Marge Väikenurm • 9. juuni 2015 kell 10:00

Raivo Hein: erasektoris saaks rahandusminister kinga

Ettevõtja Raivo Hein.  Foto: Andras Kralla

Kui ettevõtte juht paneks arvutustega mööda nii nagu rahandusministeerium firmaautode käibemaksumuudatuse tulu prognoosides, siis jääks juht oma tööst ilma, ütles ettevõtja Raivo Hein.

"Juhatus teeb igasuguseid plaane ja eelarveid, üritades neid täita. Kui juhatus teeb eelarve, mis 70-80 protsenti erineb negatiivses suunas tegelikkusest, siis saab juhatus kinga. Juhatus vastutab," kommenteeris Hein asjaolu, et rahandusministeerium ootas autode käibemaksustamise muutmisest tunduvalt suuremat kasu, kui näitab praegune reaalsus. "Riigis, nagu ikka, keegi ei vastuta. Rahandusministeerium ütleb, et oleme vaid viis kuud raha kogunud. Küllap viivitusega summad suurenevad, aga ma ei näe kusagil viivitust," rääkis Hein.

Hein nimetas riiki ebaefektiivseks raha jagajaks ja kokkukorjajaks, tehes otsuseid Exceli-põhiselt, nagu viimasel ajal teada. "Isegi kui oleks analüüs taga, on põhiline, et keegi ei vastuta. Jürgen Ligi kõrvu ju lonti ei lase. On nüüd haridusminister – mees nagu orkester. Nii seal üleval asjad käivadki, on nagu imemehed, kuid ei vastuta," ütles Hein, lisades, et ettevõtetes osakondade juhid piltlikult öeldes üle päeva ei vahetu.

Hein arvas, et rahandusministeeriumi möödapanek on selgitatav soovunelmaga, kuid elu näitab, et asjad on teistmoodi. Ebaõnnestunud ettevõtjaid tabab pankrot, aga riik seda endale lubada ei tohiks. "Riik ei peaks selliseid asju katsetama, vaid peaks kindla peale välja minema kogutud info põhjal," lisas Hein.

Tänase Äripäeva kaaneloost selgub, et firmaautode käibemaksumuudatus on toonud riigikassasse mitu korda vähem maksutulu, kui rahandusministeerium lootis.

Hetkel kuum