28. september 2014 kell 21:00

Vakra: Vaivarasse tuleks teha riigifirma

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul tuleks Vaivara ohtlike jäätmete käitluskeskuse ümber toimuvate jamade lõpetamiseks asutada riiklik aktsiaselts.

“Kuna tegemist on keskkonnaalaselt strateegilise objektiga, kuhu ladestatakse ohtlikke jäätmeid, siis tuleks luua riiklik aktsiaselts. Hea näide on majandusministeeriumi haldusalas olev radioaktiivsete jäätmete käitleja AS A.L.A.R.A.,” ütles Vakra.

Hiljuti külastas riigikogu keskkonnakomisjon Ida-Virumaal Vaivara vallas asuvat Eesti ainukest ladestuskohaga riiklikku ohtlike jäätmete käitluskeskust. Keskkonnaministeeriumi haldusalas oleva keskuse väravad on suletud 2012. aasta sügisest.

“Praegu on seal vaikus, tegevust ei toimu. Läbirääkimised uue operaatoriga käivad ja kohapeal sain aru, et juba on seal lahkhelid. Kui keskkonnaministeeriumi esindajad olid veendunud, et operaator hakkab tööle 1. novembril, siis hanke võitnud Ragn-Sells väitis, et enne 1. jaanuari nad kindlasti ei jõua. Praegu on aga selge, et järjekordsed kolm kuud ei toimu seal midagi,” kirjeldas Vakra.

Varem aktiivset kasutust leidnud keskus on juba ligi 15 aastat olnud ilma töötavate puhastusseadmeteta. Aastate eest 185 000 euro eest keskusele ehitatud nõre­veepuhastid ei tööta, hiljuti eraldas valitsus 184 000 eurot reoveepumplate ehitamiseks.

Arvestades riigi rahalist panust, keskuse keskkonnaalast strateegilist tähtsust ning seniseid vaidlusi ja asjaolu, et keskus on juba kaks aastat suletud, olekski Vakra hinnangul kõige mõistlikum anda keskus hallata riiklikule aktsiaseltsile. “See annaks kindluse ka ettevõtjatele, kes pole kaks aastat saanud mõistliku tasu eest ohtlikke jäätmeid ära anda. Kuna riik ei täida oma kohustusi, on ettevõtjatele olnud ka ohtlike käitlemise hind kõrgem,” rääkis ta.

 

Kommentaar

Lahkhelisid pole

Kadri Kauksi, Keskkonnaagentuuri pressiesindajaKinnitame, et Vaivara OJKK käitluskeskuse tulevase operaatori Ragn-Sellsi ja Keskkonnaagentuuri vahel lahkhelisid ei ole. Keskkonnakomisjoni külaskäigu ajal toimunud arutelu käigus tekkis küll kerge eba­kõla operaatorlepingu sõlmimise kuupäeva osas, kuid uude aastasse see kindlasti ei jää.Keskuses tööga alustamine sõltub sellest, kui kiiresti saab sel nädalal keskkonnaametile esitatud taotlus läbi vaadatud ja luba väljastatud.

Hetkel kuum