Alyona Stadnik • 31. mai 2015 kell 5:30

Disainerid hädas kopeerijatega

Ulaelu köök.  Foto: Ulaelu

Väliköögi Ulaelu OÜ tegijad sattusid Kodumessil olukorda, kus avamiseelsel väljapanekul oli eksponeeritud nende disainilahendusele äärmiselt sarnane väliköök.

Jane Oblikas, Eesti Disainikeskuse juhataja

Eesti ettevõtted on viimase paari aastakümnega mõistnud, et läbitöötatud disain, mis toetab väga head ideed, on iga toote/teenuse juures põhiline. See maksab ja loob ka lisandväärtust.Samal ajal on võrgustunud maailm muutnud ideede leviku väga kiireks ja vahetuks, seega ka võimalus kopeerida on suurem kui kunagi varem. Ahvatlus hiilida mööda ressursimahukast arendustegevusest on samuti päris suur. Ideid otsitakse ja kopeeritakse pidevalt, sealjuures on üha enam ka neid juhtumeid, kus välismaailm kopeerib head Eesti disaini. Viimane näide on LaMuu jäätisepakendit kopeeriv soomlaste JyMy jäätisebränd.Ainuke võimalus ennast kopeerimise eest kaitsta on disain ja kaubamärk ära registreerida. Kuna disainiõiguse valdkond on lai ja komplitseeritud ning disaini kaitsmiseks on mitmeid erinevad võimalusi, soovitame kindlasti enne uue tootega avalikuks tulekut konsulteerida patendibüroo või advokaadiga.SEADUSKaristusseadustiku § 226 lg 1 järgi karistatakse patendi, kasuliku mudeli, kaubamärgi, tööstusdisainilahenduse või mikrolülituse topoloogia omaniku ainuõiguse rikkumise eest varalise kasu saamise eesmärgil füüsilist isikut rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ning juriidilist isikut rahatrahviga kuni 6400 eurot.

Ulaelu OÜ üks omanikke Kaido Kivi rääkis, et nendeni jõudis informatsioon, et veebruaris Saku Suurhallis toimunud Kodumessi avamiseelsel väljapanekul on eksponeeritud nende disainilahendusele äärmiselt sarnased väliköögid. "Informatsiooni kontrollima minnes ilmnes, et tegemist on InTar Metall OÜ poolt toodetud õueköökidega, mis on sisuliselt Ulaelu OÜ õueköögi koopiad," ütles Kivi.

Seejärel informeeris Ulaelu sellest InTar Metalli juhatuse liiget Indrek Nappi ning saatis messieelsel päeval InTar Metallile e-kirja, milles juhtis tähelepanu Ulaelu seadusega kaitstud õiguste rikkumisele ning nõudis köögimööbli eemaldamist Kodumessilt ning selle tootmise ja müügi lõpetamist.

Selle peale eemaldas InTar Metall OÜ tooted messilt ja neid enam ei müü. "See on huvitav kogemus meile ka," kommenteeris InTar Metall OÜ juhatuse liige Indrek Napp. Tema sõnul tuli idee teha mingi huvitav grill ja talvel otsiti inspiratsiooni saamiseks internetist ideid. "Kõige parem inspiratsiooni otsimise allikas on Google'i otsingumootor, kus me siis googeldasime erinevates keeltes grilli. Leidsime Ulaelu köögi pildi, aga me ei näinud, et see on Eesti toode, kuna tuli pildina ette," selgitas Napp. "Paha aimamata mõtlesime, et teeme järele. Me ei tahtnud teha koopiat, vaid pigem saime idee."

Kodumessi eel selgus, et see idee on Ulaelu oma, aga sellegipoolest ei olnud kuskil kirjas, et see on patenteeritud, sellest saadi teada messieelsel päeval. "Probleem on selles, et me ei leidnud üles ega märganud, et ta on disaini patendiga. Me tegime küll teistsuguse värvilahenduse ja kraanikauss oli teistsugune, aga siiski oli see sarnane," möönis Napp.  Napp lisas, et kui ettevõttel on tootel patent peal, siis võiks see info olla kodulehel nähtav. "Meie poleks seda tööd alustanud, kui oleksime teadnud, et see on patenteeritud. Praegu pole Eesti turul selge, millised tooted on patenteeritud," tõdes ta.

Ulaelu Disainerite Raul Tiituse ja Kaido Kivi modernne väliköök Ulaelu koosneb lihtsast raamist ja kolmest moodulist.

Moodulid saab iga õuekokk valida oma eelistuse järgi: puidust, kivist, plastist tööpind, valamu ja söegrill.

Mustuse, päikese ja vihma eest kaitseb kööki UV-, temperatuuri- ja ilmastikukindel kate. Raam on pulbervärvitud alumiiniumist, puiduosa termotöödeldud saarest, kiviosa graniidist või komposiitkivist, söegrill terasplekist.

Saadaval nii must kui valge Ulaelu.

Ulaelu OÜ valmistab disainõueköögilahendusi, mille on alates 17.06.2013 registreerinud Euroopa Ühenduse disainilahendusena. Seega on Ulaelu OÜ välisköögi disainilahendusel kaitse kõikides Euroopa Liidu riikides, sh Eestis, andes Ulaelu OÜ-le selle tootmise ainuõiguse.

Advokaadibüroo Supremia vandeadvokaadi Karoliina Kõrgesaare sõnul on probleem laiem, kuna tihtilugu ei mõisteta või ei soovita arvestada ja tunnustada intellektuaalset omandit võrdväärselt muu omandiga, kuigi seadus annab sisult samaväärse kaitse mõlemale. "Seetõttu ei oska ettevõtjad sageli võtta arvesse intellektuaalomandi võimalike rikkumistega seotud küsimusi ja riske oma tootmisprotsesside ja äri kujundamisel. See viib ühest küljest intellektuaalomandit  omavate ettevõtete huvide kahjustamiseni ja rahaliselt mõõdetava kahju ja vastutuse tekkimiseni," märkis ta. "Teisalt ei ole ka ettevõttel tihtilugu head praktilist võimalust kontrollida iga valmistatava toote puhul, kas näiteks selle disainlahendusele juba on tehtud registreering või mitte."

Kõrgesaar juhib tähelepanu, et ettevõtjaid peaks selles küsimuses eriti tähelepanelikuks ja hoolikaks tegema ka asjaolu, et kui kaitstud disainlahenduse õigusi rikutakse kasu saamise eesmärgil, näiteks toote müümiseks, kaasneb sellega juba kriminaalvastutus nii juriidilisele kui ka füüsilisele isikule. 

Ta lisas, et praegusel juhul ei saa välistada Ulaelu huvide teadlikku kahjustamist, kuna Ulaelu ja InTar Metall tegutsevad Eestis, kus riigi ja valdkonna tegijate ringi väiksust arvestades on info liikumine juba loodud disainlahenduste ja nende võimalike õiguste kohta tõenäolisem.  

Hetkel kuum