Eliisa Matsalu • Mari Mets • 23. september 2015 kell 4:15

Anvelt: maavärin Keskerakonnas muudab jõujooni poliitmaastikul

Sotsiaaldemokraat Andres Anvelt ei usu, et altkäemaksuskandaal paneb Edgar Savisaare poliitikast taanduma.  Foto: Eiko Kink

Suvel Keskerakonnaga koalitsiooniläbirääkimisi pidanud Sotsiaaldemokraatliku erakonna liikme Andres Anvelti sõnul ei tõmba skandaal liidu loomise ideele vett peale, sest jõujooned poliitmaastikul ja erakondadevahelised arutelud muutuvad nüüd kindlasti.

Anvelt nimetab eilset pommuudist poliitmaastiku maavärinaks, kuid mitte selliseks, mis oleks tulnud täiesti üllatusena.

„Eks on ju teada, et Keskerakonna juhi suhtes käivad erinevad menetlused, lõpuks koitiski see päev, kus jõuti mingisugusegi väljundini. Muidugi pole see veel lõplik, aga poliitmaastikul tekitab see suurt värinat,“ ütles ta.

Ta ütles Keskerakonna väidete kohta, et tegemist on Reformierakonna initsieeritud vastupropagandaga Tallinna Sadama altkäemaksuskandaalilt tähelepanu ära tõmbamiseks, et ta mõistab poliitikuna erakondade soovi otsida politsei ja prokuratuuri tööst alati poliitilist survet, kuid kinnitas, et selline asi pole võimalik.

Kapo poliitikaga ei tegele

 „Teades sealset rutiini ja köögipoolt, siis seal sellistele asjadele küll rõhku ei panda, et üht poliitikute skandaali teisega siduda. Prokuratuur  ei võta omale riski alustada sellist menetlust, kui  nad pole kindlad, et tõendid, mis kaitsepolitsei on lauale toonud, pole vettpidavad,“ selgitas endine kriminaalpolitsei juht ja justiitsminister Anvelt.

Ta tõdes, et kindlasti muudab see sündmus arutelusid erakondade vahel ning lisas, et sotside jaoks ei olnud läbirääkimistel koalitsiooni moodustamiseks Savisaare isik kõige olulisem tegur, räägiti maailmavaatelisest koostööst.

„Kuid kui vaadata Reformierakonna varasemat retoorikat, on olnud Keskerakonnaga koostöö tegemiseks segavaks faktoriks just Edgar Savisaar. Asjadele vaadatakse tulevikus ilmselt natukene teistmoodi,“ sõnas Anvelt.

Viimane aeg poliitikast taanduda

 „Maailmavaateliselt ei saa võrdsustada tervet erakonda ühe inimesega. Poliitmaastikul võib nüüd olukord hoopis muutuda, sest paljud tegurid, mis on seni seganud koostööd Keskerakonnaga, võivad mingis kaugemas tulevikus muutuda. See muudab tulevikus kindlasti ka jõudude vahekorda.“

Anvelt ütles, et selleks, et anda oma erakonnale võimalus ennast mitte täiesti tupikusse mängida, oleks Keskerakonnale kergendus, kui Savisaar lõpuks poliitikast lahkuks.

„Aga millegipärast ma sellesse ei usu. Pigem võib toimuda teistmoodi reaktsioon, et paljud valijad suhtuvad temasse suurema kaastundega,“ märkis ta.

Hetkel kuum