Alyona Stadnik • 16. september 2015 kell 14:15

Respo Haagised: palgakasv peab aeglustuma

ASi Respo Haagised juhatuse esimees Ain Antons seismas Tartu lähedal Tõrvandis valmiva uue tootmishoone juures.  Foto: Väinu Rozental

ASi Respo Haagised üks omanikke ja juhatuse esimees Ain Antons kinnitab, et nende tänavune kasvuprognoos ei ole täielikult teoks saanud ning järgmiseks aastaks ta kasumikasvu ei prognoosi.

„Venemaaga on meil rubla kursi tõttu jätkuvalt kehvasti, Norra krooni kurss euro suhtes on väga kehv. Soome majandus on juba neljandat aastat languses. Need riigid on meie põhieksporditurud,“ loetles Antons raskuste põhjusi. „Keegi ei oska öelda ja meie kaasaarvatud, millal võiks paranemismärke oodata.“ Ta lisas, et lähitulevikus nad eksporditurgude taastumises positiivseid märke ei näe.

Antsoni sõnul otsivad nad ka uusi eksporditurgusid, aga uutele turgudele minek on alati riskirohke. „Praegu on sihikul Saksamaa ja Poola, aga tulemused ei ole kiita,“ tõdes Antons.

Tema sõnul ei ole Respo Haagiste kasvuprognoosid, mida sai selleks aastaks tehtud, täies mahus täitunud.

Milline võiks olla olukorrast väljapääs?  Antons leiab, et on õige aeg hakata investeerima ja niimoodi tõsta tööviljakust ning muutuda konkurentsivõimeliseks, paremaks ja võtta teiste arvelt turgu juurde. „Peaks investeerima tehnoloogiasse ja varadesse, mis aitavad tõsta tootlikkust,“ selgitas ta.

Järgmiseks aastaks prognoosib Respo Haagised 10% käibekasvu, aga kasumikasvu ei prognoosi. „Kulude kasvu ja kasumlikkuse languse surve on täna suur,“ märkis Antson. „Surve on alates Euroopa direktiividest lõpetades palgakasvuga.“  Antons loodab, et palgakasv aeglustub.

Küsimusele, mida saaks valitsus teha majanduskasvu kiirendamiseks, vastas Antons, et riik võiks toetada kaasaegse tehnoloogia toetamist. „EASil ei ole olnud seadmetesse toetusi pikki aastaid. Riik võiks toetada eksportivaid ettevõtteid, et nad saaksid osta kaasaaegseid seadmeid,“ märkis ta.

Rahandusministeeriumi täna avaldatud prognoosi järgi kasvab Eesti majandus tänavu 1,7 protsenti ja 2016. aastal 2,6 protsenti. Majanduskasvu vedaja on praegu tarbimine, kuid selle panus järgnevatel aastatel väheneb ning ekspordi panus suureneb.   

Hetkel kuum