Juhan Lang • 5. september 2014 kell 11:32

USA senaator: turg on katki

Massachusettsi senaator  ja endine Harvardi ülikooli professor Elizabeth Warren usub, et USA suurim müsteerium on panna riigi majandus tööle ka nende jaoks, kes pole miljardärid.

„Suurimad finantsasutused mõistsid, et saavad teha palju raha, pettes inimesi hüpoteeklaenude, krediitkaartide  ja väikelaenudega,“ rääkis ta riigi suurimas ülikoolis City University of New York peetud sõnavõtus. Temaga koos astus üles ka New York Timesi kolumnist Paul Krugman.

Demokraatide tiiva esindaja hinnangul on turg mitmes mõttes katki. „On vaja saada turud tööle reaalsete inimeste jaoks. Meil ei saa olla toimivat turgu enne, kui meil pole toimivat valitsust. See on asja tuum.“

Uudistekanali CNN teatel oli just Warren pärast 2008. aasta finantskriisi liikumapanevaks jõuks tarbijate finantshuvide kaitse büroo (Consumer Financial Protection Bureau) loomisel. Praeguseks on ülekohtu tõttu kannatanud kodanikele tagastatud miljardeid dollareid.

„Valgusfooridega toimib liiklus paremini,“ kommenteeris Warren ise. Tema hinnangul peaks tõeliselt kapitalistlik süsteem olema läbipaistev, et tarbijad saaksid teha teadlikke valikuid. Praegusel kujul, kus on lehekülgede viisi materjali, mida keegi ei loe ega mõista, turg laguneb.

Läinud suvel vallutas Warren väljaannete pealkirjad väites, et õppelaenudel peaks olema samasugune intress, millega pangad laenavad raha Föderaalreservilt. Tema kinnitusel toodavad 2007-2012. aastal väljaantud õppelaenud USA valitsusele 66 miljardit dollarit kasumit.

Hetkel kuum