Kadri Põlendik • 26. mai 2015 kell 11:45

Tallinna börsi eksjuht loob idufirmadele turuplatsi

Tallinna börsi endine juht Kaidi Ruusalepp tahab aidata investoreil lihtsamalt idufirmadesse raha paigutada  Foto: Postimees/Scanpix

Idufirmade andmebaasi pakkuja Funderbeam teatas täna, et sai 500 000 euro suuruse investeeringu, millega tahetakse luua turuplats, kus idufirmad saavad kokku investoritega.

Uue investeeringu sai eestlaste idufirma senistelt ja uutelt ingelinvestoritelt, kelle seas on Jaan Tallinn ja Suurbritannia investeerimisfirma Rockspring David Gammoniga eesotsas.

Rockspring ja Tallinn olid ka ühed esimesed, kes investeerisid tehisintellektiga tegelevasse firmasse DeepMind, mille ostis Google eelmisel aastal rohkem kui poole miljardi dollari eest. Investoreil on osalus ka suhtlusteenuse pakkujas Fleep, mis on samuti eestlaste loodud.

Funderbeam pakub tellimusepõhist teenust, millega on võimalik ligi pääseda idufirmade andmebaasile, neid leida, jälgida ja analüüsida. Järgmiseks on ettevõttel plaanis luua uutmoodi kohtumispaik investoreile ja eraettevõtetele.

Oma andmebaasile n-ö turuplatsi loomisega loodab Funderbeam ületada kolm peamist raskust, millega ingelinvestorid silmitsi seisavad. Sellega tahetakse automatiseerida sündikaatinvesteeringute loomist, tuua investoreile likviidsust järelturu loomisega ja vähendada selle käigus bürokraatiat.

Funderbeami asutaja ja tegevjuht on Kaidi Ruusalepp, kes juhtis varem Tallinna börsi. Ta selgitas, et ettevõte alustas idufirmade segaste andmete korrastamist, et neid oleks võimalik analüüsida. Andmebaas on nüüd olemas ja kõigile Funderbeami tellijatele kättesaadav, kuid Ruusalepa sõnul on see alles algus. Uute investorite abil saavad nad luua koha, kus saavad kokku erinevad tehnoloogiad, andmed, raha ja teadmised.

Funderbeami kaasasutaja Urmas Peiker ütles, et ingelinvestorite sündikaate on tehtud juba pikka aega, kuid nende loomine ja haldamine on endiselt väga raske. „Pealegi, nagu idufirmade investorid teavad, investeeringuga oled sa seotud mitmeks aastaks ja palvetad, et millalgi tuleks see maagiline exit. 21. sajandi teiseseid turge pole olemas. Veel,“ sõnas Peiker.

Jaan Tallinna sõnul on erafirmade rahastamine ajale jalgu jäänud. „Me oleme saatnud sondi miljardite kilomeetrite kaugusele komeedile. See on naeruväärne, et me ei saa ikka veel korralikult idufirmade aktsiatega veebis kaubelda,“ leidis Tallinn. Tema hinnangul on Funderbeamil head võimalused seda olukorda muuta. „Mulle avaldab muljet, kuidas see meeskond on pühendanud oma kogemused tehnoloogiast ja finantsturgudest selleks, et tuua erafirmade investeeringud internetiajastusse,“ ütles Tallinn.

David Gammon tõdes, et Funderbeami töö on harukordne, sest pakub puhast ja detailset võrreldavat andmebaasi idufirmade kohta. „Ma ei jõua ära oodata kui nad ühendavad need andmed turuplatsi platvormiga ja jõutakse soovitud tulemuseni,“ teatas Gammon. Ta tunnistas, et Funderbeam on info avalikustamisega esialgu ettevaatlik, kuid tema on meeskonnaga kohtunud, jagab nende nägemust ja tal on hea meel oma raha ettevõttesse panustada.

Hetkel kuum