Äripäev • 29. juuli 2015 kell 13:26

Heiti Hääl: ülikooli rektori amet ei ole avariilennuväli

Heiti Hääl pöördus avaliku kirjaga TTÜ kuratooriumi liikmete poole.  Foto: Veiko Tõkman

Suurettevõtja Heiti Hääl, kes pole siiani saanud ühtegi personaalset teadet enda väljaarvamise kohta Tallinna Tehnikaülikooli kuratooriumist, pöördus täna avalikult TTÜ kuratooriumi liikmete poole.

TTÜ uuest kuratooriumist välja jäetud ettevõtja Heiti Hääl oli eelmises koosseisus ainuke haridus- ja teadusministri nimetatud kuratooriumi liikmetest, kes hääletas 22. mail Jaak Aaviksoo rektoriks saamise vastu.

Aaviksoo vastu olid ka Rainer Kattel, Margus Lopp ja Mart Saarna.

TTÜ kuratooriumi 11 liikmest viis nimetab ametisse haridus- ja teadusminister, viis nimetab tehnikaülikool oma inimeste seast ning üks liige tuleb Eesti Teaduste Akadeemiast.

Homme koguneb TTÜ muudetud koosseisuga kuratoorium koosolekule. Päevakorras on esimehe valimine, valitud rektori akadeemik Jaak Aaviksoo ametisse kinnitamine või rektori kohusetäitja nimetamine kuni aastaks ning ettepanekute tegemine TTÜ arengukavasse aastateks 2016–2020.

Järgneb Heiti Hääle pöördumine.

Head Tallinna Tehnikaülikooli kuratooriumi liikmed!

Pöördun Teie poole teadmisega, et juba esimesel koosolekul tuleb Teil teha üks ebameeldiv ja Eesti Vabariigi seadusandluse piire kompav töö, nimetades ametisse Tallinna Tehnikaülikooli tulevane rektor Jaak Aaviksoo.

Rektor, kelle vastu hääletas Tallinna Tehnikaülikooli akadeemilise nõukogu domineeeriv enamus ja keda vaatamata viisakale poliitilise survele ei ole õnnestunud ametisse suruda viimase kuuekümne päeva jooksul. Kas nüüd siis lõpuks õnnestub?

Mõned nädalad tagasi vahetas Vabariigi Valitsus haridus-ja teadusministri ettepanekul välja kolm senist kuratooriumi liiget. Mul ei ole alust kahelda haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi sõnades, mille kohaselt ta uute liikmete meelsust uurinud ei ole. Minister kindlasti ei ole. Selle töö teevad ära teised inimesed ministriga kooskõlastatult ja eesmärgipõhiselt.

Eesmärke on aga rohkem kui üks, kuna TTÜ on lisaks õppe- ja teadustöö kantsile ka Eesti Vabariigis oluline kinnisvaraarendaja ning -haldaja. Üldine poliitiline konsensus, mille kohaselt poliitiline eliit saadab järjekordse tugeva ning "konkureeriva" poliitiku mõnele avalik-õiguslikule või muule olulisele kohale, on halb praktika. Kuid seda, kas rektori valimistega seoses tekkinud segaduse põhjendus on pigem poliitiline või ärihuvist ajendatud, näitab aeg.

Mul ei ole personaalselt midagi Jaak Aaviksoo vastu. Vastupidi – Eestis ei ole olnud just üleliia palju sirge seljaga ministreid, kelle üle on võimalik kriisihetkedel uhkust tunda. Minu peamine kriitika tugineb veendumusel, et Tallinna Tehnikaülikooli rektori ametikoht on akadeemilisel maastikul karjääri absoluutne tipp. See peaks olema väljakutse, mille nimel on nähtud aastakümneid vaeva - miks mitte ka unistatud.

Meie ülikooli rektori amet ei saa olla läbikäiguhoov poliitiku CV täiendamiseks või avariilennuväli poliitikast väljumisel. Kuratooriumi uutele ja vanadele liikmetele soovin meelekindlust ja võimekust vaadata veidi ette, et tulevikus võiks punastamata silma vaadata ka kõigile Tallinna Tehinikaülikooli üliõpilastele, nõukogu liikmetele ja mitte ainult. Olge tugevad ja hääletage enda siseveendumuse järgi. Kuna kuratoorium on uues koosseisus ning alustab puhtalt lehelt, siis teen ettepaneku teha ka rektori valimistele restart ning korraldada uus konkurss.

PS: Soovides säästa haridus- ja teadusministrit sattumast veelgi piinlikumasse olukorda, jätan seekord kuratooriumi korralisele koosolekule tulemata. Olen online-meedia vahendusel kursis Vabariigi Valitsuse otsusega nimetada kuratooriumisse uued liikmed ja olen lugenud ka ministri ebaselgeid mõtisklusi minu väljaarvamisest, kuid ühtegi personaalset teadet – ametlikku või mitteametlikku, kirjalikku või suulist – minu tagasikutsumisest ei ole minuni jõudnud. Põhjendustest rääkimata.  

TTÜ'le parimat soovides

Heiti Hääl, TTÜ vilistlane

Hetkel kuum