Viivika Rõuk • Harry Tuul • 19. veebruar 2016 kell 12:05

FSB vahistas Eesti ärimehe kahtlustatuna spionaažis

FSB vahistas Eesti ärimehe kahtlustatuna spionaažis.  Foto: Reuters/Scanpix

Vene eriteenistus FSB pidas eelmisel nädalal kinni Eesti ettevõtja Raivo Susi, keda süüdistatakse spionaažis.

„Raivo Susi vahistati Šeremetjevo lennujaama transiitalal neljapäeval, 11.veebruaril,“ rääkis uudisteagentuurile Interfax Susi väidetav advokaat Anatoli Tolpegin. „Pärast seda tehti talle ettepanek sõita Lubjankale (FSB peakontor – toim). Järgmisel päeval ta vahistati Lefortovo kohtu otsusega kaheks kuuks. Praeguseks on talle esitatud süüdistus spionaažis. Sündmused, mis on seotud tema süüdistusega, leidsid aset aastatel 2004-2007,“ selgitas Tolpegin.

Advokaat lisas, et esimesel nädalal tegeles tema juhtumiga riigi määratud kaitsja ning Susi pere ei teadnud, mis temaga toimub. Praegu asub Susi Lefortovo eeluurimisisolaatoris. Tolpegin märkis, et on vaidlustanud vahistamise. Tema sõnul ei nõustu Susi temale esitatud süüdistusega ning peab enast Venemaa ja Eesti suhete pantvangiks. „Raivo Susi oletab, et temale esitatud pretensioonid pole seotud tema tegevusega, vaid poliitiliste ja diplomaatiliste põhjustega,“ selgitas advokaat. Ta lisas, et Susi pole keeldunud ütlustest.

Äripäev on Susist kirjutanud viimati sajandi alguses, kui ta vahendas väikesi lennukeid idast läände, millest saab pikemalt lugeda artiklist "Lennukimüüja pideva jälgimise all".

Susi omab ettevõtteid Aerohooldus ja Musket. Esimene ehk Aerohooldus OÜ tegeleb lennundustehnika remondi ja hooldusega. Põhilised kliendid on Eesti Vabariigis lennundusega tegutsevad väikeettevõtted ja lennundusfirmad Prantsusmaalt, Norrast, Luxemburgist ja Slovakkiast. Ettevõte käive 2014. aastal oli 658 578 eurot ja kasum 79 916 eurot

Musket OÜ esitas majandusaasta aruande viimati 2012. aastal. Aruandes nenditakse, et 2012. aastal algas maailma lennukivahendusturul uus langus, mistõttu tellimused vähenesid ja Musketi majandustegevust mõjutas see negatiivselt. Vaatamata sellele on äriühing püüdnud täita kõiki lepinguid. Samuti hangiti lisavahendeid juurde, et täita käibevahendite vajadust seoses tellijate viivitatud laekumistega.

Ettevõte tegeleb väikelennukite ja nende varuosade ostu ja müügiga. Põhiline lennukitüüp on Tšehhi päritolu õppe-treeninglennuk L-39. Peamised tarnijad on Ukraina, Usbekistan, Venemaa ja Kasahstan ja ostjad paljud kliendid Euroopast, Austraaliast, USAst ja Lõuna-Aafrika Vabariigist. Firma käive 2012. aastal oli 420 252 eurot ja kahjum 40 008 eurot

Hetkel kuum