 miljardit dollarit ning tööd anti umbes 2000 inimesele. Praeguseks on firma turuväärtus paisunud 400 miljardi dollarini, aastane käive on üle 65 miljardi ning ametlikult on firma palgal üle 52 000 töötaja.

Edu pole tulnud aga ilma vastuoludeta. Google’it on süüdistatud inimeste järel nuhkimises ja eetiliste piiride ületamises - kõik sel “üllal” eesmärgil müüa inimestele täpsemalt suunatud ja personaalsemat reklaami. Selle aasta alguses jõudis firma Euroopa Komisjoniga kokkuleppele teha märkimisväärseid muutusi enda otsitulemustes, et vältida üle nelja miljardi euro suurust trahvi.

Vaadates tulevikku, siis põnevam osa alles seisab ees. Vaatamata kiirele töötajaskonna kasvule valib Google endiselt ülihoolikalt enda töötajaid ning firma on laiendanud enda haaret lugematule hulgale aladele. See lubab loota, et tugev käibe ja kasumi kasv jätkuvad ka tuleval aastakümnel.

Aktsia hinna kasv pole peatunud

Mina siinkohal julgeks väita, et Google’i aktsia, isegi 10 aastat börsil olnuna, on endiselt kasvuaktsia. Kindlasti aitas sellele uut hoogu sisse puhuda split, mis tegi aktsia hinna paljude investorite jaoks atraktiivsemaks. Firma tugev visioon ja suunatus tulevikku lubab loota, et kasv ei ole peatunud.

Üldine meelestatus Google suhtes on samuti positiivne. Kui me vaatame analüütikute soovitusi, siis 39 soovitab Google’i aktsiat osta ning kaheksa hoida. Mitte keegi ei soovita müüa.

Tasub teada

 • Google aktsia kauplemine Nasdaqi börsil algas 19 august 2004
 • IPO hind toona oli 85 dollarit.
 • umbes 1000 firma töötajat tegi IPO üleöö miljonäriks. Kuigi keegi ei oma andmeid, kui palju miljonäre Google on loonud, hinnati firma börsile mineku ajal, et umbes 1000 inimest sai vähemalt paberil dollarimiljonäriks.
 • firmat kontrollivad endiselt kaasasutajad Sergey Brin ja Larry Page.
 • mullu löödi A-klassi aktsia lahku, andes aktsionäridele iga A-aktsia kohta ühe C-klassi aktsia. See lõi pooleks firma enam kui 1000-dollarilise aktsiahinna, kuid C-aktsiatel puudub hääleõigus, mis võimaldab Brinil ja Page’il firma üle kontrolli hoida.

Taust

• Ka Google alustas garaažis

• Sarnaselt Hewlett-Packardile ja Apple’ile alustas Google oma tööd garaažis. Firma baseerus algselt Susan Wojcicki garaažis Silicon Valley linnas nimega Menlo Park. Wojcicki on praegu YouTube’i juht.

• Pärast seda on linna kaupa liigutud lõunasse, omades enda esimest “päris” kontorit Palo Altos ning hiljem kolides praegusse asukohta Mountain Views.

• Esimene koer nimega Yoshka, liitus firmaga 1999. aastal. Algselt oli tema ülesanne oodata firma hoovis UPSi kullerit, kuid hiljem võttis vastu konsultandi rolli. Väidetavalt osales Yoshka mitmetel tööintervjuudel.

Vaid 10 firma aktsia suutnud 10 aastaga rohkem tõusta kui Google 
Firma Tootlus, % (Allikas: S&P Dow Jones Indices )

 1. Keurig Green Mountain 7729
 2. Monster Beverage 6569
 3. Priceline Group 6277
 4. Apple 4419
 5. Alexion Pharmaceuticals 4265
 6. Regeneron Pharmaceuticals 4166
 7. Netflix 2840
 8. Intuitive Surgical 1796
 9. salesforce.com 1687
 10. Western Digital 1306
 11. Google 1294

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  26. August 2014, 08:05
  Otsi:

  Ava täpsem otsing