Koit Brinkmann • 10. november 2014 kell 9:50

Ühispanga väikeaktsionärid saavad hüvitise

Eesti Ühispanga väikeaktsionäre esindanud vandeadvokaat Ain Kalme advokaadibüroost LEXTAL.  Foto: Andres Haabu

Rootsi suurpank Skandinaviska Enskilda Banken AB on vastavalt kohtuotsusele praeguseks lõpetamas panga Eesti haru eelkäija Eesti Ühispanga viimastele väikeaktsionäridele kokku 1,43 miljoni euro suuruse hüvitise maksmist.

2000. aastal otsustas Rootsi pangandusgrupp SEB üle võtta Eesti Ühispanga ja viia ta Tallinna börsilt ära. SEB-le kuulus siis pool panga aktsiatest. Ülejäänud osaluse omandaamiseks tehti ülevõtmispakkumine – 38 krooni (2,43 eurot) aktsia eest. Enamik nõustus pakkumisega ja SEB AB sai enda kätte üle 99 protsendi Ühispangast.

2002. aasta märtsis otsustati suuromaniku eestvedamisel Ühispanga aktsionäride üldkoosolekul, et ülejäänud paarisajalt väikeaktsionärilt võetakse aktsiad üle sama hinnaga, mis maksti 2000. aastal.

Üks väikeaktsionäridest, nüüdseks riskantsete investeerimistoodete äris kõrbenud ja likvideerimisele suunatud Gild Arbitrage (toona LHV Arbitrage – toim.) polnud aga SEB AB poolt pakutava hinnaga nõus.

Gild leidis, et Ühispanga majandustulemused olid võrreldes 2000. aastaga 2002. aasta kevadeks tunduvalt paranenud. Gild nõudis esialgu kohtu kaudu panga aktsionäride üldkoosolekul tehtud otsuse tühistamist. Erinevad kohtuastmed leidsid aga siis, et otsus aktsiad üle võtta oli õiguspärane.

2005. aastal esitas Gild kohtusse uue avalduse, millega palus määrata äravõetud aktsiate eest õiglane hüvitis.

Harju maakohus leidis selle aasta jaanuaris, et SEB AB-l tuleb hüvitist maksta. Ringkonnakohus jättis maakohtu määruse muutmata ning riigikohus ei võtnud määruskaebust menetlusse.

„SEB otsustas kohtuotsuse täita. Kompensatsiooni väljamaksed kõigile aktsionäridele, kes omasid AS SEB Ühispanga aktsiaid 6. mai 2002. aasta seisuga, algasid septembri keskpaigas ja on praeguseks peaaegu lõpetatud,“ kinnitas SEB kommunikatsioonijuht Laurence Westerlund.

Äripäev kirjutas septembri alul, et kuna riigikohus ei võtnud Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB AB) määruskaebust menetlusse, jõustus Harju maakohtu selle aasta jaanuaris vastu võetud määrus, mille järgi oleks 2002. aastal üle võetud Ühispanga ühe aktsia eest makstav õiglane hüvitis pidanud olema 4,1 eurot (64,24 Eesti krooni). Tegelikult võeti aga paarisajalt viimaselt väikeaktsionärilt need üle hinnaga 2,43 eurot (38 Eesti krooni).

Seega peab SEB AB 12 aastat hiljem veel kord rahakotirauad avama ja maksma iga aktsia eest lisaks hüvitist 1,67 eurot, kokku kulub hüvitisele ligikaudu 700 000 eurot. Kuid sellest veel suurem on aastatega kogunenud intressisumma - ligikaudu 730 000 eurot.

„Vähemusaktsionäridele kuuluvate aktsiate ülevõtmine põhiaktsionäri poolt õiglase rahalise hüvitise maksmise vastu on erandlik sündmus ja vaevalt selliseid ülevõtmisi ka tulevikus väga tihti näha saab,“ märkis 2005. aasta maikuus kohtusse avalduse esitanud ASi Gild Arbitrage lepinguline esindaja, advokaadibüroo Magnusson partner vandeadvokaat Kaidar Sultson septembris. Gild Arbitrage'ile kuulus 54 014 Ühispanga aktsiat.

Kohtumenetlus venis lõpuks üheksa aasta pikkuseks. Sultsoni sõnul mahtus selle aja sisse nii uue menetlusseadustiku jõustumine ja üleminek hagimenetlusest hagita menetlusse kui ka esimese astme kohtukoosseisu vahetus.

„Jõustunud kohtulahend on tähtis ka tulevikus aset leidvate ülevõtmiste puhul. Lahend kinnitab veel kord, et sarnases olukorras on Eesti äriühingu väikeaktsionäride huvid piisavalt kaitstud ning aktsiad jõuga üle võttev enamusaktsionär ei saa hüvitise määramisel lähtuda endale odavaimat tulemust andvast hindamismeetodist,“ märkis vandeadvokaat Ain Kalme advokaadibüroost LEXTAL, kes oli kohtu poolt määratud ülejäänud väikeaktsionäride huve esindama.

 

Hetkel kuum