Sirje Rank • 20. märts 2015 kell 7:40

Kreeka ei saanud mingit erilahendust

Kreeka peaminister Alexis Tsipras  Foto: Scanpix/Reuters

Brüsselis ELi liidrite ning Saksamaa ja Prantsusmaa valitsusjuhiga eraldi kohtumist nõudnud Kreeka peaminister nõustus reforme kiirendama, kuid mingit erilepet kiiremateks väljamakseteks abiprogrammist ta ei saavutanud.

"Mitte midagi ei ole muutunud," ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel pärast enam kui kolm tundi väldanud kohtumist.

Kohtumise järel tehtud lühikes avalduses teatasid Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker, Ülemkogu president Donald Tusk ja eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem, et kõik osapooled kinnitasid uuesti valmisolekut läinud kuul eurogrupi rahandusministrite kohtumisel sõlmitud kokkuleppe täitmiseks. See pikendas Kreeka abiprogrammi nelja kuu võrra, kuid väljamaksmata laenuosa kättesaamiseks tuleb Kreekal ikkagi täita abiprogrammi tingimusi.

Kreeka peaminister Alexis Tsipras ütles kohtumise jarel, et on nüüd optimistlikumalt meelestatud ning et Kreeka esitab ise oma nimekirja struktuursetest reformidest.

"Kreeka tahab ise oma reformide peremees olla," ütles Prantsusmaa president Francois Hollande agentuuri Bloomberg vahendusel. "Tema Euroopa partnerid tahavad aga, et reformid oleksid kooskõlas 20. veebruaril sõlmitud kokkuleppega."

Kreeka siiani esitatud reformiplaanid ei ole kreeditore rahuldanud.

Patiseis Kreeka ja kreeditoride vahel on närviliseks teinud nii finantsturud, kus Kreeka võlakirjade tootlus kerkis kahe aasta kõrgeimale tasemele, kui ka kreeklased, kes on hakanud kiiremini oma pangakontosid tühjendama. Kolmapäeval võeti pangakontodelt välja ligi 300 miljonit eurot, neljapäeval tempo kasvas. Kui nii jätkub, on Kreeka keskpanga erkorralise likviidsusabi limiit päevadega läbi, kirjutas Bloomberg informeeritud allikatele viidates.

Esmaspäeval kohtub Alexis Tsipras Berliinis Angela Merkeliga.

Hetkel kuum