Mait Kraun • 20. oktoober 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Yellen: ebavõrdsuse kasv teeb mind murelikuks

Föderaalreservi juht Janet Yellen  Foto: Bloomberg

Reedel peetud kõnes ütles Föderaalreservi juht Janet Yellen, et kasvav ebavõrdsus teeb talle muret.

„Ma arvan, et oleks asjakohane küsida, kas selline trend on kooskõlas meie ajalooliste väärtustega. Samuti traditsiooniga, et inimestel peaksid olema võrdsed võimalused,“ ütles Yellen reedeses kõnes, vahendab CNN Money.

Keskpanga juhi sõnul on majanduslik ebavõrdsus kasvanud saja aasta kõrgeima taseme lähedale. „See jätkuv sissetulekute ebavõrdsuse kasv teeb mind murelikuks,“ ütles ta.

Märkused on USA ühele tipp-pankurile mõnevõrra ebatavalised, kuna Föderaalreservi peamised ülesanded on siiski intressimäärade mõjutamine ning maksimaalse tööhõive saavutamine. Ebavõrdsus on aga kasvanud niivõrd suureks, et keskpank ei pea paljuks Bostonis selleteemalist konverentsi korraldada.

Finantskriisi ajast peale on sissetulekute ebavõrdsus muutunud üha populistlikumaks küsimuseks USA poliitikas. Õitsev aktsiaturg on toonud ebaproportsionaalset kasu rikastele, kuid töö- ja kinnisvaraturu taastumine on olnud aeglane.

Yellen tsiteeris ka Föderaalreservi enda andmeid, millest selgub, et suur osa jõukusest on järjest enam koondunud väikse protsendi inimeste kätte. 2013. aasta seisuga omavad 5 protsenti rikkamatest kokku 63 protsenti jõukusest. 1989. aastal oli sama näitja 54 protsenti.

50 protsenti kõigist majapidamistest omasid aga kokku vaid 1protsenti jõukusest. 1989. aastal omas riigi vaesem pool elanikkonnast 3protsenti jõukusest.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt