Ühispanga väikeaktsionärid saavad hüvitise

10. november 2014, 12:50
Eesti Ühispanga väikeaktsionäre esindanud vandeadvokaat Ain Kalme advokaadibüroost LEXTAL.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141110/NEWS/141119977/AR/0/AR-141119977.jpg

Rootsi suurpank Skandinaviska Enskilda Banken AB on vastavalt kohtuotsusele praeguseks lõpetamas panga Eesti haru eelkäija Eesti Ühispanga viimastele väikeaktsionäridele kokku 1,43 miljoni euro suuruse hüvitise maksmist.

„SEB otsustas kohtuotsuse täita. Kompensatsiooni väljamaksed kõigile aktsionäridele, kes omasid AS SEB Ühispanga aktsiaid 6. mai 2002. aasta seisuga, algasid septembri keskpaigas ja on praeguseks peaaegu lõpetatud,“ kinnitas SEB kommunikatsioonijuht Laurence Westerlund.

Äripäev kirjutas septembri alul, et kuna riigikohus ei võtnud Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB AB) määruskaebust menetlusse, jõustus Harju maakohtu selle aasta jaanuaris vastu võetud määrus, mille järgi oleks 2002. aastal üle võetud Ühispanga ühe aktsia eest makstav õiglane hüvitis pidanud olema 4,1 eurot (64,24 Eesti krooni). Tegelikult võeti aga paarisajalt viimaselt väikeaktsionärilt need üle hinnaga 2,43 eurot (38 Eesti krooni).

Seega peab SEB AB 12 aastat hiljem veel kord rahakotirauad avama ja maksma iga aktsia eest lisaks hüvitist 1,67 eurot, kokku kulub hüvitisele ligikaudu 700 000 eurot. Kuid sellest veel suurem on aastatega kogunenud intressisumma - ligikaudu 730 000 eurot.

„Vähemusaktsionäridele kuuluvate aktsiate ülevõtmine põhiaktsionäri poolt õiglase rahalise hüvitise maksmise vastu on erandlik sündmus ja vaevalt selliseid ülevõtmisi ka tulevikus väga tihti näha saab,“ märkis 2005. aasta maikuus kohtusse avalduse esitanud ASi Gild Arbitrage lepinguline esindaja, advokaadibüroo Magnusson partner vandeadvokaat Kaidar Sultson septembris. Gild Arbitrage'ile kuulus 54 014 Ühispanga aktsiat.

Kohtumenetlus venis lõpuks üheksa aasta pikkuseks. Sultsoni sõnul mahtus selle aja sisse nii uue menetlusseadustiku jõustumine ja üleminek hagimenetlusest hagita menetlusse kui ka esimese astme kohtukoosseisu vahetus.

„Jõustunud kohtulahend on tähtis ka tulevikus aset leidvate ülevõtmiste puhul. Lahend kinnitab veel kord, et sarnases olukorras on Eesti äriühingu väikeaktsionäride huvid piisavalt kaitstud ning aktsiad jõuga üle võttev enamusaktsionär ei saa hüvitise määramisel lähtuda endale odavaimat tulemust andvast hindamismeetodist,“ märkis vandeadvokaat Ain Kalme advokaadibüroost LEXTAL, kes oli kohtu poolt määratud ülejäänud väikeaktsionäride huve esindama.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. November 2014, 12:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing