Pille Ivask • 23 august 2015

Tsiprase tagasiastumine toob Grexiti taas päevakorda

Kas Kreeka jaoks on aeg otsas?  Foto: epa

Kuna seoses Tsiprase tagasiastumisega on tõenäoliselt oodata 20. septembril uusi valimisi, kardavad eksperdid, et valimiskampaania võib saada takistuseks vajalike reformide läbiviimisel.

Briti uudisteajakiri The Week kirjutab, et Kreekat on taas ees ootamas poliitiliselt keerukad ajad. Alexis Tsipras teatas oma tagasiastumisest vaid mõni tund pärast seda, kui uue abipaketi osas oli kokkulepe saavutatud ning esimene osa kolmanda abiprogrammi rahast kätte saadud.

City AM kirjutab oma kodulehel, et Tsiprase tagasiastumine seab kogu Kreeka küsimuse taas kahtluse alla. Kui opositsioonierakonnad uut valitsust kokku panna ei suuda, toob see kaasa uued valimised, mis omakorda tähendab, et septembri lõpuni pole valitsusel vajalike majandusreformide tegemiseks mandaati. Oktoobris peaks toimuma esimene analüüs ja ülevaatus, kas Kreeka on lepingu tingimustest kinni pidanud. Sellest sõltub omakorda see, kas IMF osaleb abipaketis ning kas võla leevendamine tuleb Kreeka puhul kõne alla.

Capital Economici Euroopa vanemökonomist Jennifel McKeown lausus Tsiprase tagasiastumist kommenteerides, et oktoobrit silmas pidades suureneb Tsiprase tagasiastumisega risk, et ülevaatust ei läbita. „Grexiti oht pole kuhugi kadunud,“ lisas ta.

Panmure Gordoni peaökonomist Simon French lausus, et lõpuks saab Grexit siiski toimuma. Samuti hoiatas French, et kui Syriza vasakäärmuslastest moodustuval uuel parteil läheb hästi, lähevad „laenamise kulud veelgi suuremaks“.

Tsipras on öelnud, et uued valimised on Kreeka jaoks hädavajalikud selleks, et saada valitsuskabinetis suurem usaldus ja kindlus jätkata Euroopa Liiduga läbirääkimisi. Tsipras loodab, et ka uutel valimistel võidutseb tema erakond Syriza.

Reuters vahendab, et vastavalt Kreeka põhiseadusele andis Kreeka president Prokopis Pavlopoulos valitsuse moodustamise mandaadi opositsiooniliidrile Vangelis Meimarakisele. Analüütikud ei usu, et Meimarakisel õnnestub uus valitsus kokku saada.

Kõik see muudab Kreeka poliitmaastiku aina segasemaks. BBC teatab, et Syriza parteist on lahku löönud umbes 25 vasakäärmuslikku poliitikut, kes on juba moodustanud uue partei Rahva Ühtsus. Mainitud poliitikud on arvamusküsitluste põhjal valijate seas väga populaarsed.

Kõik see võib omakorda tähendada, et kuigi Tsipras on rahva seas populaarne, ei pruugi see tagada talle uutel valimistel nii tugevat mandaati kui ta soovib.

Hetkel kuum