Äripäev • 26. september 2015 kell 10:08

FSB: vahetasime Kohveri Dresseni vastu

Eston Kohver Pihkva kohtumajas.  Foto: Postimees/Scanpix

Venemaal spionaaži eest süüdi mõistetud kapo töötaja Eston Kohver vahetati Eestis riigireetmise eest süüdi mõistetud endise kapo ohvitseri Aleksei Dresseni vastu, teatas täna FSB pressibüroo.

TASSi vahendatud teatel toimus vahetus Pihkva oblastis Piusa jõe sillal ning Vene meedia teatel oli vahetuse toimumise hetkel sillale pääs mõlemast otsast suletud.

Venemaal Pihkva oblastis Kunitšina Gora piiripunktis piiriületust oodanud autojuhtidele öeldi täna hommikul, et punkt on ajutiselt suletud piiriüleste asjaolude tõttu, kirjutas Pihkva uudisteagentuur täna Eesti aja järgi kell 11. Agentuur lisas, et suletud oli ka Eesti poole Koidula piiripunkt.

Täna kell 15 teevad Eesti siseminister Hanno Pevkur ja kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu ühisavalduse, mis tõenäoliselt on samal teemal.

Kapo töötaja Eston Kohver mõisteti augustis Venemaa Pihkva oblastikohtus 15 aastaks range režiimiga vanglasse. Teda süüdistati spionaažis, ebaseaduslikus piiriületuses, relva ebaseaduslikus omamises ja selle salakaubaveos.

Aleksei Dressen on endine kapo juhtivspetsialist, kes mõisteti 2012. aastal süüdi riigireetmises. Dressen oli töötanud aastaid FSB vastuluureteenistuse heaks.

Dressen ja tema abikaasa vahistati 22. veebruaril 2012 Tallinna lennujaamas, kus proua Dressen oli minemas Moskva lennukile, kaasas andmekandja infoga, mis tema vahistamise käigus asitõendina konfiskeeriti.

Juulis 2012 tunnistas Harju maakohus Aleksei Dresseni süüdi riigireetmises ja asutusesisese teabe edastamises ning karistas teda 16aastase vangistusega.

Venemaa uudisteagentuuriga Interfaks täna rääkinud Venemaa eriteenistuse spetsialisti sõnul on 48aastane Dressen 1990ndatest aastatest täitnud Vene vastuluure ülesandeid ja hankinud Balti riikidest USA ja Briti luureinfot. „20 tegevusaasta jooksul Eesti eriteenistuses vahendas Dressen Moskvale tohutus koguses väärtuslikke dokumente ameeriklaste LKA ja brittide MI6 salaoperatsioonidest Balti riikides Venemaa vastu,“ kommenteeris allikas.

Allikas jätkas, et tänu Dressenile on paljastatud rida Venemaal tegutsenud luurajaid, nurjatud mitme Venemaa riigiametniku värbamine ja avalikuks saanud venevastased aktsioonid Balti riikides.

Dresseni naine ootab meest ees juba Venemaal.

Hetkel kuum