Rehviäri veereb ludinal

30. september 2014, 10:38
Aalux Tradingu omanik Alar Niilus
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20140930/NEWS/140939988/AR/0/AR-140939988.jpg

Mitmekordne gasellfirma, Viljandis rehvidega kauplev ja remontiv OÜ Aalux Trading on ilmselt ka järgmises Gaselli TOPis - firma käive on igal paaril viimasel aastal kasvanud ligi kaks korda.

"Aastaaruanne on koos ja numbrid näitavad, et eelmisel aastal me sisuliselt duubeldasime 2012. aasta majandustulemuse," kinnitab rehvifirma juhataja ja omanik Alar Niilus. Aalux Tradingi mullune käive küündis ligi 950 000 euroni, aasta varem oli see 558 000 eurot. Tänavuses Gaselli TOPis on firma 800. kohal.

Aalux Tradingi esindust Viljandi külje all Paala teel on esimest korda tulijal kaunis raske leida - rehvipunkt asub mitme nurga taga. Kontoriruumis diivanilaual on virnade viisi ajakirju, peamiselt Autoleht, aga ka mõni päevinäinud Kroonika, Cosmopolitan ja Imeline Ajalugu. Seega lugemist igale maitsele. Et rehvide vahetamise ajal oleks kliendil ajakirja seltsis mõnus aega surnuks lüüa.

"Minust ei ole tegelikult midagi huvitavat kirjutada, ajan vaikselt oma äri," tutvustab Alar Niilus kohe vestluse algul oma ärikreedot. "Olen kõik need kümme aastat tahtnud kogu aeg ikka paremini ja rohkem teha. Ja kui see töö toob ka kasumit, siis on veel parem."

Kaminapuude juurest rehvideni. Niiluse sõnul tuleb ärikasum eelkõige rehvitöödest ja jaemüügist kohapeal. "Mida rohkem sa teed rehvitööd, seda rohkem sinult rehve ka ostetakse," seletab ta. "Kui sa remondid rehve kiirelt ja korralikult, siis tahab klient sinu käest ka rehve osta."

Aalux Tradingil on edasimüüjaid üle Eesti kuus ja Soomes üks. "Müük läbi koostööpartnerite pole eriti kasumlik, aga see aitab firmat paremini presenteerida," põhjendab Niilus panustamist koostööpartneritele, kes annavad umbes veerandi ettevõtte käibest.

Niilus peab Viljandit paraja suurusega kohaks, kus suust suhu reklaam toimib. Viimaste aastate pideva kasvu taga näeb ta konkurentidelt üle löödud kliente ja muidugi meeskonnatööd. "Mul on super IT-mees ja super müügimees," pole ta kiidusõnadega kitsi.

Kümme aastat piirivalvurina töötanud Niilus hakkas tasapisi eraettevõtlusega tegelema sajandivahetuse paiku. Koos sõpradega saagisid ja lõhkusid nad kaminapuid, ostsid vana veoauto ning vedasid halud klientidele kohale. Kaminapuid eksporditi isegi Norrasse. Seal sai Niilus kontakti ühe väliseestlasega, kelle vahendusel hakkas Norrast kasutatud autorehve tooma.

Niiluse kinnitusel käis kaminapuude äri, samuti kasutatud rehvide äri esialgu vaid sularaha eest. "Mingil ajal hakkasid kliendid minu käest küsima arvet, aga firmat mul polnud, mille nimel seda väljastada. Pidin looma firma, et oma tegevus legaliseerida," räägib Niilus muiates, miks ta 2004. aasta jaanuaris asutas OÜ Aalux Tradingi.

Alustas Hiina seadmetega. Niilus ütleb, et keegi teda firma asutamisel ei aidanud, kõike tegi oma tarkusest. "Ma pole kunagi millegi ees risti ette löönud ja eks elus on mõndagi tehtud," lausub ta. "Põhimõtteliselt ma ei karda riskida, aga samas mõtlen kõik väga põhjalikult enne läbi."

Ligi aasta aega oli Niilus firma ainus töötaja. Alustuseks ostis ta ühelt Viljandis tegutsenud rehvivahetajalt 15 000 krooni eest kaks Hiina päritolu pruugitud seadet - tasakaalu- ja montaažipingi. "Kui ma tööpingid siiasamasse Paala tee majja olin toonud, helistasin seadmete endisele omanikule ja ta tuli ning näitas, kuidas need töötavad ja mida ma tegema pean," meenutab Niilus. "Hiina pinkidega saab rehvitööd teha, aga kuna nende töökindlus jätab siiski soovida, vahetasin need õige pea profiseadmete vastu välja." Aalux Trading on seadmetesse kokku investeerinud üle 100 000 euro.

Neli aastat tagasi avas rehvifirma Viljandis Männimäe linnaosas uue nüüdisaegse esinduse. "Siin, Paala teel pole võimalik laieneda, ruumid on väikesed, lühikesed ja madalad. Siin veoautorehvidega tegeleda ei saa," nendib Niilus. "Paljud tuttavad imestasid, et miks sa, hull, Männimäele lähed. Nüüd annab sealne esindus olulise osa firma käibest." Paala teel kaupleb ja remondib ettevõte kasutatud rehvidega ning Männimäel uute rehvidega.

Kasvatab ise endale kliente. Esimestel tegutsemisaastatel ei suutnud Niilus uskuda, kuidas Viljandis oleks üldse võimalik müüa uusi rehve. Nõudlus oli tookord vaid odavamate protekteeritud rehvide järele. "Tegelikult kasvab uute rehvide ostja oma klientuurist välja," seletab ta. "Ükskord saab ju ka klient rikkamaks ja tema elujärg läheb paremaks. Ja kelle käest ta uued rehvid ostab? Eks ikka selle käest, kelle juures ta varem käinud on ja kelle teenuse kvaliteeti usaldab."

Ehkki Aalux Tradingi suund on uute rehvide müük, käib firmajuht jätkuvalt iga aasta sügisel ja kevadel isiklikult Norras kasutatud rehvide hulgast parimaid välja sorteerimas. Kaks nädalat tagasi naasis ta Norrast järjekordse rekkakoormaga, mis lisaks rehvidele sisaldas ka kasutatud valuvelgesid. Enamik neist on juba klientidele huvi äratamiseks Paala tee esinduse räästa alla päikese kätte.

Taust

Mis on kiire kasvu põhjused?
Aastatel 2010-2012 kasvas OÜ Aalux Trading käive 2,15 korda ja ärikasum 1,83 korda.

1. Uus esindus Viljandis. 2010. aasta algul laienes OÜ Aalux Trading kodulinnas, Riia maantee ääres asuv esindus annab suurima panuse firma müügikäibesse. Endistest sõjaväe garaažidest renoveeritud ruumides on kauplus ja remonditöökojas uued profiseadmed.
2. Kuulumine Hankook Masters ketti. Tänu Männimäe uuele esindusele sai Aalux Tradingist 2011. aastal Hankook Mastersi rahvusvahelise keti esimene lüli Eestis. See võimaldab pakkuda tunduvalt suuremat sortimenti sõidu-, veo-, agro- ja motorehve. Kaubaga varustajaks ja sooduskampaaniate korraldajaks on Aalux Tradingi pikaaegne koostööpartner, Lätis asuv hulgimüügifirma SIA Latakko.
3. Internetimüük. Aalux Tradingi IT-arendused on alati olnud konkurentidest mitu sammu eespool. Esimesena alustati online-müügiga, nüüd pakuvad seda juba paljud konkurendid. Aalux Tradingis on palgal IT-mees, kes arendab tellimis- ning raamatupidamisprogramme. Firmajuht Alar Niilus on veendunud, et IT-programmid aitavad tal kokku hoida vähemalt kahe müügimehe palga.


Rehvimüüja kolm soovitust

1. Ei tohi ahneks minna. Ahnus ei vii kuskile. Kui me alustasime, tegime teenust väga odavate hindadega. Nii mõnigi konkurent ütles toona, et selliste hindadega tehakse tööd puukuuris ainult. Aga nüüd on need ütlejad suure osa oma klientidest kaotanud ja meie müüme kordades rohkem kui nemad. 
2. Ära võta kasumit kohe välja. Vähemalt kolm-neli aastat ei tohiks ettevõttest raha välja viia. Mul on sõpru küll olnud, kes ettevõtjaks asudes muretsevad kohe uhked autod ja tulevad kalleid valuvelgi ostma.
3. Investeeri uutesse seadmetesse. Teenitud raha eest osta võimalusel uuemad profiseadmed. Kui ma vaatan konkurente, siis enamusel on töökojas siiani Hiina tööpingid. See näitab muuhulgas suhtumist töö- ja teeninduse kvaliteeti. Kui sa ei muretse kvaliteetseid seadmeid, siis sa ei pea tähtsaks ka kvaliteeti ja kliendi rahulolu.

Kommentaar

Jaanus Piller, SIA Latakko müügiesindaja Lõuna-Eestis

Tunnen Alar Niilust ajast, kui ta rehviturule vaikselt sisenes ja hakkas vahendama minu tollase tööandja ASi Baltyre Eesti tooteid. Praegu on tema firma Aalux Trading üks kolmest Latakko suuremast koostööpartnerist Eestis. On selgelt näha, et Aalux Trading on muutunud ka teistele eksportijatele atraktiivsemaks - järjest enam firmasid võtab temaga ühendust ja üritab läbi tema leida edasimüügivõimalusi.
Niilus ei ütle kunagi ühegi asja kohta ei. Ta kuulab kõik rahulikult ära, imeb nagu svamm infot endasse, töötab selle info hästi rahulikult läbi ning valib välja variandid, mis tema meelest on kõige paremad. Ja nagu näha, on see talle edu toonud.
Üksinda alustades on Niilus meeletult energiat ja aega pühendanud eduka firma ülestöötamiseks. Ta on riskialdis inimene ja otsib pidevalt investeerimisvõimalusi. Tänapäeval on inimeste üks suuremaid miinuseid see, et nad tahavad rikkaks saada, aga ei ole nõus investeerima mitte millessegi. Aalux Tradingil on viimase peal seadmed. Mida kvaliteetsemad pingid, seda kvaliteetsem on lõpptulemus ehk teenus ja tänu sellele võidetakse pidevalt püsikliente juurde.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2014, 11:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing