Kes on Eesti parim juht?

Aivo Adamson.  Foto: Andres Haabu

Äripäev küsis ettevõtete omanike ja juhtide käest, kes on nende hinnangul Eesti parim juht. Vastuste hulgas tõusis selgelt esile maanteeameti juht Aivo Adamson.

Küsimust, kes on Eestis head ettevõtete juhid, nimetas Helmese omanik Jaan Pillesaar keeruliseks, sest paljud väärt juhid on Eestist lahkunud. “Kui klassikalise juhi peale mõelda, siis pakuksin mitmeid inimesi endisest Hansapangast. Peale asutajate nimetaksin Aivo Adamsoni, Erkki Raasukest, Indrek Neivelti ja Sander Kausi. Nende äriline eetika on laitmatu, ka olen nende ütlemistest juhtimise teemal alati häid mõttekäike leidnud,” tõi ta siiski mõned näited.

Eesti parimate juhtidena nimetas Olerexi omanik Anti Moppel Aivo Adamsoni ja Kaupo Sirki maanteeametist. „Need mehed on suutnud kahe aastaga suurele riigiametile täiesti uue hingamise anda,“ märkis ta.

Küsimusele, kes on Eesti parim juht, on Kinnisvarafirma 1Partner omaniku Martin Vahteril raske vastata. „Kindlasti on palju tublisid ettevõtteid, organisatsioone ja asutusi, kellest ajaleheveergudel tihti ei räägita. Kuid meedia põhjal otsustades tundub mulle sümpaatne maanteeameti juhi Aivo Adamsoni tegevus,“ hindas Vahter.

Vineeritehase UPM-Kymmene Otepää juht Ando Jukk nentis, et küsimus parima ettevõttejuhi kohta on raske, pakkudes puidusektorist Lemeksi juhti Jüri Külvikut ja Martin Arulat Toftanist. „Jüri on rajanud ja hoidnud ettevõtet pikalt arengus, Martin on aga fanaatiline saetööstur. Mõlemal on sära silmas.“

„Head on need juhid, kes peale oma ettevõtte juhtimise räägivad valdkonna või Eesti majanduse eest,“ ütles Ensto Enseki juht Peeter Mõrd, nimetades üheks selliseks A. Le Coqi juhtivat Tarmo Noopi, lisades, et Eesti eksporditööstuses on tubli tööd teinud ABB juht Bo Henriksson.

Parimad ettevõttejuhid on A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi hinnangul need, kes suudavad pika aja jooksul väga häid tulemusi nii hoida kui kasvatada.

„Väga heade näitajatega on silma paistnud Eesti Telekom, eesotsas Valdo Kalmiga. Olen pragmaatiline, ettevõtte juhti tuleb hinnata pikaajaliste tulemuste järgi. Kui vaadata ka Äripäeva eri valdkondade parimate ettevõtjate TOPe, siis väärivad väljatoomist kõik juhid, kelle ettevõte seal viie aasta jooksul kordub,“ ütles Noop.

„Juhi väljavahetamine viie aasta tagant ei ole loogiline – kui mõelda ka Eesti Energia juhi vahetamisele. Kui ettevõte areneb, kasvab pidevalt käive ja kasum, siis on juht õigustatud. Kui nii ei lähe, tuleb juhil peeglisse vaadata," lisas Noop.

Väärismetallide investeerimise ja müügiga tegeleva ettevõtte Smart Metal Invest üks omanik Erik Karu leidis, et Eesti parim juht on tema isa, kasiinoärimees Armin Karu.

Hetkel kuum