Kristel Härma • 14. aprill 2016 kell 4:00

Idufirmade turuplats võtab koha sisse

Funderbeami asutajad Kaidi Ruusalepp, Villu Arak ja Urmas Peiker näevad, et tulevikus võivad Funderbeami-sarnased avalikud platvormid asendada suuri noteerimisi.  Foto: Andras Kralla

21. aprillil alustab idufirmade börs, kus alustuseks otsib investoreid neli startup´i.

Tallinna börsi endise juhi Kaidi Ruusalepa loodud idufirma Funderbeam avab järgmisel nädalal platvormi, mille kaudu saavad startup´id kaasata kapitali investoritelt üle maailma. Põhimõtteliselt on tegu idufirmade börsiga, mis pakub ka järelturgu. Selle jaoks kogus Funderbeam kapitali 1,75 miljonit eurot.

Funderbeam Markets tahab lõpuks jõuda globaalseks põhibörside eelturuks ja olla ettevõtetele ettevalmistav teekond põhiturgudele sisenemiseks. Oluline on ka järelturu pakkumine, sest seni on olnud idufirmade investeeringud pikaajalised ja vähelikviidsed. „Saad investeerida küll, aga ootadki oma kaheksa või kümme aastat, enne kui investeeringust väljuda saad,“ ütles Ruusalepp. Neil saavad aga olulise muudatusena investorid järelturul digitaalsete väärtpaberitega tehinguid teha. „See saab olema väga põnev ja see on küll midagi sellist, mida maailmas varem sellisel kujul tehtud ei ole.“

Kuigi Funderbeam tahab idufirmade turuplatsiga toota suurtele börsidele tugevaid uusi ettevõtteid, on Ruusalepa sõnul üha enam näha, et ettevõtete rahastusmudel on muutumas. Tema arvates võib juhtuda, et tulevikus asendavad Funderbeami-sarnased avalikud platvormid kasvukapitali saamiseks suuri noteerimisi.

Startup´ide laua taga üks investor

Funderbeami eristab teistest ühisrahastuse platvormidest see, et nad kasutavad sündikaadi mudelit ehk igapäevased investeerimisotsused teeb teisi esindav juhtinvestor. „Startup´i põhiülesanne on kasvatada oma äri ja tegeleda oma toote ja inimestega. Kui ta võtab endale nüüd terve suure portsu uusi investoreid ümber laua, kes kõik vajavad tema tähelepanu ja energiat, siis tal jääb vähem jaksu tegeleda ettevõtte enese kasvatamisega,“ selgitas Funderbeami kaasasutaja Villu Arak. See on tema sõnul idufirma vaatenurgast suur võit.

Sündikaatide juhid on nimekad ingelinvestorid või seda valdkonda tundvad inimesed, kes annavad investeeringule täiendava garantii. „Nad tulevad sündikaati juhtima oma ekspertiisi ja kogemustega. Eriti sellistel investoritel, kellel on vähe kogemusi startup-investeeringutega või need puuduvad sootuks, on oluliselt parem, kui on ees keegi, kes teab valdkonda,“ sõnas Ruusalepp.

Funderbeam

Asutatud 2013. aastal Eestis.

Pakub idufirmade andmebaasiteenust.

Võimaldab investoritel ja ettevõtjatel idu­firmasid avastada, võrrelda ja analüüsida.

Asutajad Kaidi Ruusalepp, Villu Arak ja ­Urmas Peiker.

Kontorid Eestis ja Londonis.

Järelturu loomiseks lõi käed Rootsi idufirmaga ChromaWay, kes tegeleb bitcoini blokiahelal põhineva andmebaasi varade haldamisega.

Funderbeam on kogunud investoritelt 1,75 miljonit eurot.

Olulisemad investorid Jaan Tallinn, Kei Aar, riskikapitali firmad Rockspring ja 3TS Capital Partners jt.

Esialgu jäädakse Euroopasse

Funderbeami idufirmade turuplats võimaldab sündikaadi kaudu kasutada investeeringuid piiriüleselt, mida Ruusalepa sõnul näiteks osaluspõhise ühisrahastuse põhjal on väga keeruline teha. Nii saavad Eesti idufirmad kaasata rahvusvahelist kapitali ja siinsed investorid saavad teistes riikides asuvatesse startup´idesse panustamisega samuti oma tegevuse rahvusvaheliseks muuta.

Funderbeam Marketsi esimese aasta plaan on toimetada Euroopas, saada platvorm käima Põhjamaade piirkonnas ja minna Suurbritanniasse. Kui läheb hästi, liigutakse ka Saksamaale. Ameerika Ühendriikidesse aga esialgu laieneda ei saa, sest finantsteenustel on seal teistsugused regulatsioonid.

Jaan Tallinn, investor

Eelkõige ootan Funderbeam Marketsilt startup'ide likviidsusprobleemi lahendamist. Viimastel aastatel on oluliselt vähenenud börsile jõudvate idufirmade arv (peamiseks põhjuseks ilmselt "raske" regulatsioon), mis omakorda paneb keerulisse olukorda väikeinvestorid ja optsioone omavad töötajad. Funderbeam teeb selle protsessi senisest hulga lihtsamaks.

Lisaks aitab Funderbeam loodetavasti kaasa investeeringute leidmisele, kuna lihtsustab investorite ja idufirmade riigipiiriülest teineteiseleidmist.

Turvatud nagu bitcoin

Funderbeam kasutab blokiahela tehnoloogiat, mille tõi oma alustehnoloogiana kasutusse bitcoin. „Me näeme, et blockchain´i (eesti keeles blokiahel – toim) tehnoloogia saab olema üks suurtest muutusi esile kutsuvatest asjadest finantssektoris. Praegu tundub küll, et sai päris õigel ajal tehnoloogial sabast haaratud ja pandud see meie kasuks tööle,“ ütles Ruusalepp.

Lihtsustatult on blokiahel andmebaas, kus andmed tehingute kohta salvestatakse blokkideks jagatud kannetena. Blokid moodustavad üksteise suhtes lõhkumatu ja kindlas järjekorras oleva ahela, mis muudab andmete omavolilise muutmise keeruliseks. Blokiahel säilitab täielikult tehingute ajaloo ja kaotab sõltuvuse kesksest füüsilisest registripidajast. Ruusalepa sõnul sai valitud kõige kaasaegsem ja turvalisem tehnoloogia.

Idufirmade börsil osalevad ettevõtted selguvad 21. aprillil, kui turuplats avatakse.

Hetkel kuum