Kristel Härma • 26 aprill 2016

Idufirmade börs katsetab investorite huvi

Funderbeami asutajad Kaidi Ruusalepp, VIllu Arak ja Urmas Peiker tahavad toota põhibörsidele tugevaid ettevõtteid.  Foto: Andras Kralla

Funderbeami käivitatud idufirmade turuplats paneb proovile eraisikute valmiduse investeerida.

„Kui turg on selleks valmis, siis tooted ja teenused tekivad paratamatult. Ma arvan, et jagamismajanduse ideoloogia on praeguse ettevõtjate põlvkonna elu lahutamatu osa,“ ütles idufirma Shipitwise juhtinvestor Aleksander Gansen. Ta võrdles vajadust idufirmade börsi järele Uberi ja Airbnbga.

Huvi start-up'ide börsi vastu on juba selle algusest ulatunud Eestist kaugemale. „Kuna see platvorm on nii uudne, siis ta on tõmmanud ka USA ja Suurbritannia investorite tähelepanu,“ teadis Sportlyzeri juhtinvestor Rein Lemberpuu rääkida oma sündikaadi põhjal, kuhu on avaldanud soovi investeerida isikud lisaks nimetatud riikidele ka Austriast, kuid väga palju ka Eestist. Ameeriklased saavad esialgu investeerida ainult oma Eesti ettevõtete kaudu.

Rahvusvahelise mõõtme saab ka raha kaasavate idufirmade rida. Funderbeami kaasasutaja Villu Araku sõnul kõnelused käivad ja suure tähelepanu tõttu tuleb huvilisi aina juurde. Arak ütles, et esialgu tullakse nende platvormile pigem lähiriikidest, kuid hiljem sel aastal hakkavad nad jõuliselt toimetama Suurbritannias.

Eesmärk 100 000–150 000 eurot

Funderbeam Markets annab investoritele võimaluse oma virtuaalsete väärtpaberitega järelturul kaubelda, mida ei ole varem teha saanud. Seetõttu on Lemberpuu sõnul järelturu mõju veel raske näha. Küll aga toob võimalus oma osalus realiseerida rohkem huvilisi investeerima.

Funderbeam

Asutatud 2013. aastal Eestis.

Pakub idufirmade andmebaasiteenust.

Võimaldab investoritel ja ettevõtjatel idu­firmasid avastada, võrrelda ja analüüsida.

Asutajad Kaidi Ruusalepp, Villu Arak ja ­Urmas Peiker.

Kontorid Eestis ja Londonis.

Järelturu loomiseks lõi käed Rootsi idufirmaga ChromaWay, kes tegeleb bitcoini blokiahelal põhineva andmebaasi varade haldamisega.

Funderbeam on kogunud investoritelt 1,75 miljonit eurot.

Olulisemad investorid Jaan Tallinn, Kei Aar, riskikapitali firmad Rockspring ja 3TS Capital Partners jt.

Esimesed viis ettevõtet, kes börsil alustasid, seadsid minimaalseks eesmärgiks koguda 100 000–250 000 eurot. Kaubanduses mobiilimakseid pakkuma hakkav Paytailor aga soovis esimeses voorus mõne päevaga teenida 20 000 eurot, et testida investorite tagasisidet ja käitumist. Nemad valmistavad ette juba järgmist investeerimisvooru, kus 250 000–350 000 eurot kaasates tahetakse laieneda Suurbritanniasse ja Soome. Nende esimene katsetus siiski kuigi edukaks ei kujunenud, sest esimeste päevadega koguti vaid 1000 eurot, mistõttu investeeringute perioodi pisut pikendati.

Peamiselt tahavad alustavad ettevõtted Funderbeam Marketsi abil kaasata raha toote arendamiseks ja uutele turgudele sisenemiseks. Näiteks möödunud esmaspäeval esimesena alustanud Shipitwise tahab teenida 100 000–250 000 eurot, et ehitada valmis oma teenuse veebiplatvorm. Shipitwise teeb uue loogikaga platvormi, mis annab võimaluse saata pakke eri riikidesse ilma ise logistika pärast muretsemata. „Summast sõltub, kui kiiresti me selle valmis saame,“ ütles Gansen, et raha kaasamine aitab neil oma idee ka päriselt ellu viia. Nemad kogusid esimese nädalaga juba enamiku oma 100 000eurosest miinimumist, olles börsil osalejatest seni edukaimad.

Äriinglitest ei piisa

Idufirmade börsil osalemine toob ettevõtetele võimaluse kaasata eraisikute raha, tuues varajase investeerimise kitsast ringist välja. „Eestis ei ole veel nii palju äriingleid, et nad suudaks selle vajaduse turul katta. Sellised sündikeerimised ja börsid tulevad abiks eraisikutele, kes muidu ingliks ei kvalifitseeru või ei ole huvitatud selleks hakkama,“ sõnas Lemberpuu.

Funderbeam Markets on idufirma Funderbeami loodud platvorm, mille kaudu saavad idufirmad kaasata kapitali investoritelt üle maailma. Investeerimine toimub sündikaatides, kus igapäevased investeerimisotsused teeb teisi esindav juhtinvestor. Funderbeam kogus platvormi jaoks kapitali 1,75 miljonit eurot.

Hetkel kuum