Marta Jaakson • 14. oktoober 2015 kell 15:15

Ojuland: riigikogulaste alandavad toidutšekid

Rahva ühtsuse erakonna esimehe Kristiina Ojulandi hinnangul võiks saadikud kulud katta oma palgast.  Foto: Andras Kralla

Rahva Ühtsuse Erakonna esimees Kristiina Ojuland pooldab hüvitiste asemel kulude katmist palgast, sest see vähendaks bürokraatiat ja ei oleks riigikoguliikmeile alandav.

„See on tõesti naeruväärne kui Kalle Muuli, lugupeetud ajakirjanik, läheb viib mingi toidutšeki. Mitte, et ta ei tohiks omale toitu osta. Riigikogu esindaja on ikkagi rahva esindaja, ta peaks olema lugupeetud inimene, see alandab riigikoguliiget kui ta peab käima mingi tšekiga. Saab oma palga kätte ja ostab supi või paneb kõrvale,“ arvas Ojuland.

Tema hinnangul on hüvitised ette nähtud saadiku töö ja valijate esindamisega seotud kulude katmiseks, ent kulusid võiksid saadikud katta palgast. Ojuland rääkis, et ükskõik, mis moel kuluhüvitisi makstakse ja kasutatakse, varem või hiljem tekitab see jälle segadust. Samuti ole tema hinnangul võimalik garanteerida, et hüvitisi ei kuritarvitataks. „Kõige õigem on see, et inimene saab oma palga kätte ja ise otsustab, mida ta selle rahaga teeb,“ selgitas ta.

Äripäeva pakutud varianti, maksta hüvitisi parteikassast Ojuland ei poolda. „Ühest kastist teise tõstmine olukorda ei lahenda. Valitsuse liikmete kuluhüvitistest ei räägi keegi midagi. Igaüks saab selle palgana kätte ja vaatab ise, mis ta sellega teeb. Kas teeb omale kostüümi või midagi,“ ütles ta.

Ojulandi hinnangul vähendab kulutuste katmine palgast bürokraatiat. „No mõelge ise riigikogus kui palju bürokraadid  peavad igasuguseid tobedaid tšekke vaatama ja lugema,“ kommenteeris Ojuland.

Ühtset seisukohta erakondadel ka pärast tänast Riigikogu vanematekogu istungit ei selgunud. Arvamusi kuidas kuluhüvitisi jaotada ning maksta on erinevaid, ent on ka neid, kes pooldavad hüvitiste säilitamist senisel kujul.

Parteid napisõnalised

Reformierakonna pressiesindaja Silver Pukk kommenteeris, et kuluhüvitiste teemal võib kaaluda erinevaid variante, aga lõppude lõpuks saab ja peab vastutama oma tehtud kulutuste eest iga saadik ise ning küllap sellele annavad valijad oma hinnangu. 

Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooni esimees Andres Anvelt märkis, et erakonna ettepanek on seada autoliisingule ülempiir. Ning samuti toetab erakond seda, et kulutšekid oleksid jätkuvalt avalikud, mis tagab selle, et iga saadik vastutab personaalselt selle eest, kuidas ta kuluhüvitisi kasutab.

Isamaa ja Res Publica liidu (IRL) pressiesindaja Priit Värk märkis, et Äripäeva ettepanek,  et tööülesannetega seotud kulude hüvitamine toimuks riigieelarvest eraldatava summa arvelt, on huvitav. Ta märkis, et IRL kavatseb seda kaaluda, ent hetkel ootab IRLi fraktsioon Riigikogu juhatuse poolset ettepanekut.

Eesti Vabaerakonna pressiesindaja Ülo Mattheuse sõnul pole erakonnal ühtset seisukohta, mida kuluhüvitiste teemal ette tuleks võtta. Küll aga laidab erakond Mattheuse sõnul maha hüvitiste kuritarvitamise. Üldjoontes pooldab Eesti Vabaerakond hüvitiste vähendamist.

Riigikogu vanematekogu teeb ettepaneku kuluhüvitiste maksmiseks homme Riigikogu juhatusele.

Hetkel kuum