Raido Neemre • 4. september 2015 kell 19:27

Hiina keeruline olukord teeb Putinist kaotaja

Foto: EPA

Rubla on languses, sanktsioonid pitsitavad ning naftahinnad kukuvad. Kuid see ei ole veel kõik – Venemaa presidendi Vladimir Putini kõige olulisem liitlane Hiina seisab samuti silmitsi tõsiste majanduslike probleemidega, vahendab CNBC.

Putin külastab sellel nädalat Hiinat ning visiidi eesmärgiks on muuhulgas arutada kaubanduse ja majandusega seotud küsimusi, mis mõlemad on Hiina ja Venemaa jaoks praegu olulised teemad.

Kahe riigi vaheline kaubavahetus on sellel aastal kukkunud ligi 29%, selgub uuringufirma FactSet andmetest.

Eurasia Group’i president Ian Bremmer sõnas, et Venemaa on muutumas üha enam sõltuvaks Hiina majandusest. Tema sõnul on Moskva jaoks tegemist ohtliku ettevõtmisega, kuna Hiina majandus on ka pikas perspektiivis volatiilne ja ebakindel.

“Lähemas perspektiivis olid teated Hiina investeeringutest ja kaubavahetusest Putini jaoks pigem poliitilise tähendusega kui konkreetsed investeeringud ja kaubanduslepped,” sõnas Bremmer.

“Ükskõik kui palju nad ka ei prooviks, on mõlemad riigid allakäigu teel,” sõnas Venemaa ekspert Edward Mermelstein.

Hiina majanduskasv on viimase 25 aasta aeglaseim ning Venemaa majandus on languses.

“Läänega heade suhete taasloomine ja sanktsioonidest lahtisaamine on vältimatu. See oleks parim lahendus Venemaa, Euroopa ning USA jaoks,” lisas ta.

Majanduskasvu edendamiseks kulutab Hiina suure tõenäosusega kodumaal suuremaid summasid ning see võib mõjutada riigi välisprojekte ja välisabi,” sõnas Research Service’i Hiina osakonna juht Jonathan Fenby.

“Naftahindade langus vähendab Hiina ettevõtete huvi investeerida Venemaa naftasse ja gaasi,” lisas Fenby.

“See kahepoolne suhe on peamiselt poliitiline”

 

Hetkel kuum