Mait Kraun • 14. juuni 2015 kell 7:30

Kulla hind võib tõusta 25 000 dollarini untsist?

Kullakangid  Foto: EPA

Elliotti laineid ja Fibonacci numbreid arvestades on kullaturg kohe-kohe põhja saavutamas ning ees ootab kümnenditepikkune hinnatõus, kirjutab ElliottWaveTrader.net asutaja Avi Gilburt.

Järgnevalt avaldame kokkuvõtte Avi Gilburti arvamusloost kullaturu tuleviku kohta.

Kujutage ette, et keegi tuli 2000. aastal teie juurde jutuga, et kulla hind on kümne aasta pärast kaheksa korda kõrgemal. Üpris kindlalt oleks enamus arvanud, et selliseid ennekuulmatuid ennustusi tegevat inimest ei saa väga tõsiselt võtta. Mõelge selle peale. Vara, millele oodatakse ühe kümnendi jooksul kaheksakordset kasvu? Nagu me teame, siis kuld tõusiski veidi rohkem kui kümne aastaga 250 dollarilt 1900 dollarini untsist.

Mida mõtleksite siis, kui ma ütleks, et kuld võib järgmise kümnendi (või veidi enama) jooksul sarnase tõusu teha? Kas see kõlaks ka praegu ennekuulmatu ennustusena? Ma arvan, et matemaatika näitab, et kuld saab tõesti nii palju tõusta ja tõenäoliselt tõusebki. Arvan, et hind jõuab 25 000 dollarini untsist. Enne edasi minemist tasub aga natuke tagasi vaadata.

Oleme aastas 2011. Kuld tõusis tol aastal praktiliselt paraboolselt – mõnel päeval kallines hind isegi 50 dollarit untsist – jõudes üle 1900 dollari. Arvati, et 2000 dollarist läbimurdmine on praktiliselt kindel.

Mõelge, kui keegi oleks teie juurde tulnud ja öelnud, et kulla hind kukub nelja aasta jooksul poole võrra. See oleks olnud ennekuulmatu turuprognoos. Paljude omaduste järgi poleks seda inimest peetud usaldusväärsemaks kui 250-1900 dollari prognoosi teinud inimest.

Ma hoiatasin juba 2011. aasta augustis oma Seeking Alpha kolumnis, et olukord pole jätkusuutlik: "Kõige suurem tõenäosusega oleme paraboolseks kujunenud viienda laine "õhu väljalaske staadiumis." Ma arvan, et kui hind läheneb 1915 dollarile, siis see on potentsiaalne siht seekordseks turutipu tabamiseks."

Tol ajal olid kõik tõusust joovastuses ja ootasid 2000 dollari ületamist. Seetõttu ei saanud nad ka turutipule pihta. Kuld jõudis tippu 2011. aasta septembris ja hind oli siis veidi alla 1921 dollari – vaid 6 dollarit kõrgemal minu hinnasihist. Pärast seda algas mitu aastat kestev korrektsioon, kus oleme siiamaani.

Kuidas ma tipu ära tabasin?

Paljud kindlasti mõtlevad, milliseid vahendeid kasutades ma paraboolselt tõusva turu tipu nii täpselt ära tabasin. Minu vastus on, et tipu arvutasin ma 200-aastase Elliotti laine ja Fibonacci matemaatilise uuringu kaudu. Et muuta see turuprognoos veel ettenägelikumaks, siis võin öelda, et panin samal ajal paika ka hinnataseme, kuhu kuld võiks korrektsiooni käigus langeda. Ma arvasin, et kuld kukub 1900 dollari pealt 1400 dollari peale, kuid suurema tõenäosusega 700-1000 dollari juurde.

Elliotti lained võivad tõesti aidata pikaajalisi prognoose suhteliselt täpselt teha. Ralph Nelson Elliott kirjutas 1941. aasta augustis:

"1941 peaks märkima aastat, mil 13aastane langusperiood on läbi. Selle lõpp tähendab aga uue supertsükli laine algust, mida saab suuresti võrrelda 1857-1929 aastatel toimunud tõusuga. Supertsükli kulminatsioon peaks tulema umbes 2012. aastal"

Elliott prognoosis sisuliselt 70aastase tõusuturu algust. Ta tegi seda ajal, mil Teine maailmasõda oli täies hoos. Minu meelest on tegemist väga julge ja imetlusväärse prognoosiga.

Minu jaoks on see matemaatika

Tuleme tagasi aastasse 2015. Keegi tuleb praegu teie juurde jutuga, et kuld tõuseb järgmise kümnendi jooksul 10 korda. Mida arvaksite?

Mina näen, et 2015. aastal saab kulla korrektsioon läbi (veidi madalamatel tasemetel kui praegu) ja alustab pullituru faasi, mis võib kesta järgnevad 50 aastat.

Minu viimaste aastate analüüse lugenud inimesed võivad arvata, et ma olen kulla suhtes üks pessimistlikumaid investoreid. Ma olen nüüd poolt vahetanud ja arvan, et kullahinna korrektsioon saab läbi 6 kuu jooksul.

Kui vaadata aga Gold Bugs indeksit (kullakaevandusfirmadest koosnev indeks), siis on siit graafikult näha, et ma ootan indeksile järgmise kümnendi jooksul kümnekordset tõusu. Järgmise 20 või enama aasta jooksul tõuseb indeks 50 korda. Lõpuks, umbes 50 aasta pärast, peaks Gold bugs indeks olema 15 000 punkti peal.

Jah, ma tean, et tegemist on väga ulja prognoosiga. Aga ma tuletan meelde, et minu jaoks on see matemaatika ja mitte midagi muud.

Paneme selle turuprognoosi nüüd Elliotti lainete konteksti 1941. aastal. Tollel aastal oli Dow Jonesi tööstuskeskmine alla 100 punkti peal. 70 aastat hiljem on indeks alghinnaga võrreldes tõusnud rohkem kui 180 korda. Gold Bugs indeksi puhul kasutame alghinnana 100-125 punkti regiooni – see on koht, kus nad peaksid selle aasta jooksul põhja saavutama. Seda perspektiivi arvestades ei tundugi nii ebaloogiline, et indeks võiks 50 aastaga 15 000 punktini tõusta.

Hetkel kuum